YEREL
Giriş Tarihi : 17-10-2022 10:43

Mazot 30 Lira Olursa 1 Lira Zam Gelecek

Mazot 30 Lira Olursa 1 Lira Zam Gelecek

Seyitler Köyü Dolmuş Şoförü Gürsel Atabay, mazot fiyatlarından çok etkilendiklerini ve mazotun 30 liraya çıkması halinde dolmuş ücretine 1 lira zam geleceğini duyurdu.

Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) öğrencileri, ulaşımın pahalı olmasından yakınırken Seyitler Köyü Dolmuş Şoförü Gürsel Atabay, öğrencilerin bu fiyatla katlanması gerektiğini mazot fiyatlarının yüksek olduğunu belirterek mazot fiyatı 30 lira çıkması halinde dolmuş ücretlerine 1 lira zam yapılacağını belirtti. Atabay şehir içi dolmuşlarla aynı mesafeyi kat ettiklerini ama Sehitley Köyü Dolmuşlarında indi-bindi olmadığını belirterek “Biz öğrencileri 6 tl'ye taşıyoruz. Bunun kıyaslamasını şu şekilde yapıyor öğrenciler, şehir içi kooperatifi 5 TL'ye taşıyor siz niye 6 tl'ye taşıyorsunuz. Şehir içi 30.000 nüfusa hizmet ediyor, biz 3.000 nüfusa hizmet ediyoruz. Bir koltuğu şehir içi Gökormana çıktığı zaman veya KYK öğrenci yurduna çıktığı zaman araba boşalıyor, AVM'ye çıkana kadar en az o koltuğu iki defa daha satıyor. Bizim öyle bir şansımız yok kilometremiz aynı onlar da 100 lira yakıyor aynı kilometrede bende 100 lira yakıyorum ama o bir koltuğu 5 defa satıyor ben bir defa satıyorum” ifadelerini kullandı.

Seyitler Köyü Dolmuş Şoförü Gürsel Atabay, öğrencilerin bu fiyatlara katlanması gerektiğini belirterek “Mazot fiyatlarından dolayı çok etkileniyoruz fakat hepimizin çocukları var, okuyor. Bunu değerlendirdiğimiz zaman, çocuklar için ailelerin göndermiş olduğu fiyatları göz önüne alarak resmiyette 7 TL olarak aldığımız fiyatı, biz 3 aydır 6 tl'ye taşıyoruz öğrencileri. Okullar açıldığı zaman 23 lira civarındaydı mazot fiyatları şu an gelen fiyat 28 lira civarında. 3 ayda 7 TL hemen hemen artış olmuş. Biz öğrencileri 6 tl'ye taşıyoruz bunun kıyaslamasını şu şekilde yapıyor öğrenciler, şehir içi kooperatifi 5 TL'ye taşıyor siz niye 6 tl'ye taşıyorsunuz. Şehir içi 30.000 nüfusa hizmet ediyor, biz 3.000 nüfusa hizmet ediyoruz. Bir koltuğu şehir içi Gökormana çıktığı zaman veya KYK öğrenci yurduna çıktığı zaman araba boşalıyor, AVM'ye çıkana kadar en az o koltuğu iki defa daha satıyor. Bizim öyle bir şansımız yok kilometremiz aynı onlar da 100 lira yakıyor aynı kilometrede bende 100 lira yakıyorum o bir koltuğu 5 defa satıyor ben bir defa satıyorum. Alıyorum yolcumu KYK yurtlarında indiriyorum. Benim ikinci bir alternatifim yok. Nüfus belli 30.000 nüfus ve 3.000 nüfus buna da öğrencilerimiz biraz katlansınlar” ifadelerini kullandı.

Mazot fiyatı 30 lira olursa dolmuş ücretine 1 lira zam yapılarak 7 lira olacağının haberini veren Atabay “Biz fiyatı şöyle düşündük arkadaşlar dedi ki, yönetim kurulu toplandık ve üyelere sunduk. Üyelerin nezaretinde kabul ettik. Mazot 30 TL’ye çıkana kadar 6 TL de sabitiz. 30 TL'ye çıktığı zaman 1 TL uygulamak zorundayız. Bunun sebebi de şu, bugün sadece mazotla bitmiyor malum herkesin bu zamanda bir arabası var pandemiden önce 700 TL aldığımız lastik pandemi sonucunda 2100 lira bir lastik, 4 tane lastik alıyoruz kışlık, 4 tane de yazlık alıyoruz 16.000 lira. Geçen yıl 1.800 yapmış olduğum sigorta bugün 4.000 liraya yaptırıyorum. Geçen bir arkadaş yaptırdı sigortayı 4.500 lira olmuş sigorta. Yani sadece mazotla işimiz bitse bir şekilde açarız ama mazotla kalmıyor bunu herkes biliyor. Benim de çocuğum var ve bende iki çocuk okuttum, bunun acısını bizde yaşadık. Bugün aynı şekilde Seyitler Köyü’nde yurt açıldı. Geçen yıl 109 öğrencisi vardı ve bugün 80 öğrencisi var. Yine apart vardı ve 25 öğrencisi vardı. Şu an 14 öğrencisi var. Bu öğrenciler bizden giden öğrenciler. Şehir canlansın diye AVM'yi açtılar. AVM'deki oteli açtılar tabii ki şehirde canlansın, bunu biz de canı gönülden isteriz ama bütün üniversiteyi aşağıya aldılar ve yukarıda 2 yıllık üniversiteler var. Biz bu şartlar altında emin olun ki bu vermiş olduğumuz fiyata bile taşımamız zor” diye konuştu.

Gündem ArtvinGündem Artvin