YEREL
Giriş Tarihi : 06-08-2021 10:39   Güncelleme : 06-08-2021 10:39

Koç Üniversitesi’nden Hopa TSO’ya Ziyaret

MİGNEX Projesi kapsamında Koç Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Nilay Kavur ve Araştırmacı Pınar Ensari, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek’i ziyaret etti.

Koç Üniversitesi’nden Hopa TSO’ya Ziyaret

Gerçekleştirilen ziyarette MİGNEX projesi kapsamında ‘’ Hopa’da Kalkınma ve Göç İlişkisi ‘’ üzerine bilgi alışverişinde bulunuldu. Dr. Nilay Kavur ve Araştırmacı Pınar Ensari ile Hopa’nın demografik yapısı, sosyo-kültürel durumu, nüfus yoğunluğu ve ilçenin göç alma sebepleri hakkında merak edilen soruları sordular. Başkan Akyürek ‘’ Hopa’nın bir sınır şehri olması ve coğrafi konumu itibariyle bölgedeki diğer şehirlere bir kavşak niteliği taşımaktadır bu yüzden bir geçiş rotasıdır. Bunun ticari ve ekonomik faaliyetlere olumlu etkisi olmaktadır. Ayrıca 1989 yılında açılan Sarp Sınır Kapısı ile ticari faaliyetler hızlanmış Hopa’ya yurt dışından göç başlamıştır. Bugüne baktığımızda odamıza kayıtlı 40’a yakın yabancı ortaklı işletme bulunmaktadır. Sektörlerdeki durum inşaat sektörü hariç turizm, nakliye, gümrük, hizmet alanlarında yaklaşık 3.500 kişi istihdam edilmektedir. Bu rakam sadece inşaat sektöründe sürekli olmamakla beraber 4.000 kişiyi bulmaktadır’’ dedi.

Çay tarımı ve pandemi dönemi hakkında değerlendirmede bulunan Başkan Akyürek “Bölgemizde çay tarımı aktif bir şekilde devam ederken mevsimlik göç yaz boyunca kota durumuna göre sürekli hareket halindedir ayrıca Hopa’nın son zamanlarda göç almasının sebeplerinden biri de Pandemi süreci olmuştur’’ dedi.

Dr. Nilay Kavur ’un “Gelecek 10 yılda Hopa’da ne gibi değişim olabilir” sorusuna Başkan Akyürek, “10 yıl içerisinde sektörler arasında turizm ilk sırada yer alabilir” yanıtını verdi.

Ardından Dr. Nilay Kavur ve Araştırmacı Pınar Ensari kabullerinden dolayı Başkan Akyürek’e teşekkürlerini ileterek odadan ayrıldılar.