YEREL
Giriş Tarihi : 27-05-2021 11:45   Güncelleme : 27-05-2021 11:45

"Kota ve kontenjanın kaldırılması lazım"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çay ve Fındık Kanunun çıkarılması gerektiğini belirterek, “Fındık Karadeniz için stratejik üründür. İki ürün içinde devletin özel politikalar yürütmesi lazım” dedi.

TBMM'de düzenlenen Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çay üreticilerinin her dönem aynı şikayetlerden yakındığını vurgulayarak Rizeli vatandaşlara vekillerini on dokuz yıldır neden çay kanunu çıkarılmadığını sormalarını istedi.

Kılıçdaroğlu konuşmasında, “Çay üretimi başladı. Üreticiler her dönem bu durumdan şikayetçi bir halde. Rizeli vatandaşlarımıza sormak isterim AK Parti Millet Vekilleri on dokuz yıldır iktidarda, çay kanunu neden çıkarmıyorsunuz diye soru sormuyor musunuz? Biz bunu beceremiyoruz, çıkaramıyoruz derlerse de söz ben çıkarıp hazırlayacağım. Cumhuriyet Halk Partisi grubu hazırlayıp altına imza atıp verecek. Çay kanunlarını hazırlarken çay üreticileriyle bir araya geleceğiz. Kota ve kontenjanın kaldırılması lazım. Ne kotası ne kontenjanı kardeşim. Ekmiş, emek harcamış, gübrelemiş şimdi kontenjan var diye kesiyor. Ne yapsın şimdi tarlayı mı imha etsin bu adam. Çayda taban fiyat uygulaması olması lazım. Bir rakama çekiyorlar ama bu taban değil, tavan olarak anlaşılıyor. Herkes onun altında satıyor. Çay ithalatı uygulamasına da son verilmesi lazım. Çay ithalatı Türkiye dedir. Rizeli kardeşlerim Rize’ye geleceğim, sizinle oturup konuşacağım. Kanaat önderlerinizle oturup konuşacağım. Türkiye’nin sorunları nasıl çözülür sizlere samimi olarak anlatacağım. Çay konusunda Rize önemli bir bölgedir. Çay, Rize ve Artvin için stratejik bir üründür. Fındık Karadeniz için stratejik üründür. İki ürün içinde politikaların devletin özel politikalar yürütmesi lazım” ifadelerini kullandı.