YEREL
Giriş Tarihi : 16-12-2021 17:50   Güncelleme : 16-12-2021 17:50

“Komşuluk Sosyal Bir Birimdir”

“Komşuluk Sosyal Bir Birimdir”

Artvin İl Müftülüğü Emekli Din Hizmetleri Uzmanı Meryem Tabak, toplum içerisindeki dayanışmayı, Beraberliği ve birlikteliği arttıran en önemli kültürel zenginliğimiz olan komşuluk ilişkilerinin nasıl olası gerektiği konusunda açıklamalarda bulundu.

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (SAV) komşuluk ile ilgili sözleri ve uygulamaları nasıldı? Günümüzde komşuluk ilişkileri nasıl olmalıdır gibi sorulara yanıt veren Meryem Tabak, “Kıyamet gününde nice komşular vardır ki komşusunu yakasına yapışmış, Yarabbi bu kapısını yüzüne kapattı, iyilik, İhsan ve yardımını benden esirgedi. Bencil bir hayat, paylaşan, karşısındaki komşusuna anlayan, komşulardan olmalıyız” dedi.

Komşuluğa neden ihtiyaç duyulduğunu açıklayan Tabak, aileden sonra gelen en yakın sosyal birimin komşuluk olduğunu vurguladı. Emekli Din Hizmetleri Uzmanı Meryem Tabak komşuluk hakkında şu ifadeleri kullandı: “Komşuluk sosyal bir birim, Ailen nasıl bir sosyal yapı ise, Aileden sonra gelen en yakın sosyal birim de komşuluktur. İnsanlarımız tek başına yaşayamaz, iletişim kurması gerekir insanlarla bu sebepten dolayı komşuluğa ihtiyacı vardır. Komşuluk aynı mahallede, aynı ilçede, aynı köyde yakınındaki oturan kişilere komşu adı verilir. Arapçada car kelimesi olarak geçer destek olan, yardım eden, emniyete alan gibi anlamları vardır. Dinimizde biliyorsunuz iman esasları, ibadet esasları var, ahlak esasları var, aklar var görevler var Bir Müslümanın iman görevlerine en güzel şekilde bilecek öğrenecek, yerine getirecek ama bunlar ve yeterli olmuyor Bir Müslüman İslam’da güzel ahlak nedir, ahlak ve ölçüler nelerdir, Allah’ın istemediği kaçınmamız gereken ahlak kuralları nelerdir bunları bilmek zorunda. Sonrasında haklar hukuklar Bizler üzerinde kimlerin hakları var, Ödevlerimiz neler, görevlerimiz neler komşuluk bu gruba gidiyor. Bir Müslüman komşusu ile beraber nasıl mutlu huzurlu bir hayat yaşayacak dinimize göre sorgulamalı ve öyle bir hayat yaşamalı. Çünkü Bizler ikinci bir hayata inanıyoruz, ahirete inanıyoruz orada sorgulamamız gereken konulardan biri de komşu. Allahû teâlâ Kuran'ı Kerim'de Nisa 36 ayeti kelimede diyor ki “Anne babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya, ellerinizin altında bulunanlara iyi davranın.” Bizim bugün işleyeceğimiz konunun yakın komşu ve uzak komşu. Yakın komşu hangisi, Uzak komşu hangisi buna bakacağız. Yakın komşu bazların dediğine göre kapıyı açarsın hemen görürsün odur diyorlar. Bir kısmı da şöyle ifade ediyor Hz. Ayşe diyor ki “40 kapıdır”, Hz. Ali de diyor ki “Sesinin ulaştığı kadar olan kısım senin komşundur.” Peygamber efendimizin bir sıralaması var üzerinizde bir hakkı olan komşunuz vardır o size yakın oturur Müslüman değildir, akraba da değildir, onun sizin üzerinizde bir hakkı vardır ona iyi davranmak zorundasınız. İkincisi iki hakkı olandır bunlar kimdir hem yakın oturur size hem de Müslümandır, boyam komşuluk hakkı kazanır ve İslam kardeşliğinin haklarını da kazanır. Bir de 3. kısım var burada da hem komşu Hem Müslüman hem de akraba bunların kat kat hakları var. Komşuluk hakları var, Müslüman olduğundan dolayı İslam kardeşliği hakkı var, Üstelik akrabalık hakkı var. Bizim köylerimizde ilçelerimizde daha çok bu tür komşuluklar var, buralarda komşularımız genellikle Akrabalarımız olur bu hususta çok titiz bir denge kurmak gerekiyor akraban olduğu için dikkat edeceksin, Müslümanlık, akrabalık birçok hak bir araya geliyor. Daha çok küçük olan şehirlerde bunlar oluyor, bunlara riayet etmek lazım ki zarara uğramayalım.”

