YEREL
Giriş Tarihi : 18-08-2021 11:31   Güncelleme : 18-08-2021 11:33

Meslek örgütleri hiçe sayıldı

Artvinli TV’de yayınlanan “Meslek Örgütleriyle Söyleşi” adlı programa TMMOB HKMO Artvin İl Temsilcisi Tolga Odabaş konuk oldu.

Meslek örgütleri hiçe sayıldı

“Bilim insanları ve meslek örgütleri hiçe sayıldı”

Odabaş, kentin planlanması konusunda alınacak kararlar hakkında meslek odalarının görüşlerinin alınmadığını belirtti. Odabaş, “TMMOB HKMO olarak 2018 Artvin Belediyesinin o dönem ki yapmış olduğu planlara dava açmıştık. HKMO Genel Merkezi olarak bu sürece öncelik ettik. Biz ilk olarak iletişimle bu işi çözebileceğimizi düşündük fakat dönemin imar müdürüyle konuşmaya gittiğimizde Belediyenin internet sayfasında yayınlamış oldukları plan notlarına bakmıştık. Oradaki maddi hataları ve bazı tutarsızlıkları görmüştük. Bunun içinde kendisinin yanına giderek bunları izah etmiştik ve düzeleceğini düşünmüştük. Fakat bunlar düzelmeyince bize sadece mahkeme yolu görünmüştü. Kentin on beş yirmi yıllık planlaması ve burada alınacak olan bir kararın önümüzdeki on beş, yirmi yılı etkileyeceği için bu önemli bir konuydu. Maalesef bu plan hazırlanırken bizimle hiçbir zaman masaya oturulup konuşulmadı. Meslek odaları olarak bu süreçte katkı sunmak için o masada bizde olmak isterdik. Genelde müteahhit grupları bu masanın etrafında topladılar. Bilim insanlarını veya meslek örgütlerini hiçe saydılar. Hazırlık süresince muhakkak görüşler alınmalıdır. Çünkü biz planın kendisini de istedik. Plan dediğimiz sadece plan notlarından oluşmuyor” ifadelerine yer verdi.

“Bu süreçte bizleri dinledi”

Planın başka etkenleri de olduğunu söyleyen Odabaş, “Sayısal ortamda bunları incelemek için Belediye’den istedik. Önce şifahen istedim sonra yazılı olarak istedim. Bunların hiçbirine dönüş yapılmadı. Hatta komik bir cevap verildi. Planlar onaylandıktan sonra size fasikül halinde vereceğiz dediler. İncelemeyi, itirazı yapamadıktan ve iş işten geçtikten sonra gönderseler de bir anlamı kalmazdı. Böyle bir durumla karşılaştığımız için işi mahkemeye götürmek zorundaydık. Belediye seçimlerinden sonra yeni Belediye Başkanının yaklaşımıyla ve hocalarla beraber bir grup oluşturuldu ve bu planları bir de onlar değerlendirdi. Bizim mahkemeye sunduğumuz bizim tespitlerimize benzer ve çok daha derin tespitleri kendileri zaten yapmıştı. Başkana planın değişmesi yönünde bir gerekçe sunuldu ve daha sonra plan değişikliğine gidildi. Mahkemenin göndermiş olduğu akabinde bilir kişi heyeti geldi. Burada incelemeler yaptılar. Yapılan inceleme sonucunda mahkemeye altmış küsür sayfalık bir rapor sundu. Orada da bizim dava açmış olduğumuz planın sakıncalarından bahsettiler. İmar mevzuatına, plan ilke ve esaslarına aykırı olduğu bu planın uygun olmadığının kararını kendileri de vermişti. Bu bizim için önemli bir sonuçtu. Yeni Dönemin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, bizlerle masaya oturdu ve bu süreçte bizleri dinledi. Eğer bir kentin planı yapılacaksa bu kente dair söz söylemek isteyen herkesi o platforma ve o masaya çağırmak gerekiyor. Bu yüzden kendisine bir kez daha teşekkür ederim” diye konuştu.

