YEREL
Giriş Tarihi : 12-04-2022 10:34   Güncelleme : 12-04-2022 10:34

“MİLLETEN AL FAİZ LOBİSİNE VER”

“MİLLETEN AL FAİZ LOBİSİNE VER”

Hakan Çil, “Günde 51 Milyon Dolar Faiz Ödeniyor!”

Demokrat Parti İl Başkan Yardımcısı Hakan Çil, faiz oranlarıyla ilgili değerlendirmeler yaparak, “Merkez bankasından aldıkları faiz düştü fakat piyasa faizleri arttı. Milletin sırtından faiz üstüne faiz tefecilere ödeniyor, Faiz lobisine hizmet ediliyor” dedi.

Hakan Çil, faiz oranları ile ilgili yaptığı değerlendirmede,“Bankalar Merkez Bankası’ndan politik faizi yüzde 14' den alıyor tekrar devlete yüzde 24' te satıyor. Borcunu ödemeyen vatandaştan yıllık 19,2 faiz alınıyor. İhtiyaç ve ticari kredi faizi yüzde23'ten yüzde 30- 35'e,  konut kredisi yüzde 17'48 'den yüzde 17,89’a, konutfinasmanı faizi yüzde 19'dan yüzde 36'ya ve " kur korumalı mevduat " faizi yüzde 27'e çıkmış. Kur korumalı mevduat ile 3 ayda ödenen faiz yüzde 17,75 'le devletin kesesinden yıllık yüzde 92 faiz verilmiş. Buna göre, hâlen her ay 1 milyar 551 milyon dolar, her gün 51 milyon 7 bin 895 dolar, her saat 2 milyon 125 bin dolar faizi yabancılara ödeniyor. Son 19 yılın rekoru kırılmış Hazine ve Maliye bakanı "Faizin üstesinden geldik " diyor. Bir tek banka sahiplerinin Merkez bankasından aldıkları faiz düşmüş. Fakat piyasa faizleri artmış.  Milletin sırtından faiz üstüne faiz tefecilere ödeniyor, Faiz lobisine hizmet ediliyor” diye konuştu.

“Yine AKP iktidarı dolar bazında dünyada en yüksek faizle borçlanarak ülkeyi ipotek altına koyuyor.” diyen Çil, “AKP iktidara geldiği zaman Türkiye’nin dış borcu 124.9 milyar dolar idi bu borç 79 yıllık 54 Cumhuriyet hükümetlerinin yaptığı borç idi bununla GAP projesi olmak üzere AKP’nin pul parasına özelleştirilmiş olduğu ve yıkıp TOKİ' de ranta çevirdiği tüm varlıklar yapılmıştı. Bu gün dış borcumuz 435,1 milyar doları bulmuş bütün Cumhuriyet hükümetlerinin yaptığı borçlanmanın 2 katını üstüne eklemiş ve bu borçlarla bir tek şeker fabrikası ve ya gübre fabrikası yapmamış ranta,  çiçeklere,  dinozorlara,  lükse ve israfa harcamış,  betona gömüştür. Dünyada Mısır yüzde 3.87, Bahreyn yüzde 4.25, Fas yüzde 2.37, Suudi Arabistan yüzde 1.73, Ekonomik kirinizdeki Ürdün yüzde 4.95, faizle borçlanırken Türkiye, yüzde 8, 62 borçlanma ile dünya 'da en yüksek faizle borçlanan ülkelerin başında geliyor. Enflasyonunçarşıda pazarda yüzde 200 - 300'leri bulmuş millet boş file ile pazara gidiyor her şey ateş pahası bir şey alamıyor ve gene boş file eve dönüp çocuklarının yüzüne mahcup mahcup bakıp açlığa terk ediyor. 12.5 Milyon Emekli bankalara borçlu, 8 milyonun geliri açlık sınırı altında ağır ekonomik kiriz yaşıyor. Sadece 3 ayda icra dosya sayısı 2 milyon artışla 24 milyona ulaşmış.” ifadelerini kullandı.

"Enflasyonun beli kırılacaktı,  enflasyon şimdi milletin belini kırıyor."

Millet İttifakını ve STK’ları faiz lobisine karşı duyarlı olmaya davet eden Çil, “Faiz haramdır,  Nas diyenler söylediklerinin tam tersini yaparak yüksek Elektrik, Doğalgaz, Akaryakıt zamları, yüksek vergi,  yüksek kredi faizleri ve yüksek gıda fiyatları ile milleti yaşanmaz hale getirerek onlardan aldığı paraları faiz lobisine, geçiş garantili,  müşteri garantili, hasta garantili yandaş iş adamlarına aktarıyor. Bu gidişe son vermek için Millet ittifakı,  STK’lar ve duyarlı basın başta olmak üzere tüm vatandaşları duyarlı olmaya ve buna son verilmesi için vatandaşlık görevlerini yapmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.