YEREL
Giriş Tarihi : 05-08-2021 11:20   Güncelleme : 05-08-2021 11:22

Kırk yıllık çalışma hayatı

“Yeni nesil berberler eskiden yaptığımız işi şimdi yapamıyorlar”

Kırk yıllık çalışma hayatı

Hatice Nur Ersöz’ün sunumuyla Artvinli TV’de yayınlanan “Özel Yaşamlar” adlı programa Muhammer Aydemir konuk oldu.

Muhammer Aydemir programda hayat hikayesinden ve asıl mesleği olan Berberlikten bahsetti.  

“Kırk yıllık bir çalışma hayatım var”

Artvin’e 1938’de geldiğini, iş hayatının Artvin’de geçtiğini ve daha önce birçok işle ilgilendiğini ifade eden Aydemir, “Artvin’e geldiğimde Artvin’de elektrik yoktu, gaz yağı lambalarını meydanlara asıyorlardı. Bugünkü 7 Mart ilkokulu eskiden benim ilkokulumdu. Böylelikle o zamanki İsmet Başar okulu olan okulda okudum ve ilkokulu bitirdim. Ben ilkokulu okurken ortaokul yoktu. Asıl mesleğim berberliktir. Berberliğin dışında duvarcılık, marangozluk, inşaatçılık gibi birçok iş yaptım. En son berberliğe heves ettim ve onda karar kıldım. Berberliğe 1957’de Eylül ayında başladım. Mesleği 3 ayda öğrendim. 3 ay sonra sınavla eski Artvin Devlet Hastanesinde berber olarak işe başladım. Hastanede 17 ay çalıştım. Daha sonra askerliğim çıktı. Askerliğimi Ankara’da ve 2 yıl boyunca yaptım. Mesleğim bana çok şey kattı. Askerlikten geldikten sonra evlendim iki kız bir erkek çocuğum var. Bizim işimiz el çabukluğu ve el marifeti olduğu için akşama kadar kalfa çalıştım. Kazanılan parayı patronla yarı yarıya bölüşürdük. En son yirmi iki yıl boyunca ortak çalıştık. Daha sonra seksen sekizde Bağkurdan emekli oldum. Doksan yediye kadar yine çalışmaya devam ettim. Kırk yıllık bir çalışma hayatım var” diye konuştu.

“Kiminin parası kiminin hayır duası diyerek çalıştım”

Berberlik yaptığı zamanlarda müşterinin hiç eksik olmadığını belirten Aydemir, “Yeni berberler eskiden bizim yaptığımız işleri şimdi yapamazlar. Çünkü yeni berberler ense, saç tıraşında bizim kadar ince işçilik yapmıyorlar. Makineyle yapıyorlar ve bırakıyorlar. Bizim usturalarımız hep eski modaydı şimdikiler makine ya da usturaya jilet takarak tıraş yapıyor. Berberlik dikkat isteyen bir meslektir. Müşteriye ne kadar hafif davranırsan o kadar kazanırsınız. Benim müşterim hiç eksik olmazdı. Yaptığım işin hakkını veriyordum ve işimi yaptıktan sonra adam da para varsa alıyordum yoksa almıyordum. Şu ana kadar hep kiminin parası kiminin hayır duası diyerek çalıştım. Esnaflık yaptığım yer Artvin’de ticaretin kalbinin attığı yer direkdibiydi. Direkdibi’nde arazi bol olduğu için arpa, buğday ekmeye birçok insan gelirdi. İnsanlar at, eşek veya yaya olarak gelirlerdi. Yağ, lor ne ararsanız orada satışa sunuluyordu ve vatandaş gelip alıyordu” ifadelerine yer verdi.

“Hayatım boyunca birçok yerde çalıştım”

Bazı mesleklerin Artvin’de yok olmaya yüz tuttuğunu ve hayatı boyunca birçok yerde çalıştığını ifade eden Aydemir, “Eskiden Artvin’de o kadar terzi vardı ki terziden geçilmiyordu. Şimdi ise kimse terzilik yapmıyor, terzilik yok olmaya başladı. O zamanlar şehir merkezinde terzici, demirci, sobacı, tenekeci çok vardı. Elli yediden doksan yediye kadar birçok değişik yerde çalıştım. Üç sene boyunca Artvin köprü başında Kamyoncular Kooperatifinde çalıştım. Covid-19’dan sonra insanlar evlere tıkandı. Bende bu süreçte hareketsiz kalmamaya çalıştım. Hareket ettikçe açılıyorum ama durdukça da çöküyorum. Hareket etmeye çalışıyorum, eğilip kalkıyorum, namaza gidiyorum. Kendimi idare edebiliyorum. Covid-19 aşılarının iki dozunu da oldum. Bende yaşlılık belirtileri olan unutkanlık var. Çay ocağını açık bırakabiliyorum. Unutup gidebiliyorum. Uzun yaşamanın sırrı sudur. Ben çok fazla su içiyorum. Bende prostat var. Doktora gittiğimde bana yirmi dört saatte içebildiğin kadar su iç dedi” diye konuştu.