YEREL
Giriş Tarihi : 01-11-2021 17:53   Güncelleme : 01-11-2021 17:53

KIZILAY HAFTASI ARTVİN'DE YÜRÜYÜŞLE KUTLANDI

KIZILAY HAFTASI ARTVİN'DE YÜRÜYÜŞLE KUTLANDI

Kızılay Haftası kapsamında Artvin'de yürüyüş düzenlendi.

Kızılay Artvin Şube Şube Başkanlığı sahipliğinde yapılan yürüyüşe çok sayıda Kızılay gönüllüsü katıldı.

Her yıl 29 Ekim- 4 Kasım arasında kutlanan Kızılay Haftası kutlamaları kapsamında şehir merkezinde yürüyüş yapan Kızılay gönüllüleri, yürüyüş sırasında vatandaşlara bilgi verdi.

Alaaddin Güven, “Türk Kızılayı Artvin Şube Başkanlığı, Kızılay Kadın, Genç Kızılay Artvin,  AÇÜ Genç Kızılay Topluluğu ve 7’den 70’e Gönüllülerimiz ile birlikte Kızılay Haftasında yürüyüşümüzü gerçekleştirdik. 153 yıl önce başladığı ilk günkü gibi iyilik ve sevgiyle Kızılay daima ihtiyacı olanların yanında” dedi. Kızılay Artvin Şube Başkanı Alaaddin Güven, burada yaptığı konuşmada, Kızılay'ın bu özel haftayı Türkiye'nin her yerinde ve yurt dışı temsilciliklerinde kutladığını söyledi.

Başkan Güven, Türk Kızılayı’nın din, dil, ırk ayrımı yapmadan savaş ve doğal afetler sonrasında, dünyanın en uzak yerlerindeki ihtiyaç sahiplerine bile karşılık beklemeksizin bütün insani ihtiyaçlarını karşılayarak şefkat elini uzattığını belirterek, “ Her yıl 29 Ekim 4 Kasım tarihleri arasındaki hafta Kızılay Haftası olarak kutlanmakta olup hafta boyunca yürütülen etkinliklerle Türk Kızılayı'nın kuruluş amacı ve yürüttüğü insani yardım faaliyetlerinin, kamuoyuna anlatılarak farkındalık oluşturması amaçlandığını ifade etti.

“Kızılay Olarak Zenginden Alıp Fakire Veriyoruz”

Kızılay olarak öncelikli görev ve sorumluluklarının afatlar da lojistik destek sağlamak olduğunu söyleyen Güven, “Kızılay olarak asıl sorumluluklarımız afatlar da lojistik destek sağlıyoruz. Normal zamanlar da ise yoksul, ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda, giyim, temizlik malzemesi, aldığımız kurban bağışları ve genel merkezin destekleriyle kavurma dağıtımı gibi desteklerde bulunuyoruz. Şimdi yeni doğan çocuklara bez parası yardımı yapıyoruz ki bura da belli kıstaslara uymak şartıyla.

Her türlü afatlar da ilk başta koşup önemli yardımlarda bulunduk. Örneğin Arhavi İlçemizde gerçekleşen sel felaketinde 102 bin 260 tane ikramlık malzeme dağıttık. 426 bin 900 adet su dağıtımı yapmışız. 51 bin 490 kişiye yemek verdik. Tabi ki bütün bunları bağışlarla ve gönüllülerimizle yaptık.

Kızılay’a gönüllü katılımının artırılmasının çok büyük önem arz ettiğini vurgulayan Güven vatandaşlarımız Kızılay gönüllüsü olmaya davet etti. Güven, “gönüllüol.org üzerinden Kızılay gönüllüsü olunabiliyor. Gönüllü katılımlar bizler için çok önemli. Buradan gönüllü olan arkadaşlar bölgelerin de bir olay olduğunda mesaj olarak kendilerine iletiliyor. Ne kadar çok gönüllü o kadar çok ihtiyaç sahibine ulaşmak ve afatlar da o kadar çok yardım demek. O yüzden Kızılay Gönüllüsü arkadaşlara ihtiyacımız var.

Önemli diğer bir konuda hayırsever vatandaşlarımızdan ve durumu iyi olan vatandaşlardan bağış konusunda desteklerini bekliyoruz. Çünkü Kızılay’a yapılan her bir bağış ihtiyaç sahibi bir vatandaşa umut demek. Çünkü Kızılay bağışlarla ve belli gayri menkul gelirleriyle ayakta durup yardımlara koşan bir kuruluş” diye konuştu.

Hatice Diler