YEREL
Giriş Tarihi : 21-04-2021 10:28   Güncelleme : 21-04-2021 10:28

Kurdoğlu’nun geleceğe dönük çalışmaları ve projeleri

Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu 2 yıllık faaliyetlerini basınla paylaştıktan sonra devam eden çalışmalarını ve yapacakları çalışmaları anlattı.

Kurdoğlu’nun geleceğe dönük çalışmaları ve projeleri

Göreve geldikten sonra birçok çalışmaya ve projeye imza atan Arhavi Belediyesi Arhavi halkına hizmet etmenin gurunu yaşarken hizmet etmeye, yeni çalışmalar yapmaya, yeni projeler sunmaya devam edeceklerini belirtti.

31 Mart 2019 seçimlerinde Arhavi Belediye Başkanı seçilen Vasfi Kurdoğlu devam etmekte olan projeleri anlattı: “ Yukarı Hacılar mahallesinde bir camiimizin minaresi yoktu. Onu yapacağımızı söz vermiştim. Dolayısıyla da minarenin yapımına başladık ve yarısını da geçtik. 2015 sel felaketinde yıkılan çay alım yerleri vardı. Çay alım yerlerini de bitirdik, hizmete açıldı. Kısmet olursa Mayıs ayında Çaykur’dan çay alımına oradan başlayacaklar.

“Merkezdeki Camiinin tuvaletlerine 50 bin lira para harcayarak tadilat yapıyoruz”

Merkezdeki camiimizin tuvaletleri çok kötü haldeydi, gasilhane çok kötü haldeydi. Diyanet ile protokol yaptık. Ya siz yapın ya da bize devredin biz yapalım dedik. Karşılıklı protokol yaptık. 50 bin lira civarında bir para harcıyoruz. Ama tuvaletleri kullanışlı, elverişli sıcak suyu, soğuk suyu olan bir tuvalet haline getirerek tadilat ettik. Allah herkese geçinden versin. Ancak en son gidilecek yer gasılhane olduğu için oranında bakımını tadilatını yapacağız.

“Yeni terminal projemize başlayacağız”

Yeni terminal projemiz var buna başlayacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına onay için yazı yazdık. İnşallah kısmet olursa 1 veya 1.5 sene içinde tamamlayacağız.

“Seçimi biz kazandık diye yapılmış ihaleyi iptal ettiler”

Aşağı Hacılar mahallesinde camii inşaatımız söz konusu olacak. Şuan proje çalışmamız devam ediyor. Kısmet olursa Yukarı Hacılar mahallesinde düşmüş olan bir yol var. Seçimi biz kazandık diye Devlet su işleri buranın ihalesini iptal etti. Yapılmış olan ihaleyi iptal ettiler. Yine aynı şekilde aşağı hacılar mahallesinde de bir köprü vardı. Kısmet olursa bu sene yol geçişiyle ilgili kazık çakma işini başlayacağız ve bitireceğiz. 4   5 ay içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Şuan projeleri bitmek üzere dolayısıyla onların devlet olarak yapmaktan vazgeçtiklerini belediye olarak biz yapacağız. İnsanların kullanımına sunacağım. Bu güzergahında yol betonlarını yapıp insanların kullanımına sunmuş olacağız.

Boğaziçi mahallemizde taziye evi yapacağız. Üst katı muhtar ofisi, altı taziye evi olacak şekilde yapılacak. Diğer mahallelerimizde yol ve menfez inşaatlarımız olacak, yol betonlamamız olacak. Yemişlik mahallesinde, kale mahallesinde, cumhuriyet mahallesinde çalışmalarımıza devam edeceğiz.

“Arhavi Belediyesi tarihinde ilk kez bütçesi artıya geçti”

Arhavi belediyesi belki de tarihinde ilk kez bütçesi artıya geçti. Bunu övünerek söyleyebilirim. Denetleme kurulu raporunda da kayda geçmiştir. Dolayısıyla burada 2 CHP 2 AKP li arkadaşlarım bu raporu tanzim ettiler. Gerçekten bu bizim için övünç kaynağı diyebilirim. 1 milyon 970 bin lira bütçe fazlamız var. 1 milyon liraya yakın paramız var. Bir o kadar da alacağımız var.

