YEREL
Giriş Tarihi : 29-04-2022 10:42   Güncelleme : 29-04-2022 10:42

Macahelli İktidarın Söz Verdiği Tüneli İstiyor!

Macahelli İktidarın Söz Verdiği Tüneli İstiyor!

Macahel havzasında bulunan 6 köyün muhtarı kış aylarında bölgede yaşanan ulaşım sorununun çözümü için bölgeye tünel yapılması talebiyle basın açıklaması düzenledi.

Macahel vadisinde yer alan Camili, Maral, Uğur, Düzenli, Efeler ve Kayalar köylerinin muhtarları Macahelli vatandaşlar ile birlikte dün Artvin Merkez Halitpaşa Meydanında saat 11.00’de bölgeye tünel yapılması için seslerini duyurmak amacıyla basın açıklaması yaptılar.

“Macahel Demek Türkiye'nin İlk ve Tek Biyosfer Rezervi Olan Alanı Demek”

Kış mevsiminde yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan yolların köy bağlantısını kesmesi bölge halkını olumsuz etkiliyor. Bu kapsamda Macahel’de bulunan köylerin muhtarları bölgeye tünel talebinde bulunarak, yaptıkları basın açıklamasında şu ifadelere yer verdiler: “Macahel demek Türkiye'nin ilk ve tek biyosfer rezervi olan alanı demek, Macahel demek doğa demek, Macahel demek arı demek, bal demek, mağduriyetlik demek. “Bölgede 400 rakım ile 200 rakım arasında yaşam deva etmektedir. Camili Köyü 1918-1921 yılları arasında Türkiye Cumhuriyetini tercih etmiş olup, yaşama hürriyetini halen talep etmektedir. 16 Mart 1921 yılında Sovyet Rusya ile arasında yapılan Moskof Antlaşması ile Macahel, Artvin, Ardahan Türkiye Cumhuriyetine bırakılmıştır.”

“Çözüm Proje Haline Gelen Macahel Tünelinin Yapımından Geçmektedir”

6 köyü temsilen basın açıklaması yapan Camili Köyü Muhtarı Altan Gülbin, yılın 6 ayı çaresiz olduklarını ve tünelin şart olduğunu belirtip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Sayın Cumhurbaşkanım, Bizler ilimizin Borçka ilçesine bağlı Camili (Macahel) Bölgesi insanları olarak yılın altı ayı ulaşımı zor ve uzak da olsa sessiz sedasız normal bir hayatımız devam etmektedir. Ancak yılın altı ayı ise çaresizlik içerisinde yol ulaşımı zaten çaresiz olmakla beraber enerji, telefon velhasıl ulaşımın her konusu ayrı bir çiledir. Bazen düşünürüz, Allah'ın Cehennemden azat var da bu dünyada bizim bir gün azad olup, normal hayatımız olabilecek mi gibi her Macahel’de yaşayan vatandaşın içinden geçmektedir. Buna inanmanızı arz ederiz. Bu moral çöküntüyü gidermenin tek yolu yıllardır muammaya dönen tüm çalışmaları bitmiş, proje haline gelen Macahel tünelinin yapımından geçmektedir. Bu tünelin yapımında on yıllar boyunca üstü açık cezaevi halinde yaşayan bu millete esirgemeyeceğinize son derece inanıyoruz. Çünkü çaresi sizlersiniz. Yeter ki size ulaşıp sesimizi duyurabilelim. Size ulaştığımızda tünelin yapım ile bize hayat vererek ancak siz olabileceğinize inanıyoruz. Ama bugüne kadar kendi siyasi hegemonyalarının zedelenmemesi için gerçekleri bastıranlar ayaklar altında alınarak bizce hiçbir güvenleri kalmamıştır. Genel merkezimizce Artvin in liyakatsiz siyasi yapısının çok güzel yansıtılmamasından kurtulamamış olması hem siyasi yansıması hem de bizlerin mağduriyetini devam ettirmektedir” dedi.

“Ekim Ayında Tipiye Kaptırdığımız İnsanlarımızı, Haziran Ayında Buluyoruz”

Yerel siyasilere de seslenen Muhtar Altan Gülbin, kışın cenazeleri kaldırma konusunda yaşadıkları sıkıntılardan bahsederek, “Kızıl ordu sahibi Putin, Recep Tayyip Erdoğan'ın mertliğini tanıdığı halde bizim ilimizin siyasileri Türkiye liderlerini tanımadıklarını açıkça görüyoruz. Gözlerini açmalarını bekliyoruz. Artık bundan böyle bunlara saygı duymayacağız. Neredeyse bir asır olarak adı geçen Macahel (Camili) Bölgesi ulaşım sorunu yaşamaktadır. Ekim ayında tipiye kaptırdığımız insanlarımızı, Haziran ayında bulduğumuzu, göreve giden gençlerimizi dağlarda tipide boğulup haftalar sonra kar altından çıkarılan cenaze görüntülerinden kızakla hastaneye götürülürken yolda vefat eden cenazelerimizi, bazen geri dönerken çaresizce yabani hayvandan korunmak için ağaç üzerinde günlerce asılı beklediğine şahidiz. Günümüzde devletimizin en güçlü dönemimizde bile istediğimiz günde hastanın ilçeye yetiştirilmesi, cenazelerin ailelerine kavuşturulması günler aldığına günümüzde de her an şahit oluyoruz. Bütün bunlar tabiat yapısından kaynaklandığını biliyoruz ve anlıyoruz. Ancak bugünün şartlarında devletimizin bunun çözümüne gücünün yettiğini ve tünel yapımının bu insanlar için lüks olmadığını da çok iyi biliyor, bu eşsiz mağduriyetinin giderilmesinin apayrı değer olduğunu da her vicdan sahibinin anlayabileceği gibi biz de çok iyi anlıyoruz. Sizin de anlayacağınıza inanıyoruz.Yeter ki az önce sitemde belirttiğimiz gibi yerel siyasetlerimiz bu vicdana sahip olsa da gerçeği görebilse cevaplarının ölçülerini gerçeği anlamalarını merak etseler” diye konuştu.

“Bizleri Komşumuz Gürcistan'a Mahkûmiyetten Kurtarmanızı Bekliyoruz”

“Bugün bizleri yanlış görenler Macahel halen kaide almayanların bizleri derinden üzmüş olsa da bugün bizim insan olduğumuzu haykırmak ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Bundan dolayı bizleri haksız bulana söyleyeceklerimiz söylemediklerimiz kadar çoktur. Bizleri komşumuz Gürcistan'a mahkûmiyetten kurtarmanızı bekliyoruz.” diyen Gülbin, “Adı geçen Camili (Macahel) her konudaki mağduriyetinin giderilmesi projesi hazır olan Macahel (camili) Tünelinin yapılmasından geçmektedir. Bununla zati devletimizin dışında hiç kimseden ümidimiz kalmamıştır. Bu çilekeş insanlar yalvarıyor ve Allah bu insanların ısrarlı dualarını yere düşürmeyecektir. Talebimiz yerel siyasetlerimizin havalelerine bizleri bırakmayın. Onlara güvenimiz sıfırlanmıştır. Tek güvencemiz zati aliniz sizlersiniz. Bu mahrumiyetlerle yoğrulmuşinsanların duaları inşallah sizlere nasip olur. Yoğun temponuz içerisinde ilgi ve gayretlerinize talep ederken her fırsatınız içerisinde müjdelerinizi esirgemeyeceğinize inanıyoruz. Sitemlerimizi izah etmeye ve açıklama yapmaya her zaman hazırız” ifadelerini kullandı.

HATİCE DİLER