YEREL
Giriş Tarihi : 30-07-2021 09:56   Güncelleme : 30-07-2021 09:56

Kışla’dan Bilgin’e nezaket ziyareti

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla, Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Kışla’dan Bilgin’e nezaket ziyareti

Üniversitenin “Kentle bütünleşmiş, uluslararası tanınırlığı ve marka değeri yüksek bir ihtisas üniversitesi olma” vizyonu doğrultusunda çeşitli konuların ele alındığı ziyarette, “Artvin Çoruh Üniversitesi Geliştirme Vakfının” kurulması yönünde hazırlıkların yapılması ve atılması gereken adımlarla ilgili istişareler yapıldı.

Görüşmede Kent–Üniversite etkileşiminin önemi, Üniversitemizin gelecek planları ve projeleri, fizikî mekân gelişimi ile il ve ilçe merkezlerinde üniversite birimlerinin yapılanması ve desteklenmesi, eğitim-öğretime açılması planlanan akademik birimler, bölüm ve programlar ile Artvin’de öğrencilere sunulan barınma ve burs imkânları, öğrencilerin yaşadığı barınma sorunları gibi konular üzerine değerlendirmelere yer verildi.

27 Temmuz 2021 Salı günü Üniversitemiz Konukevinde gerçekleşen görüşmede aynı zamanda Üniversitenin il düzeyinde faaliyet yürüten kurum ve kuruluşlardan beklentileri ile fizikî yapılaşmasının tamamlanması yönündeki engeller ve bu engellerin aşılabilmesi için sunulan çözüm önerileri tartışıldı.

Tıbbi-Aromatik Bitkiler alanında ihtisas üniversitesi olan Artvin Çoruh Üniversitesinin bu alanda yürütmekte olduğu çalışmaların kentin ve bölgenin ekonomik kalkınmasına sağlayacağı katma değerlerin ve beklentilerin ele alındığı toplantıda, Üniversitemiz Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezine düşen görevler irdelendi.

Artvin Çoruh Üniversitesi olarak temel hedeflerinin “Artvin’i bir üniversite şehrine dönüştürmek” olduğunu dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, “Sanayi ve ekonomi alanlarında yeterli imkânlara sahip olmayan bölgelerde kentlerin topyekûn kalkınması noktasında üniversitelere lokomotif olma rolü düşer. Biz de Artvin Çoruh Üniversitesi olarak Artvin’in ekonomik kalkınmasına katma değerler kazandıracak önemli icraatları gerçekleştirme hedeflerimizi belirledik ve bu yönde yol haritamızı oluşturuyoruz.” dedi.

Artvin Çoruh Üniversitesi