YEREL
Giriş Tarihi : 25-07-2021 08:28   Güncelleme : 25-07-2021 08:30

Kurban Bayramında beslenme

Kurban Bayramı sayesinde et tüketiminin arttığı şu günlerde et tüketimine ve beslenmeye nasıl dikkat etmemiz gerektiği konusunda Diyetisyen Volkan Ata bilgilerde bulundu.

Kurban Bayramında beslenme

Diyetisyen Volkan Ata; “Kurban bayramındaki artan et tüketimi de eklendiği zaman beslenmemize ekstra özen göstermemiz gerekmektedir” dedi.

Verdiği bilgilerde şu ifadelere yer veren Ata; “Hepimizin bildiği gibi bayramlar akraba ziyaretleri ile birlikte bol bol ikramların yapıldığı özel günlerdir. Buna bir de Kurban bayramındaki artan et tüketimi de eklendiği zaman beslenmemize ekstra özen göstermemiz gerekmektedir.

Kurban bayramında yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle sindirim sorunları ve kilo alma durumu görülebilmektedir. Peki ne yapacağız ? Gelin size Kurban bayramında beslenme ile ilgili birkaç ipucu vereyim.

1- İlk dikkat etmemiz gereken şey Rigor mortis yani ölüm katılığı. Kurban etleri kesildiği gün biyokimyasal değişikliklerden ötürü sertleşir. Bu nedenle hangi pişirme yöntemi olursa olsun ilk günden hazırlanacak et yemekleri sert olmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için kurban etlerini 1 gün bekletmemiz gerekmektedir.

2- Yemeklik küçük parçalara ayırdığımız etler -18 derecede dondurucuda 3 ay saklanabilir. Parça etler ve kıyma haline getirdiklerimiz buzdolabında maksimum 2-3 gün saklanabilir. Daha fazla bekletmek sağlık açısından risk oluşturur.

3- Pişirme yöntemi olarak; haşlama, fırınlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli kızartma işleminden uzak durulmalıdır.

4- Kırmızı etlerin yağlı kısımları çok fazla tüketilmemelidir. Yağlı etler hem ekstra kalori hem kolesterol alınmasına neden olur.

5- Sakatatlar normalde yasakladığımız besinlerdir çünkü çok fazla yağ ve kolesterol içerirler. Kolesterol damar tıkanıklıklarının ana nedenlerinden birisidir. Kişi çok fazla tüketmek istiyorsa porsiyonunu azaltarak Kurban bayramında tüketebilir.

5- Öğünleri dengelemeliyiz. 3 öğünde birden et tüketimi yanlıştır. İdeali sabah hafif bir kahvaltı sonrasında öğlen ve akşam yemeğinin birisinde et ağırlıklı diğer öğünde sebze ağırlıklı beslenmektir. Et tükettiğimiz öğünde mutlaka salata veya yeşillik tüketimine yer vermeliyiz. Bütün makro besinleri içeren öğünler oluşturmak dengeli beslenmenin ilk kuralıdır.

6- Porsiyon miktarlarına dikkat etmeliyiz. Dolu tabaklarla et yemek yerine et, salata, ekmek, çorba, yoğurt gibi daha dengeli ve çeşitli bir öğün tüketmek daha doğru olacaktır. Öğündeki tüketilmesi gereken et porsiyonları kişiden kişiye göre değişmektedir ancak 60 ila 150 gram arası et tüketimi ideal olacaktır.

7- Bayram demek bir yandan da tatlı veya lezzetli ikramlar demektir. Bu ikramları ihtiyacımıza göre tüketmek ve bir denge kurmak önemlidir. Ayıp olacak diye tüm ikramları yemek sağlımız için zararlıdır. İster istemez yüksek kalorili besinlerin tüketimi olacaktır önemli olan sonrasında telafisini yapabilmektir.

8- Bayram sonrası biraz daha düşük kalorili sebze ağırlıklı 4-5 günlük bir beslenme planı bu telafiyi yapmamızı sağlar. Vücudunuzun da rahat ettiğini göreceksiniz.

9- Günlük 2-3 litre suyu kesinlikle tüketmeliyiz.

10- Akşam saatlerinde yürüyüş veya fiziksel aktivite yapabilirsiniz. Bu sayede hem sindirim sorunları azalır hem de fazla kalori alımı telafi edilmiş olur” açıklamalarında bulundu.