YEREL
Giriş Tarihi : 20-05-2022 11:24   Güncelleme : 20-05-2022 11:24

Meslek Liseleri Ürünlerini Sergiledi

Meslek Liseleri Ürünlerini Sergiledi

Mesleki Eğitimin Sunduğu birçok faydayı sergilemek için öğretmenler, kurum ve kuruluşlar, öğrenciler ve veliler gibi tüm paydaşların Avrupa Mesleki Beceriler Haftasında tek bir çatı altında bir araya geldiği, 2022 yılı 16-22 Mayıs Avrupa Mesleki Beceriler Haftası kapsamında Artvin Milli İrade Meydanı’nda “Mesleki Beceriler Haftası Tanıtım Fuarı” açılış programı yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar yaptığı açılış konuşmasında, meslek liselerinin ülke kalkınmasında ve iş gücü piyasasındaki önemine değinerek,“Fuarın açılmasında emeği geçen başta Valimiz Yılmaz Doruk olmak üzere; paydaşlarımız Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası ve KOSGEP İl Müdürlüklerine şükran ve teşekkür ederim” dedi.

Vali Yılmaz Doruk’un eşi Meral Doruk’un açılışını yaptığı sergiye Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Vekili Aydın Tüfekçioğlu, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, KOSGEB İl Müdürü Arif Ercan, İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, okul/kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi Tesisat Bölümü öğrencilerinin geliştirdiği elektrik enerjisi ile çalışan proje ilgi gördü. Projelerini anlatan Tesisat bölümü öğrencisi Yasin Çelikdemir, “Yaptığımız şey bir ısı pompası havadan suya ısı pompası sistemi, enerji bağımlılığını doğalgaza petrole ve diğer yakıtlara olan bağımlılığı azaltacak bir proje. Bu proje ile havadan aldığımızı sığ suya pompalayarak hanelerin ısınmasını sağlayabildiğimiz bir sistem. Verimi yüksek 60-65 dereceye kadar ısıtıp çok rahat bir ısınma sağlayabilen bir sistem bununla birlikte ülkemizdeki enerji bağımlılığını birçok alanda azaltmayı planlıyoruz.Bunun üzerine çalışmalar Dünya üzerinde var bu iş yapan firmalar var ama ülkemizde yeni yeni kullanıma ve yaygınlaşmaya başlayan bir sistem” dedi.

Tesisat ve İklimlendirme Bölümü öğretmeni Mehmet Yazıcı ise, yaptıkları cihazın 2+1 evi kolaylıkla ısıtabileceğini söyleyerek, “Bu cihazı geri dönüşüm malzemelerinden yaptık büyük oranda, eski orada bir klimanın dış ünitesini kullandık daha sonra paket olarak yapıp Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde de inşallah Artvin halkının sunacağımız bir proje. Artvin'de doğalgaz daha yaygın bir vaziyette ama köylerde kullanılabilir, köylerde vatandaşlarımızın ısınma ihtiyacını karşılayabilecek güzel bir cihaz olabilir. Görmüş olduğunuz cihaz 2+1 90-100 metrekare bir evi rahatlıkla ısıtabilecek bir cihaz” diye konuştu.

Endüstri meslek lisesi motor bölümü öğrencileri tarafından yapılan 08 boğa isimli toplama araba ise ziyaretçileri tarafından tam not aldı. Arabayı tanıtan okul öğrencileri,“Bizzat öğrenciler arabayı kendileri yaptı ben de başta olmak üzere sınıf arkadaşlarımız ile beraber çalışarak yaptık. Çıkma motor parçalarından değerlendirilerek yapılmaktadır. Toplama araç parçalarından Renault Tofaş Ford Mazda gibi araçlardan çıkma parçalardan bütünleştirilmiş ve kaporta işleri şase işleri yapılmış bütünleştirilmiş tamamlanmış ve fuarda sunulmak üzere buraya yürür vaziyette getirildi. Bu bizim motorlu araçlar bölümünde oluşturulan 3 araba daha önce 2 tane daha üretildi bir tane buna benzer bir araç üretildi kırmızı beyaz bir tane bagi üretildi mavi renkte ve en son bunu ürettik. Ürettiğimiz araçlar köy ortamlarında kullanılmak için şehir içleri için pek olumlu değil plaka falan alınmıyor şehir içinde gezilecek bir araç değil ama köy içlerinde offroad gibi dağ kısımlarında kullanılmak üzere yapılmıştır” ifadelerini kullandılar.

HATİCE DİLER