YEREL
Giriş Tarihi : 07-01-2022 10:28   Güncelleme : 07-01-2022 10:34

KOSGEB’DEN MİKRO VE KÜÇÜK ÖLÇEKLİ İŞLETMELERE SALGIN DESTEĞİ

KOSGEB’DEN MİKRO VE KÜÇÜK ÖLÇEKLİ İŞLETMELERE SALGIN DESTEĞİ

KOSGEB pandemiden etkilenen işletmelere 550 bin liraya kadar faizsiz kredi imkânı sağlayacak. Son başvuru tarihi 31 Mart!

Pandemi öncesinde açık olan 75 bin liralık yıllık net satışa sahip ve mevcut çalışan sayısını koruyup yeni alacakları her eleman sayısına göre mikro işletmelere 220 bine küçük ölçekli işletmelere ise 550 bine kadar faizsiz kredi imkânı sunuyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan KOSGEB Artvin Şube Müdürü Arif Ercan, “1981 ve sonrası doğumlu son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış, Üniversite ve Meslek Lisesi mezunu personel istihdam etmeleri karşılığında kişi başı faizsiz destek kullanabilecekler. Buradaki işletmelerden iki şey bekliyoruz birincisi 2021 yani bir önceki yılda mevcut çalışan ortalamaları neyse bu ortalamaları koruma taahhüdünü ve yeni personel istihdam etme taahhüdünü isteyeceğiz. Bunun karşılığında yeni istihdam edecek her personel için 100 bin lira geri ödemeli faizsiz destek kullanabilecekler. Mikro işletmelerimiz yani 10 personele kadar çalıştıran işletmelerimiz en fazla 2 personel İstihdam ederek 200 bin lira faydalanabilecekler. Küçük işletme dediğimiz 10 ve 50 arası personel çalıştıran işletmelerimiz de 5 personele kadar yeni istihdam yapabilecekler burada da 500 bin TL'ye kadar destek kullanabilecekler. İşletme sahibimiz ya da istihdam edilen personelimiz kadın ise bu rakamlara onar bin lira ilave edeceğiz bu şartlarla da üst limitlerimiz 220 bin lira ve 550 bin lira olarak kullanmış olabilecekler” dedi.

İşletme sahiplerinin başvuruyu kosgeb.gov.tr adresinden yapabileceklerini söyleyen Arif Ercan, “işletmelerimizin başvuru şartlarından biri de pandemi öncesi işletmelerin faal olduğunu görmek istiyoruz bu da Kriter olarak şöyle ifade ediliyor, 2019 yılı ve öncesi kurulmuş olmak ve olmak.Üniversitenin 2 veya 4 yıllık programından ya da Meslek Lisesi Teknik Lise, Mesleki ve Teknik Lise mezunu personel alması gerekiyor. Buradaki amaçlarımızdan bir tanesi de Meslek Lisesi mezunlarının istihdamını arttırmak ve bunun yanında kadın istihdamını arttırmak.İstihdam edilecek personeller son 3 yılda hiç SGK’lı çalışmış olmayacak ya da en fazla 180 prim günü yani 6 aylık çalışma içerisinde olan personeller katılabilir. Sürekli iş hayatında olan, uzun süre SGK deneyimi olan İş tecrübesi olan bu kişiler değil de yeni mezun ve yeni iş sahasına katılacak kişilerin istihdam edilmesini istiyoruz.Program başvurularımız 31 Mart 2022’ye kadar devam edecek. Özellikle yeni mezun Mesleki ve Teknik Lisesi kişilere ulaşabilmesi ve onların İŞKUR'a işsizlik kayıtlarını yaptırması ve bu şekilde işverenle buluşması ya da Meslek Lisesi Müdürlerimizin bilgisi dâhilinde bu tarz bir taleplerle ilgilerine ulaşılabilir ve noktasında destek istedik İnşallah bu noktada güzel çalışmalar olacak. Bu personelleri bulduktan sonra da nisan ayına kadar bunların girişlerini yaptırmaları ve Mayıs döneminde de 25 Mayıs'a kadar da destek ödeme başvurusunda bulunmaları gerekiyor” diye konuştu.

