YEREL
Giriş Tarihi : 04-11-2021 11:58   Güncelleme : 04-11-2021 11:58

Masrafı Az Geziler Gerçekleştiriliyor

Masrafı Az Geziler Gerçekleştiriliyor

Artvin Gezi Kulübü işletme sahibi Mustafa Şişman, tur organizasyonları ve kış turizmiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Gezi Kulübü’nün Hopa'da hizmet veren bir işletme olduğunu belirten Şişman, “Genelde Artvin'de Turizm denildiği zaman dışarıdan gelen misafirleri buradan gezdirmek olarak algılıyorlar, öyle yapmıyoruz. Buranın yerleşik halkını dışarıya götürmeye ve oralarda gezinmesini sağlamaya çalışıyoruz. Lojistikten daha ziyade bire bir taşımacılık yaparak gezileri sağlıyoruz. Yaklaşık 6 yıldır sektörün içerisindeyiz. Kampüs Organizasyon olarak başlamıştık ama pandemiden önce Artvin Gezi Kulübü olarak değiştirdik. Kampüs Organizasyon dediğimizde üniversite ile bağlantılı olduğunu düşündükleri için sivil katılımlar az oldu, bu yüzden isim değişikliği kararı aldık” dedi.

Genelde öğrencilerin az parayla çok yer görmek istediğini belirten Şişman, Normalde sivil halkla gittiğimizde kahvaltısını yemeğini yemek isterler öğrenciler ise, gerek yok simitle bile karnımızı doyururuz daha çok yer gezelim mantığı ile hareket ederler. O yüzden öğrenciler olduğu zaman fiyatı düşük tutup gezilecek yerleri artırmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

En iyi kaliteyi sunmak, öğrenciye hitap edebilecek bir kalitede hizmet sunmak istediklerine dikkat çeken Şişman, “Sivile de en maksimum kalite ve ona göre hizmet sunabilmek en büyük avantajımız. Artvin Gezi Kulübü olarak dezavantajımız yok. Siz kaliteyi tercih ediyorsunuz, biz de size kaliteyi sunuyoruz sloganıyla hareket ediyoruz. Bizi tercih eden insanlar memnun ayrılıyorlar çünkü kimseye müşteri gözüyle bakmıyoruz. Yarından itibaren GAP turuna çıkacağız; Gaziantep, Urfa, Mardin programımız da vardı ama Gaziantep’i çıkararak Diyarbakır, Mardin, Batman’ı ekledik. Biz götürdüğümüz müşteriyi koruyoruz. Müzeye gitmek istediklerinde 15 kişinin üzerine çıktığımız zaman tur rehberimiz anlatım yapamıyor o zaman da rehber mikrofonundan frekansla bütün misafirlerin tamamına kulaklık kiralayarak anlatıyor. Herkes kulaklıkla dinliyor. Müzede herkes oradaki ticari döngüye bakıyor. O yüzden Gaziantep’i programdan çıkarıp 3 şehir ekledik. Çünkü Gaziantep zaten gastronomi ünvanı aldıktan sonra her şeye zam geldi” dedi.

Artvin Gezi Kulubü’nün işleyişi hakkında bilgilendirmede bulunan Şişman, “Whatsapp numaramız var, tıkladığınız zaman otomatik olarak o numarayı atıyor. Misafirimiz dilerse Whatsapp üzerinden, dilerse İnstagram üzerinden bize ulaşabiliyor ya da isterse iletişim kısmından tıklayarak çağrı merkezi üzerinden yetkili arkadaşlarımız telefonla iletişim kuruyorlar. Onlar bilgilendirmeyi aldıktan sonra ses kayıtlarını yasal gerekçeler dolayısıyla saklıyoruz. Fakat biz rezervasyonlarını yazılı olarak kabul ediyoruz. Sözlü rezervasyon almıyoruz hata çıkmaması için oradan kopyala yapıştır yaparak kimlik numaralarını ve gerekli bilgilerini alıyoruz. Ön ödeme de kabul etmiyoruz. Önce rezervasyon yapılır, rezervasyon onaylanmadan ödeme kabul etmiyoruz. En minimum 24 saat en fazla 72 saat içerisinde iptal ettikleri ödemeleri iade edilir” diyerek profesyonel çalıştıklarını, gece 01.00’de bile mesaj geldiğinde cevap verdiklerini belirtti.