Belediyeyi uygun ve düzgün kullanırsanız yerine göre harcama yaparsanız fuzuli harcama yapmazsanız iller bankasından gelen pay birçok şeye yetiyor. Bundan böyle gelen paylardan bu ay mesela bize gelen 1 milyon 800 bin lira para vardı. Biz 300  400 bin lirayı keserler diye düşünürken 800 bin liramızı kestiler. Ama olsun canları sağ olsun. Biz yine de işlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Neticede kesilen para benim iller bankasına olan borçlarımdan yahut da belediyenin borçlarından kaydedilmiş olanlardır. O da ödemekle bitiyor. Bunların hepsi aşılır. Neticede belediyemin borcudur. Her ne kadar evveliyat da kaldı diyorsak da ne olursa olsun devlette süreklilik esastır. Dolayısıyla da bu borç bizim borcumuzdur.

“Arhavi Belediyesini voleybol kulübüne esir ettiler”

Benim üzüldüğüm konu Arhavi Belediyesini voleybol kulübüne esir ettiler. Maalesef şuanda 2 milyon civarında voleybol kulübünden dolayı bize gelmiş bir icra var. İtiraz ediyoruz 220 bin liralık bir alacaklarına karşı itiraz gününü 1 gün geçirdik. Dolayısıyla ondan dolayı 220 bin liralık bir haciz işlemi başlattılar. Ama çok şükür ona da teminat mektubu vererek arabayı kurtardık. Arabamız haciz edilmişti. Maalesef 201 yılının 26 Şubat’ında belediyeye yine 49 bin Euro luk bir haciz gelmiş. Buna belediye olarak itiraz edilmemiş ama spor kulübü olarak itiraz etmişler. Belediye olarak itiraz edilmemesi demek bu borcun belediye yıkılması demektir. Benim de voleybol kulübünün yöneticilerinden ricam Ivan’ın 49 bin Euro luk borcunu ödesinler ve belediyeyi bu yükten kurtarsınlar. Elbette Arhavi’nin tanıtımında Voleybol kulübünün, futbol kulübünün çok önemi var. Buna elbette ki katılıyorum. Ama belediyenin bütün kaynaklarını voleybola ya da futbola aktarırsak ben burada iş yapamam. Belediye bütçesinin binde on iki kadarını spora kültürel faaliyetlere ayırma durumumuz var. Bu çerçeve ayırdığımız bir para vardır. Ve futbol kulübüne de voleybol kulübünü de bu çerçeve de gerekli yardımı, desteği yapıyorum. Ama asla bu binde on ikiyi geçmem mümkün değil. Dolayısıyla spor hepimizin Arhavispor hepimizin, Arhavi voleybol kulübü de hepimizin takımı sahiplenmek zorundayız. Ama belediye imkanları ölçüsünde kanuni çerçeve de desteği vereceğiz.

2 yıllık zaman zarfında güzel işler yaptığımızı düşünüyorum. Elimizden geldiğince Arhavililere yardımlarımızla desteklerimizle özellikle Ramazan ayında bu Ramazan’da da olacak diğer Ramazanlar da oldu. Desteklerimizi elimizden geldiğince yapmaya gayret edeceğiz. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde de bu güne kadar yaptıklarımızın devamını güzel bir şekilde devam ettirerek güzel işler yapacağız. Ve Arhavililere verdiğimiz sözleri birisi dışında hepsini yerine getirmiş olacağız. O da çarşı inşaatı belediyenin 2 blokunun yıkılmasıyla ilgili orada sorunlar oldu. Dolayısıyla süreç yetmeyecek gibiydi. 1 tarafını yıkarsak diğer tarafı kalırsa hoş olamayacağız diye düşündük. Onun dışında benim seçim kitapçığımda ne varsa onları İnşallah hayata geçireceğiz.”

Zülfiye AKSU