YEREL
Giriş Tarihi : 26-01-2022 10:32   Güncelleme : 26-01-2022 10:32

“Küçükağa’nın Yerinde Ayakkabı Boyayarak Geçiniyor”

“Küçükağa’nın Yerinde Ayakkabı Boyayarak Geçiniyor”

Küçükağa Gümüşgöz, 45 yıldır Artvin sokaklarında ayakkabı boyayarak evine ekmek götürüyor.

Küçükağa Gümüşgöz, yarım asra dayanan süredir Artvin sokaklarında ayakkabı boyacılığı yaparak hayatını kazanıyor.

Kış mevsiminin kendini iyice hissettirdiği bu günlerde soğuğa aldırış etmeden ekmek parasını kazanan ayakkabı boyacısı Gümüşgöz, Vali Yılmaz Doruk’un yaptırdığı kulübe için minnet duyuyor.

Küçükağa Gümüşgöz, “Ekmek parası için bu karda kışta buraları temizledim. Sayın valim de Allah razı olsun böyle bir yeri bana yaptı çok minnettarım. Allah ondan razı olsun bana bir sahiplenme yaptı sahip çıktı bana Allah razı olsun böyle bir şeye ihtiyacımız vardı.

Gümüşgöz, Vali Doruk’un kışın soğuktan yazın sıcaktan koruması için yaptırdığı kulübe sayesinde seyyar olarak değil de kalıcı yerde çalışma imkânı bulduğunu söylüyor.

Eskiden kundura ayakkabının oldukça kıymetli olduğunu ve insanların kunduraya özen gösterdiğini belirten ayakkabı boyacısı Küçükağa Gümüşgöz, “çocukluktan itibaren boyacılık yapıyorum. Artvin’in her sokağında boyacılık yaptım. Sonrada şuan ki köşemde sabit kalarak ayakkabı boyuyorum. Ayakkabı boyacılığı zor bir meslek ama ben işimi yıllardır severek yapıyorum. Şimdi spor ayakkabıları çıktığı için fazla bu işe önem vermiyorlar. Bir de hazır boyalar var evde hazır boya ile boyuyorlar tabii ki o da pek sağlıklı olmuyor. Ben hazır boya kullanmıyorum orijinal boya kullanıyorum. Hazır boya yapışır ayakkabıyı mahvediyor. Orijinal boya ile boyadığım için güzel kaliteli iş ortaya çıkıyor. İnsanlar yaptığım işi beğeniyor özel müşterilerim var” dedi.

Çay fabrikasından emekli olan Gümüşgöz, bu devirde geçimin zor olduğunu söyleyerek çalışmayı seven bir insan olduğunu belirtiyor.

Hatice Diler