YEREL
Giriş Tarihi : 22-10-2021 11:43   Güncelleme : 22-10-2021 11:43

KIZILAY GÖNÜLLÜLERİ ÇADIR KURMA EĞİTİM ALDI

KIZILAY GÖNÜLLÜLERİ ÇADIR KURMA EĞİTİM ALDI

Kızılay Erzurum Doğu Anadolu Bölge Afet Müdahale Merkezi tarafından, Artvin Kızılay gönüllülerine afet malzemelerini tanıma ve çadır kurma eğitimi verildi.

Afet malzemelerini tanıma ve çadır kurma eğitimi kapsamında 16 ilin sorumluluk sahasına sahip olan Erzurum Afet Müdahale Merkezi Müdürlüğü, Rize’den sonra Artvin’de de eğitim verdi. Eğitim programlarına devem eden Alper Erman Daştan, eğitimlerin içeriğinden bahsederek, “Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu olmak üzere 16 ilde eğitim programlarımız devam etmekte. Bugün burada afet malzemelerinin tanımı ve çadır kurma eğitimini gerçekleştirdik. Afet anında gönüllülerimizin katılımı ile kurulacak olan çadırların hangi standartlarda kurulması gerektiği, ne tür şeylere dikkat edilmesi hususunda bilgi paylaştık, olası afetlerde gönüllülerimizin çadır kurulumu anlamında bizimle birlikte çalışacak seviyeye geldiklerini düşünüyoruz. İlerleyen dönemlerde Şube Afet Koordinasyonu Timleri ile birlikte afete müdahale ve hazırlık eğitimlerini devam ettireceğiz. Türk Kızılay’ı envanterinde bulunan afetlerde kullanmış olduğumuz barınma çadır türlerini, afet malzemesi olarak kullanmış olduğumuz malzemelerini; ışık kuleleri olsun, seyyar mutfaklarımız olsun bu tür malzemelerin sayı ve kullanım tarzı bazında bilgilendirmelerini yaptık” dedi.

Kızılay Artvin Şube Başkanı Alaaddin Güven, eğitimler sonunda, “Bizlere eğitim salonunda çadır kurmada Kızılay görevi ile ilgili afet anında yapılacak işler, afet yerinin tespiti için, ne gibi ihtiyaçların olduğu ile ilgili bilgiler verdiler. Çadır kurma ile ilgili işlemleri burada hallediyoruz, arkadaşlar öğretme konusunda bizlere yardımcı oluyorlar, bundan sonrasında da çadır kurumunu ve sökümünü uygulamalı olarak görüyoruz. Buradaki gönüllü arkadaşlarımız Arhavi’ye de gitti birçok örneğini de orda gördük, Kızılay ekibinin görevi çadır kurma ve ikmal, kurtarma gibi işler AFAD'a ait, gönüllü arkadaşlarımız da çadır kurma ve ikmal gibi işlemleri hallediyorlar. Bunun bir örneği de yangın oldu, Arhavi de sel oldu günlük 6 bin 500 kişiye yemek çıkardık Kızılay olarak ve insanların o sıkıntılı anında yardımcı olmaya çalıştık, bu öğrenme şekliyle de gönüllülerimizi artırmaya çalışıyoruz. Üniversite içerisinde 50 gönüllümüz var, şube içerisinde de 40 civarında gönüllü arkadaşımız var, isteyen herkes gönüllü olabilir, şubeye gelerek kayıt yaptırabiliyor veya internet üzerinden de gönüllü olabiliyor, telefon numaraları sistemlerimize düşüyor, gönüllü lazım olduğunda arıyoruz bu şekilde iletişime geçiyoruz. Yemek dağıtımı, hijyen ürünlerinin dağıtımı gibi şeylere yardımcı oluyorlar.  Arhavi’deki 6 bin 500 kişiye yapılan yardım sonrasında gönüllü arkadaşlarımız kazan temizliğine, yardımların dağıtımına, sevkine, mutfak içerisindeki gerekli şeylere yardımcı oldular hepsini gönüllü arkadaşlarımız yaptı. Afetler öncesinde gönüllülere eğitim veriyor musunuz. Şuan da yaptığımız uygulamalar gibi sürekli oluyor, bir ay sonra tekrar gelecek gönüllü arkadaşlar yine farklı konularda eğitim alacağız” ifadelerini kullandı.

HATİCE DİLER