YEREL
Giriş Tarihi : 27-09-2021 21:47   Güncelleme : 27-09-2021 21:47

KİRALAR ZİRVE YAPTI

KİRALAR ZİRVE YAPTI

Üniversitelerin yüz yüze eğitim kararı vermesiyle birlikte ev kiralarının orantısız artışı tepkilere neden oluyor.

Artvin Çoruh Üniversitesi'nin yaklaşık 2 yıl aradan sonra yüz yüze eğitime geçmesiyle üniversite öğrencilerinin yeniden ev aramaya başlaması kiralara yapılan zamları da beraberinde getirdi.

Üniversite’nin açılmasıyla krize dönen kiralık evlerin yüzde 100'e varan zamları her kesimden vatandaşın tepkisini çekiyor.

Artışlar Akıl Alır Gibi Değil

Pandemi nedeniyle yaklaşık iki yıldır evleri boş kalan ya da düşük fiyata kiralayan ev sahipleri, öğrencilerin okula dönüşünü fırsata çevirmeye çalışıyor. 3 ay öncesine kadar ortalama 500 TL ile 1500 TL arasında olan kira bedeli yüz yüze eğitime karar verilmesiyle ortalama kira fiyatları 1000 TL ile 2500 TL ye çıktı.

Üniversitelerde yüz yüze eğitime geçileceğinin bildirilmesiyle birlikte öğrenciler de ev arayışına girerken, zaten fahiş biçimde yükselen kira fiyatları daha da yukarı seviyelere tırmanıyor.

Sosyal medyada ise kira fiyatlarına karşı gelişen tepkiler her geçen gün çoğalıyor. Yerel halkta bazı ev sahiplerinin ev kiralarına yaptığı faiş zamları fırsatçılık olarak görüyor.

Üniversite öğrencilerinin Artvin için her anlamda büyük bir nimet olduğunu söyleyen vatandaşlar, bazı ev sahiplerinin öğrencilere karşı tutumunu ve ev arayan öğrencilere çekilen faiş kıra bedellerine tepki gösteriyor. Öğrencilere sahip çıkılması gerektiğine dikkat çeken vatandaşlar, ev sahiplerinden daha makul ve duyarlı olmalarını istiyor.

"Artvinli ye Bin, Bize 2 Bin"

Yurt sorunu yaşayan binlerce öğrenci ev bulabilmek için uğraşırken karşılaştıkları fiyatlar karşısında adeta şok yaşıyor. Öğrenciler en çokta ev sahiplerinin yaklaşımlarından rahatsızlıkların dile getirirken, Bir Artvinli aileye bin TL ye verilen evin öğrenciye 2 bin TL söylendiğini belirtiyor. Yana yakıla kalabilecekleri ev arayan öğrenciler, "Ev kiralarında ki bu artışları anlamıyoruz. En çokta normal bir aileye söylenen fiyat ile öğrenciye söylenen fiyat arasında ki uçuruma anlam veremiyoruz. Zemin kat 1+1 veya 2+1 sobalı ve eski bir eve bile baksak en kötü 1000-1500 TL gibi fiyatlarla karşılaşıyoruz. Normal evler ise 2 bin cıvarında. Ev sahipleri 3,4 arkadaş tutarsınız kişi başı uyguna gelir gibi akıl almaz bir anlayışla bize yaklaşıyorlar. Ev kiraları konusunda yetkililerden yardım bekliyoruz" ifadelerini kullanıyorlar.

Hatice Diler