YEREL
Giriş Tarihi : 08-01-2022 16:30   Güncelleme : 08-01-2022 16:30

Mesleki Eğitimdeki Yenilikler Ticaret Odasında Tanıtıldı

Mesleki Eğitimdeki Yenilikler Ticaret Odasında Tanıtıldı

İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, İŞKUR İl Müdürü Cevdet Ertürk, KOSGEB İl Müdürü Arif Ercan, SGK İl Müdürü Kahraman Derece, Artvin Merkez ilçede bulunan Meslek Lisesi Müdürleri ve METEM Müdür ve Müdür yardımcılarından oluşan heyet Artvin Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda; Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, Yönetim Kurulu ve Oda Üyelerini ziyaret ederek Mesleki Eğitimde yeni değişikliklerin tanıtılması için toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda yaptığı konuşmada Acar; gençlerimizin istihdamı, işverenlerimizin kalifiye eleman bulamaması gibi sorunların 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanununda yapılan değişikler ile büyük ölçüde çözüme kavuştuğunu ifade etti. Acar, Kanun değişikliği ile devletimiz tarafından maddi anlamda sağlanan kazanımlara da değinmesinin ardından ilimizde devam eden ve yapılması planlanan çalışmalar hakkında değerlendirmeler yaptı.

Fahri Acar, Mesleki Eğitim Kanununda yapılan değişikler hakkında şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizde yıllardır bir tarafta belirli becerileri kazanmaya ihtiyacı olan ve o becerileri kazandıktan sonra iş bekleyen bir insan gücü potansiyelimiz, işverenlerimizin işçi bulamama meslek elemanı bulamama gibi bir sorun ile karşı karşıyayız. Ülkemizin gelişmesi devletimizin büyük hedefler açısından eğitim sistemimizde sürekli kendimizi sorgulayıp daha iyi olmak için çabaladığımız bir çalışma alanı. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Sayın bakanımız çok önemli bir çalışma başlattı şu anda bu konuda milli bir seferberlik ilan etmiş durumdayız çok uzun süredir beklediğimiz 3308 sayılı eğitim kanunumuzda Çıraklarla, ustalarla ve kalfalarına ilgili kanundaki önemli bir değişiklik oldu. 25 Aralık'ta yayınlanan değişiklikle beraber daha önce iş yerlerinde staja gönderdiğimiz öğrencilerimizin Asgari ücretin 1/3 noktasında aldıkları ücreti işveren ödüyordu. Yapılan bu değişiklikle beraber bu ücret işveren ödemeyecek. Devletimiz karşılayacak yani meslek liselerimiz de staj için gelip becerisini geliştiren iç dünyasında kazandırmayı planladığımız çocuklarımızın bu ücretini tamamen devlet tarafından karşılanacak. Güncel rakamlarda da belirlendiği gibi bin 125 lira gibi bir ücret alacaklar. Bugün işletmelere gönderdiğimiz hem meslek liselerimiz denemde mesleki eğitim merkezlerimizde ki çocukları asgari ücretin yarısı olan Bedeli işbaşı eğitimi ile devlet tarafından ödenecek. Bu hem çocuklarımız açısından mesleğe edinme geliştirme açısından çok önemli bir teşvik hem de işverenin bu konudaki yükünü azaltmak ve işgücü dünyasında rahatlatmak anlamında önemli bir değişiklik diye düşünüyoruz. İş dünyasındaki ihtiyaçları karşılayacak ve öğrencilerimizin piyasaya sürmemiz için küçük yerlerimizde özellikle Artvin'i çok ilgilendiriyor, diyelim ki Şavşat ilçemizde mesleki eğitim merkezimiz yok peki siz bu çocuklara nasıl ulaşacaksınız. Tüm meslek liselerimizin 3 Aralık itibariyle mesleki eğitim programı ekledi, oradaki çocukları sizinle etkinleştirebileceğiniz. Bu da çok önemli bir beklenti şu anda Yusufeli ilçesindeki bir berbere bir çırak verip çalıştırabileceği okul aracılığı ile. Bütün bu gelişmelerin ışığında artık biz diyoruz ki sizlerin istediği işgücünü yetiştirelim sizde bu çocuklara hem işbaşı eğitimi ile alanda yetiştirin hem de arkasından istihdamı ve sürekli diye sağlayalım. Bu sadece eğitim meselesi değil ülkemizin geleceği açısından da iş dünyamızın geleceği açısından da büyük hedefleri olan bir milletin hepimiz için çok önemli bir meseledir”

Şube Müdürü Recep Kaya’nın Meslek Eğitim Merkezleri hakkında yaptığı sunumun ardından İl Müdürleri kurumları ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt’un teşekkür konuşmaları ve katılımcıların soruları ardından toplantı sonaerdi.