YEREL
Giriş Tarihi : 05-05-2022 22:04   Güncelleme : 05-05-2022 22:04

MAYIS’TA KAR SÜPRİZİ

MAYIS’TA KAR SÜPRİZİ

Artvin il genelinde yüksek kesimlere kar yağdı

Artvin İl genelinde 2 gündür etkili olan soğuk havanın ardından yüksek kesimlerine kar yağdı.

Borçka ilçesi Camili (Macahel) bölgesinde etkili olan kar yağışı 6 köy yolunu ulaşıma kapatırken, Şavşat ilçesinde kartpostallık görüntüler oluştu. Artvin Merkez de Mersivan yaylası, Bilbilan Yaylası başta olmak üzere yüksek kesimlerde kar yağdı.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altına düşmesinin ardından İl genelinin yüksek kesimleri ve dağlarının eteklerinde bulunan köylere kar yağdı. Gürcistan sınırında bulunan UNESCO’nun koruması altındaki Türkiye’nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanına sahip olan bin 960 rakımlı Camili (Macahel), bölgesine Mayıs ayında kar yağdı. Kar nedeniyle bölgeye bağlı 6 köy yolu ulaşıma kapanırken, ekipler kapanan yolu ulaşıma açmak için çalışmalara başlattı. Kar yağışı nedeniyle yolda kalan sürücülere 112 Acil Servis ekipleri yardım etti.

Kartpostallık Görüntüler Oluştu

Yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı ‘Sakin şehir’ (Cittaslow) ünvanlı Şavşat ilçesinde kartpostallık görüntüler oluştu. İlçenin yüksek kesim köylerinde baharla birlikte çiçek açan ağaçlar ve yeşillenen doğa kar yağışıyla adeta kartpostallık görüntüler oluşturdu.

Ardanuç ilçesine bağlı 1788 rakımlı Geçitli Köyü’nde köy sakinleri kar yağışına uyandı. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyrettiği mayıs ayında baharın gelişi geç kaldı. Meteoroloji raporlarına göre de önümüzdeki hafta Artvin’de yağış bekleniyor.

HATİCE DİLER