YEREL
Giriş Tarihi : 28-04-2022 10:50   Güncelleme : 28-04-2022 10:50

Kokolet Vadisine Bin 500 Ağaç Dikildi

Kokolet Vadisine Bin 500 Ağaç Dikildi

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Murgul Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarında bulunan Kokolet Vadisi Bal Ormanında bin 500 kestane fidanı dikildi.

Murgul’da, Orman Bölge Müdürlüğünce arıcılığı geliştirmek ve organik bal üretimini desteklemek amacıyla kurulan bal ormanları ağaçlandırılıyor.

Artvin’de kurulan bal ormanlarında verimliliği ve ağaç sayısını artırmak amacıyla yeni fidanlar dikiliyor.Bu kapsamda yürütülen çalışmalar çerçevesinde Artvin Orman Bölge Müdürlüğü,Murgul Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarındabulunan Kokolet Vadisi Bal Ormanında bin 500 kestane fidanı dikildi.

Artvin Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya beraberindeki Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör YardımcısıProf. Dr. Aydın Tüfekçioğlu ve Kokolet Vadisi arıcılarıyla birliktevadideki bal ormanına kestane fidan dikimi yaptı.

“Kestane Dal Kanseri Mücadelesi Devam Ediyor”

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ormanları tehdit eden kestane dal kanseri ile 2015 yılından itibaren biyolojik mücadele yürüterek, bal üretimini olumsuz etkileyen kestane dal kanserine karşı mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu çalışmalar sırasında tamamen dal kanserine yenik düşen kestane ağaçları sahadan çıkartılarak yeni fidanlar dikiliyor. Ayrıca kestane dal kanserine karşı Orman Bölge Müdürlüğü Biyolojik Laboratuvarında üretilen Hypovirülent virüsü her yıl 500 hektar alana verilerek kanserin yayılması önlüyor.

“Yeni Bal Ormanları Kurmak İçin De Çalışmalarımız Devam Ediyor”

Artvin Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya bal ormanlarının arıcılığa olan faydalarına değinerek, “Kurulan bal ormanları orman köylüsünü arıcılığa ve bal üretimine teşvik ediyor. Orman köylüsü arıcılıktan kazandığı ek gelirle yaşam standardını eskiye oranlar artırarak yaşam kalitesini yükseltiyor. Biz bu yüzden bal ormanlarını çok önemsiyoruz. Bugün burada arıcılarımızla fidan diktik. Bal ormanlarımızın bakımını yapıyor, kapasitesini artırmaya çalışıyoruz. Mevcut bal ormanlarımızın dışında yeni bal ormanları kurmak için de çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

Öte yandan Orman Genel Müdürlüğünün "Bal Ormanları Projesi" kapsamında Artvin’de bugüne kadar yaklaşık 2 bin 100 hektar alanda 13 bal ormanı kuruldu.

HATİCE DİLER