YEREL
Giriş Tarihi : 12-11-2021 11:46   Güncelleme : 12-11-2021 11:46

“Mahreç Ürünlü Yemek Denetlendi”

“Mahreç Ürünlü Yemek Denetlendi”

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası (ARTSO)’nın mahreç işaretli ürünü olan Puçuko yemeğini yapan Neslihan Karahan’ın işletmesi olan Hanımeli Mutfağı ARTSO, Tarım İl Müdürlüğü ve Belediye yetkililerinin bulunduğu heyet tarafından denetlendi.

Artvin Ticaret ve Sanayi Odasının mahreç işareti aldığı ürünlerin denetlemesi her yılsonunda yapılıyor.  Ürünün nasıl yapıldığına, işletmenin hijyen şartlarına, kullanılan malzemelerin denetlemesini yaptıklarını ve bunun mahreç işaretli ürünlerin en önemli özelliği olduğunu belirten Ticaret ve Sanayi Odası Sicil Tescil Yetkilisi ve Türk Patent Bilgi Dokuman Birimi Temsilcisi Canseli Şentürk “Puçuko yemeği tescil edilmiş bir ürün. Bu yemeğin nasıl yapıldığına, hijyen şartlarına, kullanılan malzemelere bakıyoruz. Mahreç işaretli ürünün tarifine uyulmuş mu diye bakıyoruz. Yapılan ürün tüm şartlara uyuyorsa denetlemelerden geçiyor bizde denetleme formu ile Türk Patente gönderiyoruz böylelikle tescilli ürünümüz yılsonuna kadar tescilini devam ettiriyor” dedi.

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na, Mali Destek Programı kapsamında sunulan projeyle “Puçuko” yemeği tescillendi.

 

PUÇUKO NASIL YAPILIR

Puçuko’nun yapımında aşağıda verilen malzemeler kullanılır. Üretim miktarına göre, kullanılan malzeme oranlar halinde artırılabilir veya azaltılabilir.

• 1/2 su bardağı bulgur veya aşurelik buğday

• 1 büyük kâse kurutulmuş taze fasulye (yaklaşık 1/2 kg.)

• 1 adet büyük boy kuru soğan

• 1 kahve fincanı sıvıyağ

• 1 çorba kaşığı tereyağı

• 1 çorba kaşığı domates veya biber salçası

• 1 tatlı kaşığı(silme) tuz

İsteğe göre:

• 1 tatlı kaşığı kuru nane

• 1 tatlı kaşığı pul biber

• Sirke veya limon

Ürünün hazırlanırken kurutulmuş taze fasulye önce 12 saat ıslatılır daha sonra haşlanır. Haşlama suyu dökülür, büyük tencereye aktarılır. Üzerine yıkanmış bulgur veya aşurelik buğday, üzerini kapatacak kadar su ve tuz ilave edilir. Bir taşım birlikte kaynatılır (orta ısıda). Bu işlem devam ederken yemeğin terbiyesinin yapılır. Bu aşamada soğanlar çok ince kıyılır, sıvıyağda pembeleşene kadar kavrulur, üzerine salça eklenir. Bu karışım kaynayan yemeğe eklenir, karıştırılmaz. Son olarak tereyağı, kuru nane ve pul biber(kuru nane ve pul biberler isteğe göre eklenir) kızdırılır ve yemeğe katılır. Tercihe göre servis sırasında üzerine sirke veya limon dökülerek yahut sade şekilde yenilebilir.