YEREL
Giriş Tarihi : 05-11-2021 11:15   Güncelleme : 05-11-2021 11:15

“MARKA HALİNE GELEBİLİRİZ”

“MARKA HALİNE GELEBİLİRİZ”

Tahtalı, “40-50 Bin Ton Tatlı Su Balığı Üretimiyle Türkiye’de Ciddi Bir Marka Haline Gelebiliriz”

AK Parti İl Başkanı Fatih Tahtalı, Ankara ziyaretleri kapsamın da Tarım Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı ile gerçekleştirdikleri ziyarette Artvin’deki barajlarda su ürünleri yetiştiriciliği konusunda önemli görüşmeler olduğunu belirtti.

Tahtalı, Çoruh vadisi üzerinde ki barajlarda gerçekleştirilmesi planlanan su ürünleri yetiştiriciliği ile Artvin’in Türkiye’de bir marka haline gelebileceğini ifade etti.

Çoruh Nehri üzerindeki barajlarda balıkçılık yapılması planlandığını belirten Başkan Tahtalı, “Artvin’deki barajlar da su ürünleri yetiştiriciliği yapılıyor. Tatlı su balıkçılığı, kafes balıkçılığı yapılıyor. Borçka Barajında bu başladı. Bunun devamında Deriner Barajı, Artvin Barajı ve Yusufeli Barajı olarak Çoruh’un membaasına doğru giden sıralı barajlarda balıkçılık yapılacak Tarım Bakanlığının planlaması bu şekilde. Deriner barajı da yıllık 8 bin 300 ton balık üretimi kapasitesiyle bir ilana çıktı. Bu ilanda balıkçılık yapmak isteyen firmalar müracaat etti. Türkiye’de bu alanda çok büyük firmalar var. Daha öncesinde Borçka Barajında bir tecrübe kazandığımız için Deriner barajında ne yapabiliriz, devamındaki barajlarda ne yapabiliriz diye Tarım Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı’dan burada bu işi yapacak olan firmalar bununla ilgili entegre tesislerini, diyelim balık yemi kullanılıyorsa balık yemi üretimiyle ilgili vadide ki kapasite göz önüne alınarak bu firmaların burada yatırım yapma şartı talep ettik. Devamında yetiştirilmiş olan balığın Artvin’in bir markasıyla Çoruh’un suyuyla balığın sağlıklı ve verimli yetiştiği analizler ile ispat edilmiş bir durum. Bununla beraber de bu firmaların son mamul haline getirdiği ürününü her aşamasında ki tesislerini bu vadi içerisin de planlamalarını istedik. Bakan Yardımcımız Akif Özkaldı’da Artvin’e istihdam açısından ve bir marka oluşturmak açısından da Artvin’in fazlasıyla hak ettiği konusunda bize hak verdi” dedi.

“Artvin’deki İşsizlik Oranını Büyük Oranda Çözmüş Olacağız”

Su ürünleri yetiştiriciliği projelerinin gerçekleşmesi durumunda Artvin’de işsizlik oranının da minimuma ineceğini belirten Tahtalı, “ Borçka barajı 6 bin ton, Deriner barajı 8 bin 300 ton ve diğer barajlarımız bunların hepsini hesap ettiğimiz de burada yıllık 40-50 bin ton balık üretimi bu vadide yapılabilecek bir durum var. 40-50 bin ton tatlı su balığı üretimiyle Türkiye’de ciddi bir marka haline gelebiliriz. Borçka’da ki 6 bin ton balıkla biz Japonya’ya Balık ihraç ettik. 25 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bir de 50 bin ton balıkla ihracat yaptığınızı düşünün. Artvin’e ciddi bir girdi sağlayacak. 50 bin ton Balık üretimi olacak bir vadi de ayrıca bin 500- 2 bin kişiye de istihdam sağlamış olunacak. Bu da Artvin’de ki işsizlik oranını büyük oranda çözmüş olacak. Bu nedenle bu konu Artvin için çok önemli ve biz sonuna kadar da bunun takipçisi olacağız” diye konuştu.

HATİCE DİLER