YEREL
Giriş Tarihi : 03-08-2021 10:42   Güncelleme : 03-08-2021 10:42

KOSGEB BAŞKANI KURT ARTVİN’DE

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, sel felaketinden etkilenen Rize ve Artvin’de ziyaretlerde bulunurken “Afetten etkilenen bölgeler için 100 ve 250 bin lira limitli olmak üzere sıfır faizli destek kredisi veriyoruz.” dedi.

KOSGEB BAŞKANI KURT ARTVİN’DE

Program kapsamında Rize Valisi Kemal Çeber’i ziyaret eden Başkan Kurt, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kurt, Rize ve Artvin'de sel afeti  yaşandığını hatırlatarak "Selin hemen ardından bakanlarımız geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bölgeye gelerek incelemelerde bulundu." dedi.

KOSGEB olarak kendi üzerlerine düşeni yapacaklarını belirten Kurt, “Zarar görmüş işletmelerin zararların en azından bir nebze de olsa hafifletmek için bir kredi açıkladık. Mağdur olan işletmelerimizi hem ziyaret etmek ve nasıl uygulayacaklarını anlatmak için burdayız." diye konuştu.

Maalesef son günlerde afetler yaşandığını dile getiren Kurt, şunları kaydetti:

"Bir taraftan sel olurken diğer taraftan hepimizin canını yakan yangın afetimiz var. Akdeniz bölgesinde Hatay, Mersin, Antalya, Muğla ve Adana'da yaygın bir şekilde afet yaşanmakta. Bir taraftan selin zararlarını tazmin açısından hükümetimiz çalışırken biz de işletmelerin ayağa kalkması için KOSGEB olarak bir kredi paketi açıkladık. Afetten etkilenen bölgeler için 100 ve 250 bin lira limitli olmak üzere sıfır faizli destek kredisi veriyoruz. Bir yıl ödemesiz olacak. Bir yılın sonunda 24 ay bir ödeme süresi olacak. İşletmelerimiz bu krediden faydalanacak. İşletmelerinin zararlarını gidermek ve hızlı bir şekilde işlerini sağlamaları istiyoruz. Aynı şekilde yangından zarar gören işletmelerimiz aynı paketten faydalanıyor olabilecekler. Başvurular KOSGEB ve e-devlet üzerinden hızlı bir şekilde yapılabilir. Evrak veya fiziki anlamda bir şey istemiyoruz. Biz bütün işlemleri evraksız bir şekilde takip ediyoruz. Zarar gören işletmeler KOSGEB'in bu kredisinden faydalanabilirler. Afetten etkilenen bölgelere yönelik acil destek kredisini başlatıyoruz. "

Kurt, daha sonra Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Murat Artan’ı ziyaret etti.

Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği‘ne bir ziyaret gerçekleştiren Kurt, birlik başkanı Güven Aksoy ve oda başkanlarıyla bir araya geldi.

Kurt’un bir sonraki durağı Artvin’in Arhavi ilçesi oldu. Kurt, Artvin Valisi Yılmaz Doruk ve Arhavi Kaymakamı Mehmet Şerif Olçaş ile görüştü.

Kurt, Arhavi’de selden etkilenen işletmeleri ziyaret ederek sorunları dinledi.

Kurt’a ziyaretinde KOSGEB İnsan Kaynakları Dairesi Başkanı Asim Türkmen, KOSGEB Trabzon Müdürü

Dr. Muhammet Mustafa Kurt, KOSGEB Rize Müdürü Celil Kürşad Dereci, KOSGEB Artvin müdürü Arif Ercan eşlik etti.

KOSGEB Artvin