YEREL
Giriş Tarihi : 09-06-2021 10:23   Güncelleme : 09-06-2021 10:23

Kim haklı kim haksız

Caddelerdeki cepler maalesef günlük park yeri olarak kullanılıyor!. Esnaf ve vatandaş mağdur!.

Kim haklı kim haksız

Artvin de yeni dönemde yapılan trafik düzenlemesi de beraberinde bir çok sorunu da ortaya çıkardı.

Özellikle İnönü caddesinin tamamen trafikten arındırılması aynı şekilde halk evi caddesi’nin de  araç parkından arındırılması bunun yanında yıllardır hem pazar yeri olarak hem de haftanın 6 günü otopark olarak kullanılan çok katlı otoparkın üstündeki otopark alan il Özel idaresi kendilerine lazım bir şeyler yapacak bahanesiyle geri alındı.

Artvin halkıyla dalga geçer gibi kamunun malı olan bu yeri, çok önemli proje imiş vibi il Özel idaresi çalışanlarının özel araçlarına özel otopark yaptılar!.. Hem de ne paralar harcadılar? iç kısmını kimse konuşmasın diye dışını "göz boyama vitrini" yaptılar!..

Oysa bu yapı dönemin Valisi Ömer Büyükkent tarafından 1996 yılında Artvin halkının kullanımı için hizmete açıldı. Böylesine trajikomik keyfi uygulama sonucu Artvin’de çok önemli pazaryeri sorunu  ve park sorunu ortaya çıktı.

Öte yandan daha önceki belediye döneminde il Özel idaresi tarafından işletilmesi için belediyeye verilen Kazım Karabekir lisesinin geçici  otopark alanı yine il Özel idaresi tarafından geri alındı.

Yeni dönemdeki belediye yönetimi Artvin sokakları ve caddelerini yeniden yapıyor. Buna en büyük etken olan ise doğal gazın gelmesi nedeniyle alt yapının yapılmasıdır.

Caddelerde araç park yeri ortadan kaldırılıp cepler yapıldı bu ceplerde de sadece 15 dakikalık "ihtiyaç parkı" için durabilme izni verildi.

Ancak bugüne kadar bu cepler otopark olarak kullanıldı, kimse süreye uymadı. Bu süreçte ceplerin önlerinde bulunan işyerleri bulunan esnaflar büyük sıkıntı yaşadı.  Sorunu gerek Belediye gerekse emniyet müdürlüğü trafik Şubesi’ne bildirildiyse de sorun çözülemedi!.

Vatandaşlar şu soruları soruyor; Bu ceplerin 15 dakikalık süre içinde kullanılıp kullanılmadığını kimler kontrol ediyor?  Bundan sorumlu olan kurumlar hangileridir? Artvin belediyesi ve il emniyet müdürlüğü trafik Şube müdürlüğü bu konuda gerekli ve yeterli önlem alabiliyor mu?

Yapılan ceplerin amacı dışında kullanıldığında bir yaptırımı cezai maddesi olacak mı?

Artvin çarşı merkez özellikle araçlarıyla köylerden veya evlerinden gelen vatandaşlar için artık bir Çile merkezine döndü. İnsanlar araçlarıyla geldiğinde park edecek yer bulamadıkları için çok büyük sıkıntılar yaşamakta.

Aynı şekilde esnafta araçlar duramadığı için mağdur olmakta ve mal geldiğinde aracı yanaştırıp iş yerine mal boşaltacak zaman bulamamaktadır. Artvin’in acil sorunu otopark  sorunudur. ve  acil yapılması zorunludur.

Ve en büyük yanlış olur olmaz her yere yaptık oldu anlayışı ile konan kapanlar, ara sokaklara girişi zorlaştırdığı için eziyet daha da arttı. Evet Artvin düz bir şehir değil. Projelerinizi bu gerçeğı gözönüne koyup öyle yapın!. O cepleri de 15 dakika kuralına uygun kullanın!.