YEREL
Giriş Tarihi : 24-05-2021 10:44   Güncelleme : 24-05-2021 10:44

Kota ve kontanjan olmayacak

CHP İKTİDARINDA AÇIKLANAN YAŞ ÇAY FİYATIN ALTINDA ALIM YAPILMASI YASAKLANACAK, KOTA VE KONTENJAN SORUNU OLMAYACAK.

Kota ve kontanjan olmayacak

Hopalı hemşehrimiz CHP Rize il başkanı yaptığı yazılı basın açıklamasımda şunları söyledi.

Değerli çay üreticilerimiz: Çay sezonu başlamadan tüm STK.lara, Derneklere, Siyasi Partilere bir araya gelerek çay sektörünün sorunlarını tartışalım birlikte çözüm önerilerimizi oluşturalım dedik. 2021 yılı "Yaş Çay" sezonuna sorunsuz girilsin ve üreticinin her sene yaşamış olduğu mağduriyetler sona ersin istedik.

Bu çağrımıza ne yazık ki kimse yanıt vermedi. Her konuştuğumuz kurum, kuruluş ve kişi bu çağrımıza olumlu yaklaştığını açıkladı ama hiç kimse bunu kamuoyuna açıklayamadı.

Ardından partimizin çay sektörü ve yaklaşan çay sezonu ile görüş ve önerilerini kamuoyuyla paylaştık ve tüm kurumlara gönderdik. Sadece Rize Ticaret Borsası geri dönüş yaparak kendi görüşlerini bizimle paylaştılar.

Bunda da toplu bir çalışma olmadı.

Ardından 2.kez Meclise "Mevcut Çay Kanununda Değişiklik" önergesini verdik. Çünkü, "Çay Kanunu" bir türlü çıkmıyor ve sezon yaklaşıyordu. Bir an önce en önemli ve en kolay yapılacak olan konuyu gündeme getirdik. Verdiğimiz kanun değişikliği teklifinde dedik ki; “Çay’da taban fiyat uygulamasına geçilsin ve Devletin açıklamış olduğu yaş çay alım fiyatının ardından kimse yaş çay yaprağı alamasın.”

Bu kanun teklifimiz ne yazık ki mecliste AKP ve MHP Milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Bu arada çay kanunu da kamuoyuna açıklanmadan Bakanlığa gönderildi.

Şimdi çok geç değil!  Kanun, 1 saat içinde çıkarılabilir. Mecliste tüm partiler bir araya gelerek Çay’da taban fiyat uygulamasına geçilir ve Devletin açıklamış olduğu fiyatın altından özel sektörün çay alımı yapması yasaklanabilir.

Geçiş sürecinde özel sektör, çay fabrikalarına "Yaş Çay" alımlarını finanse etmek için ilk 6 ayı faizsiz, 1 yılı geri ödemesiz  krediler verilebilir. (Kredi sadece yaş çay alımları ve üretici ödemeleri için verilecek)

Bunu yaptığınız zaman kota ve kontenjan sorunu da azalır.

Acil yapılması gerekenleri bir kez daha açıklıyoruz.

Değerli Çay Üreticilerimiz şimdiden söz veriyoruz. İlk yapılacak olan seçimlerde iktidara gelecek olan partimizin Çay sektöründe öncelikli olarak yapacağı işler.

1- İktidara geldiğimiz gün Çay’da taban fiyat uygulamasına geçeceğiz. Devletin açıklamış olduğu fiyatın altında özel sektörün alım yapmasını yasaklayacağız.

2- Kota ve Kontenjan sorununu üretim planlaması ile çözeceğiz.

3- Çay üreticilerinin Promosyon sorununu çözeceğiz.

4- Çay’da gübre desteğini  dönüme 8 TL’den 75 TL’ye çıkaracağız.

5- Destekleme bedellerini 2016 yılından itibaren ÜFE oranları üzerinden güncelleyerek ödeyeceğiz. (bu yıl için olması gereken bedel 35 kuruştur)

6- Özel sektör çay üreticileri  hak ettikleri destekleri alacaklar.

7- Çaykur öncelikli olarak Varlık Fonundan çıkarılacaktır.

8- Çaykur ve özel sektör çay işletmelerinin ortak üretim ve iş gücü planlaması ile çay tarımının yapıldığı bölgelerdeki işsizliği azaltacağız' dedi.