YEREL
Giriş Tarihi : 04-06-2022 15:55   Güncelleme : 04-06-2022 15:55

Kuaföründe Öğrenci de Yetiştiriyor

Kuaföründe Öğrenci de Yetiştiriyor

Rabi Kalyoncu, Murgul’da 30 yıldır kuaförlük yapıyor. Mesleğini çok sevdiğini aktaran kalyoncu, ayrıca sektöre yeni eleman yetiştiriyor.

Murgul’da yaşayan Rabia Kalyoncu Dilay Kuaför olarak ilçede uzun yıllardır esnaflık yapıyor. Pandemi döneminde sektör olarak çok sıkıntı yaşadıklarını söyleyen Kalyoncu, “o dönemin ekonomik sıkıntısını hala atlatamadık. Fakat artık normalleşme başladı bu saatten sonra toparlayabilirsek toparlarız diye düşünüyorum” dedi.

Yaz sezonunun gelmesiyle birlikte düğünlerin yavaş yavaş başladığını aktaran Kuaför Kalyoncu, “haziran ayından sonra daha çok düğün oluyor. O zaman hareketlilik bekliyoruz” diye konuştu.

Usta öğreticilik belgesi olduğu için öğrencilere kuaförlük eğitimi de veren Kalyoncu, “öğrencilere 6 aylık eğitim veriyorum. Mesleğin tüm püf noktalarını kızlarımıza öğretiyorum. Saç tasarımından makyaja varıncaya kadar her türlü incelikleri öğrettikten sonra sınava giriyorlar. Aldıkları belgeler ile kendi iş yerlerini açma fırsatları oluyor. Ben kadınların her sektörde olması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle kadının ekonomik özgürlüğünün olması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden bu gençlere meslek öğretmekten inanılmaz keyif alıyorum. Şimdiye kadar birçok öğrencimi mezun ettim. Onların bileklerine bu meslek denilen altın bileziği takmaktan inanılmaz gurur duyuyorum. Ben annesiz babasız büyüdüm hep kendi ayaklarım üzerinde durdum tüm kadınların da güçlü olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Kuaförlük mesleğini öğrenmeye başlayan Sinem Arslan, “makyaj yapmayı saç tasarımı yapmayı çok seviyorum. Bu işi öğrenmek için buraya geldim. Yeni başladım işi öğrenmeye inşallah fırsat olursa kendi iş yerimi açmayı da düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Dilay Kuaförde meslek eğitimi alan Elif Yavuz ise, kuaförlük mesleğini öğreniyor olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirerek, “1 aydır burada bir şeyler öğreniyorum. Rabia hocamız da bize çok yardım ediyor bir şeyler öğrenmemiz için elinden geleni yapıyor. Ona çok teşekkür ediyorum” dedi.

HATİCE DİLER