YEREL
Giriş Tarihi : 02-04-2022 11:44   Güncelleme : 02-04-2022 11:44

Mart Ayı Kolerektal Kanseri Farkındalık Ayı Eğitimi

Mart Ayı Kolerektal Kanseri Farkındalık Ayı Eğitimi

Kanser hem dünya hem ülkemiz için ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alıyor. Ölüm nedenlerine bakıldığında dünya geneli için yaklaşık her 6 ölümden birinin, ülkemiz için ise her 5 ölümden birinin kanser nedeniyle gerçekleştiği görülüyor.

Mart ayı “Kolorektal Kanser Farkındalık Ayı”  kanser hastalığına karşı farkındalık ve bilinç oluşturmak için gerçekleştirilen faaliyetlerde tüm dünya ülkelerinin kanserle mücadelede bir araya geldiği girişim. Ülkemizde de her yıl Mart ayı boyunca “Kolorektal Kanser Farkındalık Ayı” etkinlikler düzenleniyor.

50 yaş üstündeki kişiler izlenmeli ve kolorektal kanser için artmış riski olan kişiler daha erken tarama programına alınmalıdır. Taramada ülkemizde “Dışkıda gizli kan testi” uygulanmakta ve bu testi 50-70 yaş arasındaki kadın-erkek herkesin 2 yılda bir yaptırması öneriliyor.

Dışkıda gizli kan saptanıp kolonoskopi yapılan kişilerde henüz kanserleşmemiş polip halindeki tümörler tespit edilerek kanser gelişmesi önlenebildiği gibi kanser gelişmiş olan olgularda da erken teşhis ile ölüm oranları azaltılmaktadır. Ülkemizde de KETEM’lerde ve Aile Sağlığı Merkezlerinde 50-70 yaş arasında kadın ve erkek nüfusa; kalın bağırsak kanseri taraması gaitada gizli kan kiti yardımıyla hızlı, pratik ve güvenilir şekilde 2 yılda bir yapılmaktadır. 50 yaşından sonra her 10 yılda bir de kolonoskopi öneriliyor.

Mart Ayı Kolerektal Kanseri Farkındalık Ayı Kapsamında;

İlçelerimizde stantlar kurulup bilgilendirme yapılarak broşür dağıtıldı, Müdürlüğümüz Kanser biriminin organizasyonu ile Artvin Devlet hastanesinde görev yapan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Volkan SOYSAL tarafından Müdürlüğümüz Toplantı salonunda Kalın Bağırsak Kanserinde erken teşhisin önemi, tedavi yöntemleri, risk faktörleri ve belirtiler hakkında eğitim yapıldı,

Eğitim, Müdürlüğümüz sosyal medya hesabından canlı olarak paylaşılarak, konuyla ilgili sorular cevaplandırılıp, broşürler dağıtıldı.

Mart ayı Kolerektal Kanseri farkındalık ayı Eğitimine;Artvin il Sağlık Müdürlüğü Facebook hesabı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sağlık İl Müdürlüğü