YEREL
Giriş Tarihi : 05-08-2021 10:07   Güncelleme : 05-08-2021 10:07

KOSGEB'den Beklenen Açıklama

22 Temmuz'da Arhavi'de gerçekleşen sel felaketine KOSGEB'den geçmiş olsun dilekleri.

KOSGEB'den Beklenen Açıklama

KOSGEB Başkanı tarafından yapılan açıklamada sel felaketinde mağdur durumda olan işletmeler için kredi destek programı başlatılmak üzere çalışmalar yapıldı.

KOSGEB Başkanı tarafından Pazartesi günü sahada yapılan incelemeler sonucu işletmelerin sorunları ve mağdur durumda kalan vatandaşlar ile görüşmeler sağlandı. Aynı kapsamda Acil destek kredisi hakkında yapılan bilgilendirmelerde KOSGEB olarak selden etkilenen işletmelerin yaralarını sarmaları ve ekonomik hayata yeniden dönebilmeleri adına 0 faizli 36 ay vadeli ilk 1 yıl ödemesiz bir kredi programı başladı. Konu ile ilgili bankalar üzerinde çalışmalar devam etmekte. İşletmelerin daha rahat adım atabilmeleri adına birden fazla banka seçeneği olması için banka sayısını artırmak adına yapılan çalışmalarda ilerleyen zamanlarda kesinleşmesi bekleniyor.

KOSGEB'den yapılan açıklamada şu anda işletmelerin yapması gerekenlere yer verildi konuyla ilgili Arif Ercan, şu açıklamaları yaptı " zarar gören işletmelerimiz mutlaka online olarak KOSGEB.GOV.TR adresinden girerek işletmelerini KOSGEB veri tabanına kaydetsinler bilgilerini güncel halde getirsinler ve bizim son açıklamalarımızı bankalar bilgilendirmesinden sonra yapacağımız açıklamayı bekleyerek ve sonrasında ilgili yerlerde işlemlerini yapsınlar. Bu kredi ile ilgili işletmelerimizin teminat vermede, kredide sıkıntıları varsa kira garanti fonu devreye konuldu. Bu kapsamda işletmelerimiz banka başvuru fonundan kredi fonundan yararlanma seçeneğini kullanaraktan başvurularını yapabilecekler. Bu kredi ile getirmiş olduğumuz bir diğer iyileştirme ise daha önce kredi faiz desteğini 100 bin TL  olarak uyguluyorduk fakat bu yeni açıklanmış olan pakette Düzce, Rize ve Artvin İllerini kapsayan acil destek kredisinde 207 bin TL ye kadar işletmelerimiz bu krediden faydalana bileceklerdir. Tabii burada ciroyu baz alacağız işletmelerin ciroları baz alınarak kullanacakları limitlerde yenilenmiş olacak. 6 Ağustos'ta sonlandırılacak olan işletmelerimize hızlı destek programımız var covid-19 salgınından etkilenmiş olan imara açık olan işletmelerin başvurularını yapabilecekleri bu destek programında 6 Ağustos'ta sonlanıyor ve işletmelerimize de hatırlatmış olalım. Başvurularını son güne bırakmış olanlarda biran önce başvurmalarını istiyoruz " diye konuştu.