YEREL
Giriş Tarihi : 13-10-2021 10:27   Güncelleme : 13-10-2021 10:27

KURAKLIK EN ÇOK OT FİYATLARINI ETKİLEDİ

KURAKLIK EN ÇOK OT FİYATLARINI ETKİLEDİ

Kuraklığın etkili olduğu yaz dönemini geride bıraktık. Bitkilerin yetişmesi için en temel ihtiyaç olan suyun bulunamaması ot miktarında azalmaya neden oldu. Üreticiler hayvanlarına kış mevsiminde yedirmek üzere alacakları otun fiyatlarına karşı çözümü üretimden vazgeçmekte buluyor. Ot satıcıları fiyatların kuraklıktan dolayı arttığını söylüyor.

Ot fiyatlarının artışını kuraklığa bağlayan ot satıcı Adem Demir, “biçim zamanında yağmur yağdı biçilen otlar suda kaldı ve çürüyerek zayi oldu. Otu sağlam kalan kişi de fiyatı yükseltti bu dönem fırsatçıların dönemi oldu” dedi.

Ot fiyatlarının 2 bin ile 2 bin 400 lira arasında değiştiğini aktaran Adem Demir, “Vatandaş ot pahalı diye almak istemiyorlar. Bizde zor durumdayız. İnsanlar sanıyor ki ot fiyatlarını biz yükseltiyoruz. Yıl kurak geçti hayvan satışları düştü ot pahalılaştı. Vatandaş hayvan yetiştiriyor bir ineğin bedeli 6 bin lira hayvan 8 bin liralık ot yiyor. Bu sefer vatandaş hayvanı satmayı düşünüyor ot almamak için. Ot, hayvandan daha pahalı şuanda. Kuraklıktan dolayı her yerde aynı sorun yaşanıyor. Sulak yerlerde ot miktarında değişiklik olmadı ama dağ otu, çayır otu, yulaf kuraklıktan dolayı yok bu da ister istemez fiyatlara yansıdı. Erzurum’un yarısında ot var diğer yarısında yok bu da talebi karşılamıyor ister istemez ot fiyatları tavan yapıyor. Yemin torbası bugün 160 lira olmuş bir vatandaş bir inek için 10 torba yem aldığında 1-bin 600 lira, 2 ton ot alsa 5 bin lira, bir ton küspe alsa 8 bin lira ediyor ama üreticinin hayvanı 5 bin lira. 5 bin liralık hayvan 8 bin liralık ot yiyor” şeklinde konuştu.

Erzurum’dan Artvin’e ot satmak için getiren Mustafa Albayrak, “Kırsal bölgelerde su olmadığı için kuraklık bu bölgeleri daha çok etkiledi. 40 yıldır bu işi yapıyorum böyle bir dönemi hiç yaşamamıştık bu yıl gitsin bir daha gelmesin. Geçen sene ot fiyatı 1 liraydıysa bu yıl 2 lira oldu aradaki fark o kadar açık. Dağ otu kırsal bölgelerde olur kuraklıktan dolayı bu yıl bulunmuyor. Çayır otu var onun fiyatı da Erzurum’da bin 700 lira, yonca bin 600 lira. Yonca her yıl diğer ot çeşitlerinden daha pahalı olurdu fakat bu yıl yonca biçim zamanında yağmur yağdığı için kuruma şansı olmadı bu da otu çürüttü” ifadelerini kullandı.

Albayrak, Erzurum’dan Artvin’e gelinceye kadar ot fiyatındaki değişimi şu ifadelerle açıkladı, “5 ton otu 500 liraya yükletiyoruz kilosuna 100 lira biniyor. Gidiş geliş mazot parası 300 lira 200 lira da biz koyuyoruz 500 lira fark oluyor. Otu bin 700 liraya alıyorsak 2 bin 200 liraya satmak zorunda kalıyoruz.”

Ot fiyatlarının hayvancılığa yansımalarını da değerlendiren Mustafa Albayrak, “Ot çok pahalı olduğu için çoğu vatandaşımız hayvanını kasaba götürüp satıyor veya çiftlik sahiplerine, kurban besicilerine satmak zorunda kalıyor. Ot üreticisi her yıl bin balya ot üretebiliyordu bu yıl 400 balyaya kadar düştü bu durum ona da bir şey diyemiyorsun. Bu sene hayvanın yiyecek maliyetini şöyle açıklayabilirim 1 hayvan 1 hayvanı yiyor. 1 inek yaklaşık 2 buçuk ton ot yer yaklaşık 5-6 bin lira para eder ineği de satsan o kadar para eder” diye konuştu.

HATİCE DİLER