YEREL
Giriş Tarihi : 30-04-2022 12:08   Güncelleme : 30-04-2022 12:08

Macahel tünelinin yapılması artık kaçınılmaz

Macahel tünelinin yapılması artık kaçınılmaz

Borçka’ya bağlı 1960 rakımlı Camili (Macahel) Dağı'ndaki kış mevsiminde yaşanan ulaşım çilesi için 6 köyün muhtarı tek bilek oldu ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

Türkiye'nin önde gelen dağ geçitleri arasında yer alan bin 960 rakımlı Macahel Dağında, her kış mevsiminde zorlu yolculuk yapıldığı zirvede yaşanan eziyetin sonlandırılması için 6 köyün muhtarı ve köylüleri bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. İl Merkezi’nde Halitpaşa Meydanında bir araya gelen muhtarlar hep bir ağızdan “Ankara duy sesimizi, Cumhurbaşkanımız kulak verin bize tünel hayalimizi gerçekleştirin, Tünel bizim hakkımız” sloganları attı.

Muhtarlar adına konuşan Camili Merkez Muhtarı Altan Gülbin, “Kış mevsiminde geçit vermeyen Macahel geçidinde daha fazla can vermek istemiyoruz, tek çaremiz tünel, ulaşım bizimde hakkımız, sloganları ardından,1918-21 yılları arasında Türeye Cumhuriyetini tercih etmiş olup yaşama hürriyetini halen talep atmaktadır. Yöre insanları olarak, yılın 6 ayı ulaşımı zor ve uzak olsa da sesiz sedasız olarak hayatımız devam atmaktadır ancak yılın 6 ayı, ulaşım, telefon ve elektrik gibi çaresizlik içerisindeyiz. Bu tünelin yapımında yıllar boyunca ustu açık cezaevi kanununda yaşayan milletin kurtarılmasını için Hükümetimizden ve Devlet yetkililerinden ümidimizi kesmedik. Ulaşımlar esnasında kar altında kalan gençlerimizi unutmuş değiliz” ifadelerini kullandı.

Camili Muhtarlarından Hasan Şimşek ise, “Macahel halkın tek isteği ulaşım istiyor, başka bir şey istemiyor. Acaba Cumhurbaşkanımız, Macahel tüneline başlanıp başlanmadığına haberi var mıdır, çünkü biz yerel siyasilerimize sorunlarımızı kabul ettiremedik ben parmaklarımla hesap soruyorum, o yollarda çok cenazeler verilmiştir. Asla benzeri bulunmayan sıkıntılara o dağlar vesile olmuştur. Bu sorunlarımızı çözecek Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır” dedi.

Mitinge katılan köy halkı ise halka tutarak müzik eşliğinde horon oynadı.

Öte yandan Gürcistan sınırın sıfır noktasında oturan yüzlerce vatandaş iftar sofrasında Borçka Kaymakamı ile bir araya geldi, sofrada kış mevsiminde kapanan ulaşıma tünel gündemi konu oldu.

Borçka Kaymakamı Alı Osman Bulat, "Burada dalga dalga genişleyen bir kardeşlik halkası var. Yöre insanları devletine ve milletine bağlı insanlardır. Kış mevsiminde yaşanan zorlu ulaşım için ilk geldiğimde muhtarlar tarafından tünel talebi vardı. Ben de doğrusu köye tünel çok mu gerekli diye düşündüm ama bu yıl ulaşımda yaşanan eziyetin ve yolun ulaşıma kapanması ve hâlâ kar kütlesinin var olması, tünel hizmetin artık kaçınılmaz olduğunu, tünel hayalinizin gerçeğe dönüşmesi için bu mübarek Kadir gecesinde sözümüz olsun. Ankara ile adeta mekik dokumak için siyasilerimizle gayret göstereceğiz” diyerek bölgede ayrıca bir şantiye kurulması için de çaba göstereceklerini ifade etti.

Dilan Şahinbaş