“Kurumların görüşleri çok önemliydi”

Kurum görüşleri alınmadan plan hazırlığına girilmesi hatta planın bitirilmesinin sağlıklı bir durum olmadığını söyleyen Odabaş, “Biz itirazlarımızı yaparken kurumların görüşlerinin tam olarak alınmadığını tespit ettik. Son zamanlarda heyelanların, sellerin ne kadar can aldığını görüyoruz. Söz konusu kentin planlamasını yaparken devlet su işleri gibi bir kurumun görüşü beklenilmeden bu planı bittiye getirmek çok sağlıklı değil. Planı incelediğimizde kentimizdeki kuru derelerinin önünün kapandığını, betonlaştığını görüyoruz. Şu anlık kuru dere olabilir ama ilerleyen süre zarfında su akar yolunu bulur misali. Kamuların görüşleri çok önemliydi. Devlet su işleriyle beraber Tarım İl Müdürlüğünün de görüşlerinin yine alınmadığını biliyoruz. Kaldı ki bölge olarak tarım arazilerinin korunması gereken alanların fazla olduğu bir kentteyiz. Bu yüzden kurum görüşleri alınmadan, plan hazırlığına girilmesi, hatta planın bitirilmesi çok da sağlıklı bir durum değildi” dedi.

“Müdahale etmeseydik yine patlak verecekti”

92’de ki sıkıntıları bugün yine yaşadıklarından bahseden Odabaş, “Zamanında yapılan 92 imar planı, tamamıyla bu kentin topografik yapısını ve bu kentin ulaşım ağlarını düşünerek yapıldı. 92 imar planı yapılmasıyla bitmiyor. Bunun korunabilmesi gerekiyor. 92 imar planı yapıldıktan sonra dört yüzden fazla parsel bazlı plan değişikliğine gidildi. Bu plan değişiklikleri yapıldıkça planın genelindeki dikkat edilmesi gereken sosyal ve donatı alanlarının maalesef korunmadığını ve bunların göz ardı edildiğini görüyoruz. Örneğin Merkez’de bir basın açıklaması yapılacaksa ya Atapark ya da kapalı otoparkın önünde gerçekleşiyor. Orası bir yol güzergahı o yol kesiliyor bir müddet trafik sıkışıklığı yaşanıyor, doğru düzgün bir toplanma alanımız bile yok. Kişi kendi aracıyla çarşıda işimi halledeceğim diye çıktığında on kere nereye park edeceğini düşünüyor. 92’de ki sıkıntıları bugün burada yaşıyoruz. Eğer biz 2018’de ki sıkıntıları görüp müdahale etmeseydik bundan 5-10 sene sonra bunlar patlak vermeye başlayacaktı” diye konuştu.

“Önüne geçmeye çalıştık”

2018 imar planıyla beraber bir beton dökme gayesinin olduğunu ve bunun önüne geçmeye çalıştıklarından bahseden Odabaş, Artvin’de deprem tehlikesi yok. Deprem kuşağında değiliz. Batum’da yakın bir zamanda olmuştu hissetmiştik ama tehlike boyutunda değildi. İşin deprem boyutunda şanslı olduğumuz kadar diğer taraftan da çok şansızlıklarımız var. Heyelan, sel ve doğal afetler noktasında il olarak şansısız. Yukarıda bir maden durumu var. Aşağıda birçok köylerin sular altında kalarak arada sıkışmış bir kentin üzerine 2018 imar planıyla beraber bir beton dökme gayesi vardı. Biz bunun önüne geçmeye çalıştık. Kent merkezindeki keşmekeşlikler çok fazla müdahale edilebilecek bir noktada değildi. 2018 imar planının göz diktiği noktalar daha çok kafkasör civarındaki Atmaca’dan yukarıya çıktığımızda Atmaca ile kafkasör arasında kalan o bölgedeki korunması gereken alanlar ve tarımsal alanların yerlerini konut alanlar açarak bazı hatalar yapıldı” ifadelerine yer verdi.