YEREL
Giriş Tarihi : 27-05-2021 11:49   Güncelleme : 27-05-2021 11:49

MANTARIN YÜKSELİŞİ

Mantar Artvin’in yeni gelir kapısı olmakta hızla ilerliyor.

MANTARIN YÜKSELİŞİ

Gelir kapısında yeni adımlar atılmaya başlandı. 2018 yılında kurulan ve faaliyetlerine devam etmekte olan birliğin içerisinde 16 üye ve 27 seraya sahip olmaktadır. Birlik başkanı Ali Fuat Beyaz yeni üyelerin gelmek istediğine yaptığı açıklama sırasında yer verdi aynı zamanda Ballı Üzüm Köyü Muhtarı olan Beyaz Artvin Mantar Üreticiler Birliğinde Başkanlık sürecinde devam etmekte olan faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Mantara başlangıç

Beyaz, İl genelinde yapmak istedikleri plan ve projeler hakkında şu açıklamaları yaptı “ İlimizde yapmak istediğimiz bir şey vardı ve o zamanki Orman Bölge Müdürümüz Ömer Naci Kaya bizlere mantarın gelir getireceği türler arasında olduğunu ve bunun üretimini yapabileceğimizi söyledi. Bu plan dâhilinde bizlere Ömer Doğanay’da destek verdi Artvin’de ilk defa olmak üzere ve Türkiye’de ise pilot bölge olarak uygulanmaya başlandı. İlk başta iki tane İlçemizde başlanan çalışmalarda yer alan bölgelerin bir tanesi Merkez diğeri ise Yusufeli olmak üzere çalışmalara başlandı. İlk olarak kütük üzerinde yaptığımız çalışmalarda fazla başarı elde edemedik çünkü ürün yılda ili kere alınıyordu bu durumda da sıkıntılar yaşanabiliyordu. Türkiye’de mantar alanında yapılan geziler yaptık bu gezilerde incelemeler ve araştırmalar sonucu ürünü komposto olarak üretmeye karar verdik “ dedi.

Seraya adım

Seraların kurulması için nasıl bir adım attıklarına dair açıklamalarda bulunan Beyaz, “ Komposto üretimi ile devam etmemiz için seralarımızı kurduk ilk adımlardan biri olarak ve bu alanda kırsal kalkınmadan, tarımın diğer desteklerinden dolayı şu anda 27 tane seraya ulaşılmış durumda. bu seralarımız ful otomasyon sıralarıdır tabi ki, üretime başladık ama bu seferde komposta sıkıntılar yaşamaya başladık diğer İllerden geldiği için yaz aylarında sorunlara yol açıyordu. Bu sorunlar yolda gelmesinden dolayı nelerdir bozulma veya canlılığını yitirme durumları meydana geliyordu işte bu noktada bizim kompost üretim tesisine ihtiyacımız olduğunu düşündük. Komposto üretim tesisinde başta Valimiz Yılmaz Doruk olmak üzere büyükte bulundu aynı zamanda Baş Danışman İsrafil Kışla’ da desteklerini eksik etmediği gibi Vekilimiz Erkan Balta’nın da bu projede desteklerini eksik etmediler bundan dolayı kendilerine teşekkür ederim bizlere oldukları desteklerden dolayı. Bugün geldiğimiz noktada ise Artvin İli Mantar Üreticiler Birliği olarak kompost üretim tesisimizi yarın itibari ile yani 27.05.2021 tarihinde ihaleye çıkıyor. Biz nasıl ki diğer İllerden ürünü alabiliyorduk aynı şekilde bizim kendi seramızı doldurduktan sonra diğer seralara da ürün verebileceğiz  “ dedi.

Bizim hedefimiz

Beyaz, hedefleri ile ilgili şu açıklamaları yaptı “ Hedefimiz ve hedeflerimiz sadece bu tesiste kompost üretimi yapmak değil aynı zamanda yurtdışından kurutulmuş olarak gelen mantarlar gibi bizde kurutma işlemlerini yapacağız “ dedi.

Beyaz aynı zamanda Belediye Başkanına, kendilerine  AVM önünde verilen yer için ayrıca teşekkürlerini iletti.

Ürünü ürettik

Beyaz, üretimi yaptıktan sonra nerelere dağıtımı yapıldığı konusunda şu açıklamaları yaptı “ şu anda çevre İllere ürün veriyoruz. Üründe hiçbir sıkıntı yaşamadık aynı zamanda ürünü verme anlamında da sıkıntılar yaşamadık fakat en büyük sıkıntılardan bir tanesi ürünü üretmekten dolayı yaşanan sıkıntılardı. Örnek veriyorum şu anda havaların ısınmasından dolayı biz kompostu diğer İllerden getiremediğimiz için üretime ara vermek zorunda kaldık. Bu arada bizim bu kompost projemiz faaliyete geçtikten sonra çok güzel günler bizleri bekliyor diyebilirim “ dedi.

Pandemi ne işe yaradı?

Pandemi süreci ile ilgili durumları hakkında bilgi veren Beyaz, “ Yaptığımız iş üretmek olduğu için ister istemez herkes gibi etkilendik çünkü şu anda herkes kapalı bundan dolayı iş gücüde ciddi boyutta etkilendiği için düştü. Bizim yine barkodumuz, markamız ve diğer her şeyimiz mevcuttur güzel bir şekilde şu anda devam ediyoruz bir konuda eklemede yapayım projemiz DOKAP üzerinden yapılacak yani DOKAP’ın katkıları ile birlikte gerçekleştirilecektir. 

Gelir kapısı

Beyaz, hedeflerine yönelik ayrıca Artvin için gelir anlamında potansiyeli yüksek bir kapı olduğunun eklemesini şu şekilde ifade etti “ Mantar Birliği olarak diğer bir hedefimiz genel bir alana yayılmaktır. Adı üzerinde Artvin İli Mantar Üreticileri Birliği, biz bunu kooperatif olarak da yapabilirdik eğer Artvin’i merkez olarak düşünseydik fakat hedefimiz tüm İl, İlçe ve Köyleri kapsayacağı için Türkiye’nin her yerine üretimi yaptıktan sonra marka değeri Artvin olarak daha doğrusu Artvin’i tek bir şehir olarak yaymaktır amacımız. Bu yüzden Artvin olarak çalışacağız ve Artvin olarak el ele vereceğiz demek doğru olur “ dedi.