Tur organizatörlüğü işine başlama sürecini anlatan Şişman,İlk başladığımız zaman üniversite üzerinden başladık. Üniversiteden Hatay'dan gelen bir arkadaşımız vardı, arkadaşımız ihtiyacı doğrultusunda bize ulaştı. Ekonomik sıkıntıları olan bir arkadaştı. Neler yapabileceğimizi konuşurken önce üniversite için eğlence programları gerçekleştiriyorduk, canlı müziklere başladık, daha sonra bitti. İnsanları gezdirmeye yönelik karar verdik. Deneme yapınca taşlar yerine oturmaya başladı. 570 kişiyi Trabzon Uzungöl'e götürüp geri getirdiğimiz zamanlar oldu. Biz de bu işe tamamen odaklandık. Minimum ücret karşılığında maksimum yer gezdirme amacını benimsedik” dedi.

Sosyal medyada bulunan itiraf sayfaları üzerinde günübirlik kaçak geziler gerçekleştirildiğini açıklayan Şişman, “Belgeleri olmadan gezi düzenliyorlar. Üniversitede öğrenciler belli sayıda çevre edindiği zaman araç ayarlayıp bir gezi düzenledikleri zaman bu da kaçak tura girer. B2 belgesi olması gerekir aracın, normalde rehber de olması gerekir. Öğrenci servisi belgesi ile gezi gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Bu olamaz. B2 belgesi olması gerekir, bunları ulaştırmaya bildirmek gerekir. Biz gezilere çıktığımızda sayımızı ve gerekli evraklarımızı ulaştırmaya bildiriyoruz. TÜRSAB plaka denilen bir plaka var onu da cam önüne koyuyoruz. Resmi bir şekilde işimizi gerçekleştiriyoruz. TÜRSAB belgesi almak pahalı, çok kolay değil. Mutlaka Turizm ve Otelcilik bitirmiş birisiyle çalışmanız gerekiyor veya buna eşdeğer bir bölüm bitirmiş olan turizm çalışanı ile çalışmanız gerekiyor. Gerekli evraklar toplamadan kaçak yolla gerçekleştirdikleri için giderleri de az oluyor ve ucuz fiyata götürdükleri için insanlar ilgi gösteriyor. Bizim 100 liraya 120 liraya gittiğimiz tura vatandaş 70 liraya gidiyor. Öğrenciye biz anlatamıyoruz, öğrenci parasına bakıyor fakat yolda başlarına bir şey geldiği zaman ne birisi bunun hesabını verebilir ne işin içerisinden çıkabilir. Bunu engelleme kararı aldık” ifadelerini kullandı.

Artvin'de kış turizmini değerlendiren Artvin Gezi Kulübü işletme sahibi Mustafa Şişman şu ifadelere yer verdi:

“Artvin'de kış mevsiminde Atabarı Kayak Merkezi tercih ediliyor. Geçen yıl pandemiden dolayı çok müsaade edilmedi ama bu yıl inşallah düzelecek. Gönül ister ki Borçka Karagöl veya Şavşat Karagöl donsun üzerinde bir etkinlik yapılsın. Bu bizim elimizde olan bir şey değil ama o tarz bir şey olursa mutlaka turlarla orayı tercih ederiz. Elimizde şu an mevcutta Atabarı Kayak merkezimiz var. Tulumlu bir şenlik tarzında gezi düzenleyeceğiz. Onun haricinde Artvin dışında yerler de talep ediliyor fakat bizim önceliğimiz maliyeti düşük gezi gerçekleştirmek başka yerlere gittiğimizde maliyet artar. Kars Doğu Ekspresi dönüşte Erzurum çifte minareler, Palandöken Kayak Merkezi Orayı da değerlendirip oradan dönüş gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Gelen taleplerden diğerleri de Uludağ. Eskişehir Odunpazarı oradan Bursa'ya geçip Uludağ kayak merkezinde bir gün geçirmek. Burası da alternatif turlardan olabilir ama şu an en yakın Kars ve Erzurum görünüyor.”

Artvin’de turizm rehberliği yapan kişilerin olmaması yönünde açıklamalarda bulunan Şişman, “Ardeşen'de Akşam Sanat Okulu açıldı. Yerel rehberlik sertifikaları dağıtıldı. Artvin için de böyle bir çalışma yapılıyor diye biliyorum. Bürokrasinin de destek vermesi gerekiyor. Ulusal acentelerin kendi rehberleri var ama birden fazla yere tur gerçekleştirecekleri zaman tek rehber yeterli olmuyor. Artvin’de de rehber olsa kolaylık olur. Hem buradaki rehbere ekonomik katkıdır hem de buraya gelen kişilere yeri tanıttığınız zaman alışveriş de yapar. Gelen misafir fotoğraf çekilip gidiyor kiliseleri ve gerekli bilgileri verdiğiniz zaman daha çok ilgi çekecektir” ifadelerini kullandı.