YEREL
Giriş Tarihi : 15-12-2021 10:45   Güncelleme : 15-12-2021 10:55

KRİZİN SEBEBİ BEŞTEPE’DE

KRİZİN SEBEBİ BEŞTEPE’DE

“Türkiye'de Sadece Ekonomik Kriz Değil Aynı Zamanda Siyasi Kriz de Yaşanıyor”
 

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin partisinin Arhavi Kongresine katıldı. Kongre sonrasında ülke gündemiyle ilgili açıklamalar yapan Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin, “Türkiye'deki ekonomik krizin bir tane sebebi var, bu krizin tamamen el yapımı bir kriz olduğunu, krizin sebebini arayanların da mutlaka Beştepe’yi adres olarak görmeleri ve orada bu işin çözümünü aramaları gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Artvin’de 4 ilçede teşkilatlanmalarını tamamlayan DEVA Partisi Arhavi kongresi ile çalışmalarına devam ediyor.Kongreye Katılan İdris Şahin, “Deva partisi 9 Mart 2020 yılı itibariyle kuruluşunu tamamlamış, 81 il de teşkilatlanmasını kurmuş bir siyasi hareket. Yarın bir seçim olsa biz deva partisi olarak 81 ilde sandıkları hâkim olacak şekilde teşkilatlanmamızı tamamlamış durumdayız. Artvin’de 4 ilçede teşkilatlanmamızı gerçekleştirdik bunlar Merkez ilçe, Ardanuç, Arhavi ve Borçka yakın zaman içerisinde diğer ilçelerde de teşkilatlanmamızı tamamlayacağımızı düşünüyorum. Bugün Arhavi’de kongresini gerçekleştirdik. Yüreğini ortaya koyarak, Artvin'de siyasete yeni bir soluk kazandırmak isteyecek bir yönetimi bizim karşımıza çıkarttı. Arhavi Ticaret Odası meclis toplantı salonunda geniş katılımlı, yoğun katılımlı ve bir o kadar heyecanını ortaya koyan Arhavili hemşerilerimize Deva partisi olarak çok teşekkür ettiğimizi ifade etmek istiyorum. Deva partisinin şu anda Yargıtay kayıtlarında 100 bine aşkın üyeye resmi olarak ulaşmış durumdayız. Bizim aynı zamanda resmi üyenin dışında son dönemde iktidar Partisi'nin baskılarından yılan, kamuda işi olan, siyasette bir beklentisi olmamasına rağmen çoluğunun çocuğunun geleceğine dair resmi kayıt yaptıramayan 40-50 bine yakında gönüllü üyemiz şu an itibariyle DEVA Partisinde mevcut. Resmi üye 100 binin üzerine ulaşmış durumda gönüllü olarak ta 50 binin üzerinde üyemiz var. İstanbul’da ve büyük şehirlerde kongrelerimizi gerçekleştirdikten sonra çok güçlü bir şekilde üye sayısına sahip olabilecek bir durumda Deva partisi. Üye kayıtlarında herhangi bir sıkıntı çekmiyoruz çünkü milletimiz umut olarak deva partisini görüyor, iktidar alternatifi olarak görüyor. Dolayısı ile geçmiş dönemdeki, genel başkanımızın siyasetteki başarıları son derece bizim üye kayıtlarımızı kolaylaştırıyor. Siyasetteki kibarlığı, nezaketi ve geçmiş dönemdeki, ekonomideki başarıları üye kayıtlarında sorun çıkmamasının en önemli sebeplerinden biridir” ifadelerini kullandı.

“Ülke Yönetilemiyor”

“Türkiye'deki ekonomik krizin bir tane sebebi var, bu krizin tamamen el yapımı bir kriz olduğunu, krizin sebebini arayanların da mutlaka Beştepe’yi adres olarak görmeleri ve orada bu işin çözümünü aramaları gerektiğine inanıyoruz. Türkiye'de sadece bir ekonomik kriz değil aynı zamanda siyasi krizde yaşanıyor.” diyen Şahin, enflasyon karşısında vatandaşların ezildiğini belirterek,Ülke yönetilemiyor. Bunun çok somut örneklerini hep birlikte yaşıyoruz ve görüyoruz artık mutfaklar yangın yeri, maalesef market alışverişi pazar alışverişleri kadınlarımızın korkulu seyahatleri haline dönüştü çünkü gittiklerinde torbalarının boş olduğunu görerek tekrar dönüyorlar. Ev halkı da onlardan nitelikli yemek istiyor, bu nitelikli yemek ve aşı bulmak için de mutlak surette iyi bir bütçeye sahip olmak lazım. Şu anki gerek kamuda çalışanların gerek işçi ve memurun ve çiftçilerin almış olduğu maaşlar, sabit gelirler enflasyon oranında ezilmiş durumda özellikle döviz kurlarının artması sebebiyle de ülke yönetilemez bir hale gelmiş durumda. Ülkede her şeyin dövizde fiyatlandırıldığı bir dönemi yaşıyoruz, dolayısıyla döviz kurları bizi ilgilendirmez diyen ve kendine Çin modelini tercih eden bu iktidarın değişmesi gerekiyor. Sadece iktidar değişikliği de yetmiyor topyekûn bir zihniyet değişikliğine de gidilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

“İktidar Güven Veremiyor”

