YEREL
Giriş Tarihi : 26-06-2021 11:14   Güncelleme : 26-06-2021 11:15

Köpek bakmakta suç

Pitbull bluenose cinsi köpek yetiştiren Mücahit Muradoğlu hiçbir suçu olmamasına rağmen yapılan şikayetlerden çok üzüldüğünü ve sıkıldığını belirtti.

Köpek bakmakta suç

Köpekleri çok seven ve evinin bahçesinde köpek bakan Mücahit Muradoğlu, “ bize ait olan bahçede baktığım köpeğim, kimseye saldırmayan köpeğim insanlar tarafından her gün şikayet ediliyor” dedi.

Köpek bakmanın çok eğlenceli ve insana sorumluluk bilinci verse de insanların ortada şikayet edecek bir şey yokken bile şikayette bulunmalarıyla uğraşmak istemediğini belirten Muradoğlu; “ Köpeğim havlasa bile şikayet ediliyor. Köpek havlayacak tabi, hiç bir insanı konuşuyor diye şikayet eden birini gördünüz mü? O zaman neden köpeğim havlıyor diye şikayet ediliyor anlamıyorum. Yaşadığımız evde bahçemiz var, köpeğime orada bakıyorum. Ve köpeğim ben olmadığımda bahçe de bağlı bir şekilde duruyor. Bağlıyken bir köpek kimseye zarar vermez, bağlı olmadığında da ben yanında oluyorum. Ben yanında olmasam bile saldırgan bir köpek değil. Korkan insanlara tabii ki saygı duyuyorum. Ancak bu hayvanların da yaşama hakkı var. Ben korkan insanlar için saygı gösterip köpeğimi bağlıyorsam, kendim gezdiriyorsam, insanlarda bu hayvanların yaşama hakkına saygı duymak zorundalar. Her insan köpekleri veya hayvanları sevecek diye bir kural yok. Ancak hangi hayvan olursa olsun yaşama hakkını almak zalimliktir.

Sahibi olan hayvanlar sokak hayvanlarına göre bir nebze de olsa şanslı bir şikayet olduğunda biz sahipleri olarak karşılarında durabiliyoruz. Ama sokak hayvanları sorgusuz sualsiz yaşam alanlarından alınıp tenha ücra köşeleri atılıp ölüme terk ediliyor. Kimi zalimler daha da kötüsünü yapıp zehirliyorlar. Ülkemizde, ilimizde her yerde her canlının yaşam hakkı olduğu bilinci oluşmalı. Dinimizde bile bu hayvanlar Allah’ın dilsiz kulları olarak bilinir ve kitabımız Kuran-ı Kerim’de de öyle geçer. Ama adam namaza giderken dışarda caminin köşesinde ıslanmamak için veya serin olduğu için yatan kediye, köpeğe taş atar sonra da müslümanım diye camiye girip namaz kılar. Dediğim gibi her canlının yaşama hakkına saygı duymalı bu bilinçle yaşamalıyız” ifadelerine yer verdi.

Pitbull bakmanın püf noktalarını anlatan Muradoğlu; “Sağlıklı bir Pitbull da tüylerin parlak ve pürüzsüz olması gerekiyor. Tek katlı astarsız posta sahip olan bu hayvanların genellikle tüyleri kısa ve kolay temizlenebilirdir eğer tüylerin rengi donuk ve cansızsa omega-3 eksikliği olabilir, bunun için yeme alışkanlığından değişiklik yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra birçok alerjik rahatsızlıkları mevcuttur. Tüy bakımda bu alerjik problemleri fark edebilirsiniz. Doğru şampuan kullanarak tüylerin bakımını kolaylaştırabilirsiniz.  Ayda bir veya iki kez banyo yapmak yeterli olacaktır. Düzenli olarak tüylerin orta yumuşaklıkta bir fırça ile taranması önerilir. Böylece tüylerin arasına giren alerji yapabilecek maddeleri ve kirleri çıkartmış olacaksınız. Tüylerin fırçalanması ölü hücre ve tüyleri, cildi temizler. Köpeğinizin cildinin alerjik reaksiyonlardan korumak ve tüylerin görünüşünün daha güzel olması için Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.

