YEREL
Giriş Tarihi : 04-06-2021 11:16   Güncelleme : 04-06-2021 11:16

Kredi kartı ile kurbanlık satışı

Pandemi nedeniyle yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık alacak olan vatandaşlar için kolaylık sağlayan iş insanı ve hayvan üreticisi Taner köse, geliştirdiği uygulama hakkında açıklamalarda bulundu.

Kredi kartı ile kurbanlık satışı

Ulusal marketler pandemi sektörünü etkiledi

3 Haziran’dan itibaren uygulamanın ve satışların başlatıldığını ve arefe gününe kadar bu yöntemle satış yapılacağını ifaden eden Köse, “Yıllardır bu piyasanın içerisindeyim böyle bir şey yapıldığını henüz duymadım. Son yıllarda ulusal market zincirleri yerel esnafı her alanı yok etme çabası içerisindeler. Beyaz eşyasından tutun gıda, kozmetik, manav, et şarküteri, giyim, zücaciye her alanda her şeyi satıyorlar ve ağlarını daha da genişletmeye çalışıyorlar. Son yıllarda da kurbanlık satışı yapıyorlar. İnsanlara kredi kartıyla kapı teslimi yapılarak daha kolay gelebilecek bir şekilde imkanlar sunuyorlar. Dolayısıyla hem ekonomi olarak hem de rahatlık olarak düşünüldüğünde bunlar tercih ediliyor. Bu sektörde milyonlarca insan geçim kaynağını hayvancılıkla yapıyor. Ulusal marketler kasaplıkta yaptığı için etleri de genelde yurt dışından gelen ithal hayvanlar ve büyük entegretislerden alıyorlar ve bunlar köylüyle bir türlü buluşmuyor ve yolları kesişmiyor. Bu sefer köylülerde etlerini kasaba satamıyor. Ulusal marketler kurbana da el attığı için artık kurbanı da tamamen köylünün elinden almaya çalışıyorlar. Bizde bunlara karşı durabilmek için ne yapabiliriz diye düşündük. Tabi diğerleri gibi kurbanı kesip kutuya koyacağımız ve insanların evine ulaştıracağımız bir ağımız yok fakat en azından ödeme yolunda onlarla aynı pozisyona gelelim diye kredi kartıyla satış yapmayı seçtik. Bankaya gidip mobil kredi kartı post cihazı aldık. Bu şekilde insanların kurbanlarını ödemesini yapmasını sağlayacağız” dedi.

Uygulamamız insanların hoşuna gitti

Bu uygulamanın insanlar için çok hoşuna gittiğini ve çok farklı geldiğini ifade eden Köse, “Talepler tabi ki de oldu. Diyelim ki insanlar kredi kartından çekim yapıyor. 20 gün sonra ödemesi var. Bu sistem vatandaşlar için rahatlık oluyor. Bankaların sunduğu taksit imkanları da var. 1000 TL lik çekim yapınca 10 takside bölmek için bankalar hemen mesaj gönderiyorlar. Böyle bir taksitle ödeme imkânı da oluyor. Diğer insanlar kullanıp alsın diye bu yöntemi erken açıklamak istedik ve zincirlerle mücadele etmek için böyle bir uygulama yaptık” ifadelerine yer verdi.

Kurban kesiminin bir adabı vardır

Kurban kesiminin bir usulü ve adabı olduğunu söyleyen Köse, “Marketler, kurbanınızı bizden alın 15 kilo olarak sizin evinize gönderelim diyorlar daha kurbanı kesmeden o kişiye hissesinin 15 kilo düşeceğini nereden biliyorlar. Kurbanın kesilmesinin bir usulü, adabı vardır. Vatandaş kurbanını satın alır ve keserek kişiye vekalet verir. Kurban kaç kilo gelirse ortak olan kişi sayısına bölünür. Pay, kesildikten ve bölünme taksiti yapıldıktan sonra belli olur. Ulusal marketler 15 kiloluk pakete 100 lira deyince bu kurban olmuyor maalesef. Kaç kilo düşeceği kesildikten sonra belli olur. Tahmin ediyorum ki ithal ve besi çiftliğindeki bir ton gelen büyük hayvanları alıyorlar ve bunu 15-15-15 olarak bölüyorlar. Ama bizim dinimiz, bir büyükbaş hayvan yedi hisse veya daha altı olabilir, üstü olamaz diyor. Bunların yaptığı satış standarttın da bu tarz şeyleri yakalamak imkânsız. Ticaret uğruna da insanların ibadetleri yok olmasını istemiyoruz. Bu kültürü kaybetmemek için bu konuda ses getirmeye çalıştık. Tabi bu uygulamanın şöyle bir güzel tarafı var. Satışı yaptığın hayvanın faturasını kesiyoruz. Devlete vergisini de ödüyoruz. Bu işi kayıtlı yapmak gerekiyor. Kayıtlı yapmayan zaten bunu ne kredi kartından çekebilir ne de fatura kesebilir bunların hepsini de resmi olarak yaptığımız için bu konuda rahatız” diye konuştu.

Üreticilere ve yetiştiricilere destek

Köse, herkesin bulunduğu yerden kurban alması gerektiğini çünkü bu konuda yetiştiricilere ve üreticilere destek verilmesi gerektiğini söyleyerek," İnsanlar kendi bulundukları yerdeki yetişen hayvanları alırsa hem insanlara destek sağlamış olur hem de diğer kurban kesemeyen veya fakir ve ihtiyacı olan insanların evine et girmiş olur. Bölgedeki insanlar kalkınır. Bölgedeki bulunduğumuz yerdeki üreticiyi ve köylüyü desteklemiş oluruz. Böylece asıl amaca ulaşılır. Türkiye’de üretim yok denilecek seviyeye geldi. Üreticinin desteklenmesi ve üreticinin ayakta kalması için bizim bu konuda yetiştiricilere ve üreticilere destek olmamız gerekiyor” dedi