“Bu destek kapsamında bir banka kredisi olarak düşünülmemeli KOSGEB'in kendi bünyesinde vermiş olduğu diğer geri ödemeli ve ödemesiz destek programları gibi bu tarzda destek programıdır geri ödemeli bir destek programıdır faizsiz bir destek programıdır.” diyen Ercan,“Bu desteği kullanırken işletmelerimiz kredi limiti bankada ipotek vermek kefil verme gibi herhangi bir yükümlülükleri yok. İşletmeler burada sadece tek bir işlem yapıyor sisteme başvuru aşamasında bir taahhütname imzalıyor. Bu taahhütname de mevcut istihdam mı koruyacağı ve yeni istihdam gerçekleştireceğim taahhütnamesini veriyor bunun karşılığında herhangi bir mevzuat ya da evrak arasına girmeden bu desteği kullanmış olacaklar. Bu anlamda da çok hızlı bir süreç olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu destek 24 ay ödemesiz daha sonraki dönemde de 4 ayda bir 6'şar taksitle 2 yılda geri ödeyecekler işletmelerimiz topla 4 yıllık bir vadede bu desteği kullanmış olacak” ifadelerini kullandı.

Verdikleri sermaye desteğini alan işletmecilerin personel giderleri, işletme giderleri ve hammadde giderlerinde kullanmayı taahhüt ettiklerini ve dolayısıyla İşletmeye yapılmış olan desteğin kullanıldığında işletmesini büyütmek için çalışacaklarını dile getiren Müdür Ercan, “Bu kaynaklarda işi büyüdüğü için yeni bir istihdama ihtiyacı olacak. Dolayısıyla birbiriyleörtüşen bir amacımız olmuş oldu.Biz bu desteği uygulamayı yaptığımız zaman işletme personeli aldığında SGK girişini yaptığından bir sonraki ay ödeme taahhüdünde bulunacak.İşletmemiz ocak ayında personel başvurusunu yaptıysa Şubat ayı geldiğinde biz SGK kayıtlarında o kişinin kayıtlarını görmemiz gerekecek. Şubat ayı geldiğinde ödeme talebinde bulunacak bir personel aldıysa 100 bin lirayı 2 taksitle ödeyeceğiz işe girişten sonraki ilk ayda 50 bin ödedikten sonra 6 ay boyunca izleyeceğiz.Bu işletme ilgili istihdamını 6 ay boyunca sağlamış mı taahhütlere uyumuş mu bunlara uyumuşsa işletmelere ikinci taksit halinde verilecek. Eğer işletmenin aldığı personel işten çıktı bunun yerine aynı şartlara sahip yeni bir personel alıp işe koyduğunda destek süreci devam ediyor olabilecek. Burada bazı giriş çıkışlarda herhangi bir gün kaybı gibi süreler olduğunda işletme mağdur olmasın diye de biz işletmelerimiz de 6+ 6 taahhüt sürecimiz var.Burada İşletme açısından baktığımızda gerekli tüm kolaylıkları gösteriyoruz.Sektör açısından tekrar ifade edelim sadece imalat sanayindeki işletmelerimiz değil bu imalatı tamamlayan bilimsel AR-GE faaliyetleri, hizmet sektörü, toptan ticaretteki işletmelerimiz hizmet sektöründe değişik alanlardaki mimarlık olsun mühendislik olsun konaklama olsun, kuaförler, berberler bundan faydalanabiliyor. Kooperatif işletmeleri de var. Ticari faaliyetlerde bulunan kooperatiflerde 2019 öncesi kurulmuş ve 75 bin liralık net satışa sahipse tabii ki onlar da başvurularını yapabiliyor. Bizlere bu işin karşılığında 12 ay içerisinde mevcut istihdamlarını koruma sözünü verecekler hem de yeni istihdam ettikleri personelleri 12 ay boyunca çalıştırma sözünü verecekler. Bunun karşılığında personel başına 100 bin lira mikro işletme başına 200 bin lira Küçük işletmelerin de toplam 5 istihdama karşılık 500 bin lira destek kullanabilecekler” şeklinde konuştu.

HATİCE DİLER