YEREL
Giriş Tarihi : 13-07-2021 10:46   Güncelleme : 13-07-2021 10:50

“Kurban pazar yerinden memnun değiliz”

Kurban pazarında hayvan satıcılığı yapan Okan Çavuş, Taner Birsel, Şahin Gören İskebe'de bulunan kurban pazar yerini değerlendirdi.

“Kurban pazar yerinden memnun değiliz”

Artvin Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Ağzam Demirci ise Artvin de ki Kurban pazar yerlerini gezerek pazar yerindeki sorunların bir an önce çözüme kavuşulması gerektiğini dile getirdi.

“Köpek bile durmaz”

İskebe'de bulunan Kurban satış pazarı yerinden memnun kalmadığını belirten Çavuş, Babam kırk senedir bu işi yapıyor bende 15-16 senedir Artvin'de hayvan satıyorum. Ücretlerden hiç memnun değiliz. Beş tane hayvanı olana da yüz tane hayvanı olandan da aynı parayı istiyorlar. Bunların diğer yerlerdeki gibi tane işiyle olmasını istiyoruz. Bin lira burası için çok fazla bir ücret zaten 700 TL ye yayladan buraya hayvan getiriyoruz. Buraya da bin lira verdikten sonra biz ne satacağız ve ne kadar gelir elde edeceğiz diye sormak istiyorum. Bize pazar olarak ayrı bir yerin verilmesi ve bu yerin insanların ulaşabileceği Merkezde bir yer olması lazımdır. Bayramdan sonra Belediye Başkanı Demirhan Elçinle kurban pazarının seneye burada olmaması için görüşeceğiz. Hiç kimse pazar yerinden memnun değil, burada köpek bile durmaz” diye konuştu.

“Müşteri yok”

Düzgün bir kurban pazar yeri olsa gerekirse daha fazla para vereceğini ifade eden Çavuş, “Baksanıza hayvanlar bile güneşte duruyor. Taşı toprağı dökmüşler önümüze bize Kurban Pazarı yeri diye vermişler böyle bir şey kabul etmiyoruz. Şu ana kadar da bir satışımız olmadı ve burası işimizi görmüyor. Müşteri olmamasının pazar yerinin bilinmemesinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Eğer eski satış yerimiz olsaydı şu ana kadar 5-6 tane mal satmıştık. Bayrama son iki gün kala burada bir canlılık olurdu o canlılıkta kurban pazar yerinin buraya gelmesiyle yüzde elliye düştü. Elektrik yok, suyu da 2-3 kişi açtığı zaman bize sıra gelmiyor, bir saat beklememiz gerekiyor. Üstle burasının aynı olmaması ve yolların dümdüz olması gerekiyor çünkü oraya gelen insan buraya inmiyor ve oradaki mallara yöneliyor. Ayrıca burada bulunan tuvalet bile tıkalı, gideri yok. İnsanlar bu yüzden taşların arkasına veya dereye gidiyor. Buradaki her şey ayrı bir sorundur” dedi.

“Hayvanlara zor şartlar altında bakıyoruz”

Çocukluğunda beri hayvan satıcılığı yaptığını söyleyen Birsel, her yıl kurban satışı gerçekleştirdiğini belirterek, “Küçükbaş fiyatları 1200 TL’den başlıyor 3 bin liraya kadar gidiyor. Büyükbaş 7 bin liradan 14 bine kadar var. Kurban alıcıları kurban alırken kurbanın yaşına ve sağlığına dikkat etmelidir. Artvin Belediyesi, kurban pazar yerinde dolmuş faaliyetini hizmete geçirdi, bu hizmetten gayet memnunum herhangi bir sıkıntı yok. İnsanların buraya ulaşabilmesi için zaten dolmuş hizmetinin olması gerekliydi.  Ekonomik sıkıntı var, insanların bütçesi kısıtlı ama bizim de her bütçeye uygun kurbanımız var. Ulusal marketler taksitle kurban satışları yapıyor bunların önünü kesmek için bizlerde kredi kartıyla satış yapıyoruz. Pazar yerindeki sorunlardan bahsedecek olursam elektrik yok yaklaşık beş gündür yetkililere söylüyoruz ama bağlatmıyorlar. Su sorunumuz var, suyumuz var ama borular dışarıdan geldiği için sıcak su geliyor. Bizler zaten içemiyoruz, hayvanlara ise su vermek için akşam serinini bekliyoruz, soğuk su almak için bir yer de yok. Elektrik olmadığı için kimse gelip buraya dolap falanda koyamadı.  Tuvalet koymuşlar ama sabunu bile yok. Sürekli rüzgâr esiyor, toz kalkıyor. İnsanların yemek yiyebileceği çay içebileceği bir alan bulunmuyor. Herkes burada kendi imkanlarıyla kendine bakmak zorunda kalıyor. Hayvanlara da zor şartlar altında bakıyoruz. Pandemi döneminden zaten yeni çıktık insanlara bu konuda daha da kolaylık sağlanması gerekliydi ama maalesef sağlanmadı” ifadelerine yer verdi.

“Sorunların çözülmesini istiyoruz”

Artvin’deki kurban pazar yerlerini gezerek değerlendirmeler de bulunan Başkan Demirci, “Bir rüzgâr estiğinde tozun kalktığını gördüm. Bütün Pazar yeri tam anlamıyla toza boğuldu. Satıcılar, padok yerlerinin fiyatının yüksek olduğunu ve hizmetin olmadığını söylediler. Geçen yıl bin lira olan alanı Başkanımız 500 TL olarak uygun görmüştü. Umarım bu yıl da aynısı olur. 500 olmasa bile 700 TL gibi bir rakam buradaki insanlarımızı rahatlatacaktır. Tuvalet sorununu da fazlaca gündeme getirdiler. Seyyar olarak kullanılan tuvaletin çalışmadığını bazıları tuvalet ihtiyaçları için şehir merkezine gittiklerini söyledi. Bu problemin bir ana önce çözülmesini istiyoruz. Ayrıca hayvanların etrafında bir şey olmadığı için hayvanlara fazlasıyla güneş vuruyor. Umarım bir an önce kurban pazar yerindeki bu sorunlar çözüme kavuşur” dedi.

“İnsanlar ve hayvanlar perişan oluyor”

6 yıldır hayvan satıcılığı yaptığını söyleyen Gören, “Köyde 40-50 tane satış gerçekleştirdim. Buradaki yerime de henüz yeni geldiğim için satış konusunda belli bir sayı yok umarım hayırlısı olur. Bulunduğumuz Kurban pazar yerinin birçok sorunu var. Bir daha ki Kurban Bayramlarında hem hayvanlar hem insanlar için umarım daha güzel yerler verilir. İnsanlar buralarda perişan oluyor, satıcıların burada kalacak yeri yok, hayvanların ise rahat edebileceği bir alan değil.  Bu sıkıntıları herkes dile getirirse daha iyi satışlar elde ederiz “diye konuştu.