YEREL
Giriş Tarihi : 23-12-2022 13:42

‘Metaverse’ konulu konferans verildi

‘Metaverse’ konulu konferans verildi

Artvin Çoruh Üniversitesinde dün “Metaverse Dünyasında İstikamet Üzere Olmak” temalı konferans düzenlendi. Prof. Dr. Halis Aydemir’in (Dumlupınar Üniversitesi) konuşmacı olarak katıldığı programda bilgi iletişim teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte günümüz toplum yaşantısına giren metaverse dünyası ve anlayışı üzerine değerlendirmelerde bulunuldu.

Öğrenme ve teknolojinin bir süreç olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Aydemir; kaynak, bilgi ve ortam ilişkisi, metaverse anlayışının teknolojik gelişim sürecindeki yeri, fiziksel evren ve sanal gerçeklik arasındaki bağ gibi konularda değerlendirmelerde bulundu.

Metaverse teknolojisi sürecinde ilerde duyulara yönelik geliştirmelerin de yapılabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Halis Aydemir, “Metaverse dış dünya ile olan etkileşimi izole ederek insanın sanal olanı gerçekmiş gibi hissetmesini sağlayan yeni teknoloji ve anlayıştır. Metaverse temel ihtiyaçları karşılayamayacak düzeyde olsa da sanal gerçeklik oluşturulması bağlamında birçok niteliğe sahiptir. İnsanın gerçeğin baskısından kurtulması fikri üzerine inşa edilen Metaverse irade ve sorumluluk kavramlarına yeni anlamlar yükleyebilmektedir. Teknoloji çağında çevresel koşullar değişse bile iyilik, güzellik ve ahlak gibi temel değerler değişmeyecektir. Bu nedenle sahip olduğumuz bu değerlerin sanal dünyaya da aktarılması önem arz etmektedir. Aynı zamanda Metaverse dünyasındaki gelişmeler, yüzlerce yıldır felsefi yaklaşımları meşgul eden ‘Şu an yaşadığımız gerçeklik sanal bir gerçeklikten ibaret midir?’ sorusunu daha fazla gündeme getirmektedir” dedi.

Konferansın ardından kısa bir değerlendirmede bulunan Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin de bilgi iletişim çağında toplumların teknolojiden uzak kalamayacağına dikkat çekti. Ancak iyilik ve güzel ahlak gibi değerlerin teknolojik gelişimlerle şekillenen toplumsal yeni yaşam tarzında yer alması gerektiğini bildirdi. Prof. Dr. Bilgin, “Değerlerin ve hakikatin peşinde yürüyerek hayatımıza anlam katmalı, temel değerlerimizi unutmamalı ve teknolojik çağda bu değerler ışığında yaşantımızı şekillendirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Artvin Çoruh Üniversitesi Bilgi ve Değerler Topluluğu ile Cihannüma Artvin birlikteliğinde düzenlenen programda Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin tarafından konuk konuşmacı Prof. Dr. Aydemir’e hediye ve plaket takdim edildi.

Sariye TOPALOĞLU

Gündem ArtvinGündem Artvin