YEREL
Giriş Tarihi : 17-06-2021 11:53   Güncelleme : 17-06-2021 11:53

Menenjit hakkında bilinmesi gerekenler

Edeer “Aşı yaptırmakta tereddüt etmeyin”

Menenjit hakkında bilinmesi gerekenler

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Ediz Edeer, Menenjit hastalığı hakkında açıklamalarda bulunarak aşılama hakkında bilgiler verdi.

Menenjit Nedir?

Beyni ve omuriliği saran meninks adı verilen zarın iltihaplı hastalığıdır. Hastalığın en genel bulguları ateş, baş ağrısı ve ense sertliğidir. Hastalığın etkeni virüsler, bakteriler ve parazitler olabilir. Bazı menenjitler kendiliğinden iyileşebilecek kadar hafif, bazıları ise hayatı tehdit edecek kadar ciddi olabilir. Menenjit en sık bebeklerde, çocuklarda ve genç erişkinlerde görülür.

Özellikle 5 yaş altındaki çocukları etkiliyor

Türkiye ve Dünya’da en sık görülen Menenjit hastalığının özellikle 5 yaş altındaki çocukları etkilediğini belirten Ediz Edeer, bu etkenin ilkbahar aylarında kendisini gösterdiğini ve bulaştıktan birkaç gün sonra belirtilerin başladığını ifade etti. Edeer, bu hastalığı kapan insanların yüzde on ve on beş oranında ölüm riski olduğunu ve kişinin hastalığı kapıp iyileşmesi sonucunda yüzde yirmi oranında sekel bırakabildiğini söyleyerek, “Bu sekeller sağırlık, serebral palsi, konfüzyon, mental retardasyon yapabiliyor. Böyle önemli sekerler bırakan bir mikrobun aşısı ve koruyuculuğu vardır. Aşının koruyuculuğu yüzde doksan ve yüzde yüz arasında değişmektedir. Aşıların ne kadar doz ve nasıl yapılacağı konusunda ise doktorun yaşa, aya ve hastalığa göre bir program çıkarması gerekiyor. Özellikle alkol içicilerinde, sigara içilen bir ortamda, toplu olarak yaşanan yerlerde, geniş ailelerde, sosyal ekonomik seviyesinin düşük olduğu bölgelerde, bağışıklık sistemi hastalıklarında, dalak ile ilgili bir rahatsızlığın olduğu vakalarda risk faktörü daha çok artıyor” dedi.

Tek korunma yöntemi aşılanmaktır

Yapılan araştırmaların yüzde onun da burnun arka tarafındaki nazofarinks denilen bölgede taşıyıcılık olduğunu belirten Edeer, “Bu kişi sağlıklı fakat mikrobu size taşıyabiliyor demektir. Bu yüzden covid döneminde nasıl maske takarak korunmaya çalışıyorsak bu hastalıktan da korunmamız gerekiyor. Karşıdaki kişi sağlıklı gözüktüğü için bunu maalesef kestiremeyebiliyoruz. Bu yüzden tek korunma yöntemimiz aşılanmaktır. Özellikle tek odağı insan olan bu mikrobun aşısı hazır bir şekilde varken yaptırmakta tereddüt etmeyin. Mutlaka doktorunuzun dediklerini uygulayın ve aşı yaptırmaya çalışın. Doktorunuz size Sağlık Ocağının yaptığı aşılama programıyla menenjit programını birbirine çakışmayacak şekilde bir program çıkaracaktır” diye konuştu.