Mevcut iktidar partisinin vatandaşa güven vermediğini, yeniden bir güven oluşması için DEVA Partisi olarak reçete yazdıklarını ve bu reçete uygulanırsa bazı şeylerin daha iyiye gideceğini aktaran Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin, “iktidar,ülkede ne içerdeki yatırımcıya ne de dışarıdaki yatırımcıya güven veremediği gibi topluma da güven vermiyor. Güvenin oluşabilmesi için biz Deva Partisi olarak bir reçete yazdık ve iktidara bunu teslim etik. Dedik ki gelin bunu uygulayın ülkede başka bir şeye gerek kalmadan bazı şeyleri çok da iyi gittiğini göreceksiniz. Nedir bu, söyledin mi doğruyu söyleyeceksin, söz verdiğiniz zaman mutlaka yerine getireceksin ve bunu yaparken söz verip yerine getirme noktasında adaletli davranacaksın, hukuku önceleyeceksin ve emanete ihanet etmeyecektin. Bu ülkenin insanın bizden istediği emanete ihanet etmemek için de nitelikli ehliyeti, liyakatli kadroları iş başına getireceksin ve onlardan da şeffaf bir yönetim isteyeceksin. Bunları yapsın iktidar şu an itibariyle dibe giden Türkiye ekonomisinin tekrar yönünü artıya doğru döndürdüğünü görecek. Şeffaflık, ehliyetli, liyakatli kadrolar, adalet ve hukuk önceleyen önceliğimiz ve kamu malına el uzatmamak. Emanete ihanet etmemek, verdiğin sözü yerine getirmek ve adaletli davranmak. Çözümün adresi burada, Türkiye’de başka çözüm arayışlarına gerek yok. Biz kendi içerimizde bu çözümleri çözebilecek güce, birikime ve insan kaynağına sahibiz yeter ki bu millete güven verelim. Yaptıklarımız doğru şeyler olsun, milletten vatandaştan utanacak işler yapmayalım” diye konuştu.

“Gıda enflasyonun üzerinde refah payını da koymak kaydıyla asgari ücretin belirlenmesi gerekiyor”

Asgari ücret ne kadar olacak sorusuna da yanıt veren Şahin, “Bütün mesele şu gıda enflasyonun üzerinde refah payını da koymak kaydıyla asgari ücretin belirlenmesi gerekiyor. Rakam önemli değil gıda enflasyonu, gıda fiyatlarındaki fiyat artışları TÜİK’in makyajlı rakamları değil, bugün gıda fiyatlarındaki size göre enflasyon nedir, pek çok bağımsız kaynağı bakarsan 50’nin 60’ın üstünde bir de refah payını koyarsanız asgari ücretin olması gereken ve gelmesi gereken yer bu olarak değerlendiriyoruz. Bu gıda enflasyonu ile alakalı rakamın üstüne refah payı konulduktan sonra asgari ücretin belirlenmesi esas. Aksi takdirde ne verirseniz verin siz vatandaşımızı, asgari ücretliyi memnun etmek gibi bir imkâna sahip olamazsınız. Bu konuda Deva partisi son derece açık popülist bir yaklaşımla hiçbir vatandaşımıza umut vadeden cümleler kurmayacağız, biz gerçekleri ve hakikatleri söyleyeceğiz, gerçek ve hakikatler bazen acı olabilir ama sonucunda bütün millet bu işte doğru söylemenin karşılığını hep birlikte alırlar. Ben yine tekrar buradan Sayın Babacanın cümleleri ile ifade ediyorum ‘asgari ücret artışında gıda enflasyonunu esas alıp, bunun üstüne refah payı eklememiz gerekir, bu işin çözümü de masada ancak bu şekilde olur.’ Başka türlü ne verirseniz verin asgari ücretliyi memnun etmek piyasaların rahatlatmak imkânına sahip olmazsınız” dedi.

“2023'te Emaneti Teslim Almaya Geliyoruz”

Erken seçim tartışmalarına da değinen İdris Şahin, sayısal olarak Erdoğan’ın değil Bahçeli’nin seçim isterse böyle bir şeyin mümkün olacağını söyledi. Şahin, parti olarak 2023 seçimlerine hazır olduklarını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: “Erken seçimi sorarsanız yarın seçim olması gerekiyor. Şu anda ülkeyi yönetemeyen iktidarın yapısına göre. Ancak bu iktidar kendisinin bu sandıktan çıkamayacağını gayet iyi biliyor. Maçı uzatmaların son dakikalarına kadar götürmek isteyecektir. Kolay kolay seçime gitmez ama son günlerde bizim gördüğümüz bir şey var seçimin tarihini artık sayın Erdoğan’ın belirleme imkânı yok sayısal olarak ortağı Bahçeli huzursuz olup hadi seçime gidelim derse o zaman bir erken seçim olur. Aksi takdirde erken seçimi biz beklemiyoruz, seçimlerin son gününe kadar gününü sayın Cumhurbaşkanı kullanmak isteyeceği kanaatindeyiz. 2023’te iktidar alternatifi olarak Deva partisi hazır. 2023'te emaneti teslim almaya geliyoruz Deva Partisi olarak. Bu iktidar ilk durakta inecek ve bizler de emaneti teslim alacağız inşallah.”

Hatice DİLER