Köpeğinizi ile ilgilenirken ona karşı olan tavrınız köpeğin genel mizacına yansır. Bu cins köpeğe bakmak sabır işi olacaktır bu yüzden onunla ilgilenirken ve eğitim verirken öfkeden uzak durmalısınız ona yansıtmamalısınız. Onunla ilgilenirken eğitim verirken inatçılık yapıyorsa eğer biraz ara verip tekrar deneyin eğitime açık bir cins olmasına rağmen inatçılık yapabilir. Eğitimi verirken güler yüzlü ve enerjik olmaya çalışın. Yaptırmak istediğinizi doğru yaptığında ona vereceğiniz bir ödül olmalı, böylece doğru olduğunu anlayacaktır. Bu ödül en sevdiği oyuncak ya da yapmayı hoşlandığı şeyler olabilir. Köpeğiniz siz onu nasıl eğitirseniz öyle yetişecektir. Onu öfke kontrolü olmayan bir köpek gibi yetiştirmemek için eğitiminde onunla eğlenerek öğretin. İletişiminizin iyi olması bakımını yaparken inatçı olmasını engelleyecektir.

Köpeğiniz çok fazla enerjiye sahiptir ve hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlıklı olmaları için bu enerjiyi egzersiz yaparak atmaları gerekir. Aktif bir enerji düzeyleri olduğundan dolayı apartman yaşamı onlar için çok uygun değildir, enerjileri atacak bir alana ihtiyaçları vardır. Uygun eğitimi vermeden ve sizi sahip olarak benimsemeden enerjisini evdeki eşyaları parçalayarak çıkarmaya çalışabilir. Bu nedenle önce sizi dinlediğinden emin olun ve uygun egzersizi yaptırdığınıza emin olun. Enerjisini atmak için;

 • Ağırlık çekmek, kızak çekmek gibi egzersizler kas yapısı için ideal egzersizdir.

• Yüzme yapması onun enerjisini yeterince absorbe edecektir. 10 dakikalık aralıksız yüzme 1 saatlik yürüyüşe denk gelecektir. Bu yüzden yorulana kadar yüzmesine izin verebilirsiniz.

• Merdivenden çıkmak ve ya yokuş yukarı çıkmak gibi egzersizler enerjisini atmaya yardımcı olabilir.

Pitbull’un vücudunda iç parazit oluşmasını engellemek için özellikle veterinerinizden aşı isteyin. Bunun yanı sıra yavru bir köpeğiniz varsa çiftleşme zamanından sonra kısırlaştırma isteyebilirsiniz.

Yavru köpeğinizin 8 haftalıktan itibaren yaptırması gereken temel aşılar olduğunu unutup aksatmayın. Bu aşılardan yaklaşık 1 ay sonra ekstra parazit aşıları yaptırabilirsiniz.

 • Köpeğinizi eve ilk defa gelmeden önce veterinere götürmelisiniz.

• Aşıları hakkında bilgi almalısınız.

• Genel olarak kuduz aşıları 12 haftalıkken başlıyor. Ve lyme aşıları 9 haftalıkken başlıyor bu aşıların olup olmadığı kontrol etmelisiniz.

Köpeğinizin dişlerinizi olabildiğince sık şekilde fırçalamalısınız. Plak oluşumunu ve enfeksiyonu önlemek için köpeğinizin dişlerini fırçalamalısınız. Başta diş fırçalamaya alışkın olmadıkları için ona yaklaşımınızı düzgün seçmelisiniz. Ani hareketlerden uzak durarak diş bakımını yapmalısınız.

Köpekler için özellikle üretilmiş olan diş macunlarını kullanmak hem köpeğinizin sağlığı için hem de dişini fırçalamanıza alışma dönemi için oldukça yararlıdır. Bu diş macunları köpekler için özellikle tavuk ve benzeri hoşuna gidecek aromalar ile yapılmıştır. Ağız kokusu köpeğinizin diş çıkarma döneminde görülebilirken diğer zamanlarda bu durumun oluşması sağlıklı değildir. Diş çıkarma dönemlerinde ağız kokusunu önleyecek spreyler de kullanabilirsiniz. Bunun haricinde genel olarak düzenli diş bakımı yapmak ağız kokusuna ve ağız içi rahatsızlıklara engel olacaktır” dedi.