YEREL
Giriş Tarihi : 31-12-2021 11:29   Güncelleme : 31-12-2021 11:29

Mekke’nin Fethi Çoşkusu Bu Yılda Tüm Dünya’ya Yayılacak

Mekke’nin Fethi Çoşkusu Bu Yılda Tüm Dünya’ya Yayılacak

Anadolu Gençlik Derneği’nin (AGD) Artvin, bugün saat 19.00’da Ahmet Nihat Gökyiğit Kültür Merkezinde Dr. Öğr. Üyesi Yakup Topal’ın konuşmacı olarak katılacağı ‘İnsanlığa Bir İnşirah Mekke’nin Fethi” isimli program düzenleyecek.

Anadolu Gençlik Derneği’nin (AGD) Artvin şube başkanı Mustafa Kılınç, insanlara fetih ruhunu yeniden hatırlatmak ve önemine vurgu yapmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Program ile ilgili bilgi veren Mustafa Kılınç, “İnsanlara fetih ruhunu yeniden hatırlatmak bunun önemine binaen her sene kutlanması için çalışıyoruz.Fethi nedir, Mekke'nin fethi nedir, tarihteki önemi nedir bunlara yönelik hatırlatmalar da bulunmak istiyoruz temel amacımız tabii ki bu.Bir de neticede her sene yeni nesil yetişiyor her sene belli bir yaş devresi 1 yaş yükseğe çıkıyor. Yani belki 7 yaşındaki 8 yaşındaki çocuğa veya 15 yaşındaki çocuğa bunu anlatamayız ama 20 yaşına geldiği zaman herkesin fetih nedir Mekke'nin fethi nedir bunları öğrenip tarihimizden ders çıkarmasıiçin çalışmalar yapıyoruz.Temel amacımız insanlara yenidenfetih ruhunu hatırlatmak. Birisine alternatif olarak program yapma düşüncesinde değiliz o akşam bizim kültürümüze değerlerimize temelde uymayan birçok hareket sanki bizim değerimizmiş gibi gençliğimize yaşatılmaya çalışılıyor. İsmi eğlence oluyor bakıyoruz sağlığa da zararlı olan bizim kültürümüzde yeri olmayan işler yapılıyor. Biz eğlencenin sadece bundan ibaret olmadığını meşru zeminlerde yapılması gerektiğini de hatırlatıyoruz. Mekke'nin fethi hicri olarak kutlanan bir şey hicri sene her sene 10 gün geriye gidiyor aslında tam günü 31 Aralık değil ama biz dikkat çekmesi açısından sadece yılbaşı deyince eğlence denince butip zararlı alışkanlıklar akla gelmesin başka etkinliklerle de kutlanabilir diyerekten öyle bir faaliyet yapıyoruz gerçekleştiriyoruz” dedi.

Anadolu Gençlik Derneği’nin (AGD), her yıl Türkiye’nin 81 ili ve yüzlerce bölgesinde, farklı noktalarda tertiplediği, Mekke’nin Fethi programını bu yıl da büyük bir coşkuyla salonlarda kutlanacak. Mekke’nin Fethi’nin 1391. yılında düzenlenecek program; 31 Aralık 2021 Cuma akşamı başlayacak. Program TV5, Kanal 42, AGD TV ve birçok televizyon kanalından, radyolardan bunun yanında sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanacak.

“Fetih Ruhunu Kuşanmanın Derdindeyiz”

Fethin 1391. Yılında, “Aynı ruh ve mananın izinde” Mekke’nin Fethi programında buluşuyoruz. Mekke’nin Fethi programıyla ilgili AGD tarafından yapılan yazılı açıklamada, yıllardır Mekke’nin Fethi programı düzenlendiği hatırlatılarak; “Mekke’nin Fethi’ni her yıl olduğu gibi aynı coşkuyla sesimizin ulaştığı tüm dünyadaki hanelerde kutlamak gayesindeyiz. Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke, İslam ordularınca Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Biz bu programları düzenlerken fethin hicri ya da miladi yıl dönümünü ya da fethin kronolojisini konuşmaktan ziyade fetih ruhunu kuşanmanın derdindeyiz” ifadeleri kullanıldı.

“7’den 70’e Herkesi Fetih Coşkusuna Davet Ediyoruz”

 Birçok bölgede gerçekleştireceğimiz Fetih buluşmasının; Yeni Bir Dünya’nın kurulmasına ve 7 milyar insanlık âleminin saadetine vesile olması inancıyla programımıza 7’den 70’e, Edirne’den Kars’a, Avrupa’dan Afrika’ya, Balkanlardan Asya’ya aynı duyguyu paylaşan herkesi davet ediyoruz.

HATİCE DİLER