Peygamber efendimiz dönemindeki komşuluk ilişkilerinden de bahseden Tabak, “Peygamber Efendimiz komşuya çok önem veriyordu, Peygamber Efendimiz buyuruyor ki “Devamlı ikamet edeceğiniz yerde kötü komşudan Allah'a sığının” Göçebe olduğunuz yerdeki komşu nasıl olsa bir müddet sonra terk eder, onunla zaten uzaklaşırsınız. Örnek veriyorum yolculuk yaparken komşu oluyorsunuz, insanlarla beraber oluyorsunuz ama kısa süreli. Veya çocuklarımız okullara gidiyorlar burada geçici süreli ikamet ediyorlar orada da komşu oluyorlar Hatta Ev arkadaşları oluyor ortada komşu haklarına riayet etmeleri gerekir, orada kötü bir kişiye rastlaşırsa o kadar da önemli değil sonunda nasıl olsa bir gün ayrılacaksın. Toplumda derler ya Ev alma komşu al bu çok önemli, güzel bir muhitte iyi insanların arasında bulunursa insan, Kendi de o insanlarla birlikte gelişiyor, buradan çok fayda alıyor, Kendi tonların faydalı olabiliyor. Bir diğer toplumda geçen söz de diyor ki Komşu komşunun külüne muhtaç, gerçekten de öyle bazen akraban hemen ulaşamıyor bir sıkıntıda ya da bir derdi ne ama komşuya kısa bir sürede Ulaş'a biliyorsun komşu bazı zamanlarda akrabadan daha yakın olabiliyor” ifadelerini kullandı.

“Ölçü şu İnsan veya komşu bir ateş gibidir eğer fazla yaklaşırsanız yanarsınız, çok fazla uzak durursanız düşünürsünüz. Komşu sana ne kadar yaklaşırsa o kadar yaklaşacaksın, komşun senden ne kadar uzaklaşırsa sen de o kadar uzaklaşacaksın.” diyen Meryem Tabak, komşunun komşuya kaşı görevlerini şu ifadelerle açıkladı:

Bir Komşu’nun görevleri neler;Yardım isterse, yardım edeceksin,Borç isterse, borç vereceksin,Hastalandığında, onu ziyaret etmeye gideceksin,Öldüğünde, cenazesinde bulacaksın, Sevincini paylaşacaksın,

Tencere kokusu ile onları rahatsız etmeyeceksin,Bir başka husus, Peygamber Efendimiz hediyeleşin diyor, komşularımıza hediyeler götüreceğiz onların getirdi hediyeleri de kabul edeceğiz, küçümsemeyeceğiz. Burada özellikle kadınlara söyleniyor verirken de küçümsemeyin, alırken de küçümsemeyin. Komşu, komşuya eziyet etmemeli. Ortak kullandığı alanlar da problem çıkarmaması lazım. Biz alt katta çamaşır asmış mesela, buna dikkat etmek lazım, bunlar komşuluk hakları, bu konuları da dikkat etmemiz gerekiyor.

Kıyamet gününde nice komşular vardır ki komşusunu yakasına yapışmış, Yarabbi bu kapısını yüzüne kapattı, iyilik, İhsan ve yardımını benden esirgedi. Bencil bir hayat, paylaşan, karşısındaki komşusuna anlayan, komşulardan olmalıyız.

Herkes çalışma derdinde olduğu için komşuluk biraz sekteye uğradı, Artvin'de fazla yok ama Büyük şehirlerde bu durum daha fazla. Yan yana oturalım komşular birbirlerine Selam vermiyorlar, görüşmüyorlar, birbirlerinin yüzlerine bakmıyorlar, bir güvensizlik ortamı da var. Bunun düzeltilmesi için bir güven ortamı oluşturulacak, Selamlaşılacak, birbirine gelip gidecek, iletişim kurulacak. Öyle bir dönemde yaşıyoruz ki dünya köy oldu, Küçüldü, ile araçları ile evlerimize kadar geldi. Korona sürecinde olduğu gibi, Çin’de çıktı Bütün dünyayı etkiledi. Örneğin Afrika'da aşağısı olduğu için korona sürecinin bitmediğini söylüyorlar, bu kısımda yardım edilecek. Biraz önce bahsettiğim gibi hem mahallede komşuluklar, ülkeler arasındaki komşuluklarda da onlar da birbiriyle yardımlaşarak. Bakıyoruz depremlerde, yangınlarda yardımlaşılıyor. En son sözümüz de bu, Allah bizi yarattı, Hepimiz insanız birbirimize İhtiyacımız var, bir gülümseyerek veya Selam vererek karşılık ilişkilerimizi geliştirelim.”