YEREL
Giriş Tarihi : 10-01-2023 13:38

“Lazım olunca değil her zaman”

“Lazım olunca değil her zaman”

Cumhuriyet Halk Partisi Artvin İl Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu İsmet Başar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayınladı. Başar, mesai mefhumu gözetmeden çalışan gazetecilerin yöneticiler tarafından bir gün değil her zaman hatırlanması gerektiğini aktardı.

Basının, toplumun bilincini artırmak, kamuoyu oluşturmak, kamuoyunun bilgilendirilmesini sağlamak ve gerçekleri araştırmak gibi çok önemli görevleri yerine getirdiğini vurgulayan Başar, toplumun gelişmişlik düzeylerini belirleyen farklı kriterlerin bulunduğunu, bu kriterler arasında basının tarafsız, ilkeli ve özgür olabilmesinin yer aldığını belirtti.

Başar, gazetecilik mesleğinin "demokrasinin olmazsa olmaz yapı taşlarından biri" olduğuna işaret etti.

Başar mesajında, 10 Ocak 1961 tarihinin basın emekçilerinin direnişinin sonucu kazandıkları hakların günü olması nedeniyle basın camiası için önemli bir tarih olduğunu söyledi.

Başar mesajında, “10 Ocak, bundan tam 62 yıl önce 1961 senesinde gazete patronlarına karşı onurlu bir direniş sergileyen ve bu direnişlerini bir zaferle sonuçlandırılarak, 212 sayılı yasanın çıkmasını sağlayan gazetecilerimizin mücadelesinin sonucu olması nedeniyle oldukça önemli bir tarihtir” dedi.

30 yıllık gazeteci olan ve şuan basın sektöründe işveren konumunda bulunan Başar, basın emekçisi işveren olarak çalışan gazetecilerin her türlü haklı mücadelesinde yanlarında olduğunu ve olacağını kaydetti.

Mesajında yöneticilere de çağrıda bulunan Başar, “10 Ocak çalışan gazeteciler gününde gerek yerel yöneticilerin gerekse genel yönetimin il ve ilçelerimizdeki yetkililerinin basın konusunda daha duyarlı ve sorumluluk anlayışında olmalarını rica ediyorum. Basın çalışanları kendilerine ihtiyacı olduğu zaman değil her zaman görev yapıyor. Her daim yağmur demeden çamur demeden mesai mefhumu olmadan çalışan ve doğruları kamuoyuna paylaşmak için görev üstlenen basın emekçilerinin bir gün değil her gün hatırlanması oldukça önemlidir” ifadelerini kullandı.

Sözlerine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’de gazeteciler ile yaptığı bir söyleşiyi ekleyen Başar, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Türkiye basını milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır. Bir düşünce kalesi, düşünce yolu kalesi. Basın görevlilerinden bunu istemek, cumhuriyetin hakkıdır.’ diyerek gazetecileri düşünce kalesi olarak nitelendirmiştir. Bizlere burada çok önemli görevler düşmektedir. Cumhuriyetimiz ilelebet var olacaktır. Bizler bu varlığı en güçlü şekilde sürdürebilmek için Türk Milletinin gerçek sesini objektif bir şekilde yine milletimize sunmak zorundayız. Atatürk’ün de dediği gibi cumhuriyet bunu bizden isteme hakkına sahiptir” şeklinde konuştu

Başar mesajında şunları da kaydetti: “Bu vesileyle ebediyete göç etmiş meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet, şuan mesai mefhumu gözetmeden görevleri başında olan basın emekçilerimize de kolaylıklar diliyorum.”

Hatice Diler

Gündem ArtvinGündem Artvin