YEREL
Giriş Tarihi : 20-10-2021 11:31   Güncelleme : 20-10-2021 11:31

KIŞ GELİYOR BACA TEMİZLİĞİNE DİKKAT

KIŞ GELİYOR BACA TEMİZLİĞİNE DİKKAT

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte baca temizliğinin önemi arttı. İtfaiye müdürü Ercan Cebeci baca temizliği için vatandaşları uyardı. Baca temizliğinin yangınlara sebeiyet verdiğine ve can kaybı riskinin yüksek olduğuna vurgu yapan Cebeci, “ziftli bacaya herhangi bir kuru yaprağın dahi ulaşması veya kurumun ateşlenmesi yangına sebebiyet verebiliyor. Ayrıca Soba borularını bacaya mesafeli kurmaları oldukça önemli” dedi.

 

Baca temizliğini yaptırmak isteyen vatandaşların itfaiyeyi aradıklarında temizliği yapan kişilere yönlendirdiklerini aktaran Ercan Cebeci, “ziftli bacaya herhangi bir kuru yaprağın dahi ulaşması yangına sebebiyet verebiliyor. Soba borularını bacaya mesafeli kurmaları oldukça önemli. Çünkü yerden tasarruf için boruyu uzatmadan bacaya veriyorlar. Soba harlı yanınca alevler bacaya ulaşıyor bu da baca yangınına neden oluyor. Kışa girerken bir kere temizleseler bu yeterli oluyor. Vatandaşlarımızı soba zehirlenmelerine karşı da uyarmak istiyorum. Rüzgârın ters esmesi dediğimiz basınçlı esmesi soba zehirlenmelerine neden oluyor. Uyumadan önce sobaya kömür atılmaması hayati önem taşıyor. Uyurken odanın kapısının açık olması da önemli. Çünkü gaz aşağı çöküyor yerde kolay zehirlenme yaşanıyor. Kapı açık olursa gaz geniş alana yayıldığı için zehirlenme riskiniz azalacaktır” diye konuştu.

Doğalgaz sızıntıları için de vatandaşları uyaran Cebeci, “Artvin’e doğalgaz yeni geldi ve daha güvenli bir sisteme sahip. Doğalgaz sızıntıları için de 187 birimi var. Onlar da bizim gibi nöbet tutuyorlar kendi dairelerinde. Olası bir ihbarda vatandaşlar 187’yi arayarak durumu anlatıp yardım isteyebilirler” şeklinde konuştu.

HATİCE DİLER