YEREL
Giriş Tarihi : 19-04-2022 12:16   Güncelleme : 19-04-2022 12:16

“Milletin Ekmeğine Mi Göz Diktiniz?”

“Milletin Ekmeğine Mi Göz Diktiniz?”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin Kadın Kolları Başkanı Ayşe Yavuz Dinç, temel tüketim gıdası olan ekmeğe yapılan zamları Araştırmacı Yaşar Gürsoy’un “Atatürk ekmeğe zam yapılınca nasıl tepki gösterdi” yazısını paylaşarak ekmek zamlarını eleştirdi.

CHP Kadın Kolları Başkanı Ayşe Yavuz Dinç, Atatürk araştırmacısı Yaşar Gürsoy’un yazısını payşarak şu notu düştü:

“Atatürk ekmeğe zam yapılınca nasıl tepki gösterdi, ne söyledi?Atatürk’ün yaşamının büyük çoğunluğu savaş cephelerinde geçti. Bu nedenle her şeyin kıymetini çok iyi bilirdi. Hele hele ekmeğin ne denli önemli olduğunu… Günün birinde küllerinden tekrar yaşama bağladığı ülkesinde hükümet ekmeğe zam yapmıştı. Bakın Atatürk o dönem hükümete nasıl tepki gösterdi. Atatürk araştırmacısı Yaşar Gürsoy yazdı.

Atatürk ekmeğe zam yapılınca nasıl tepki gösterdi,

Türk halkı yıllarca savaşıp bitkin düşmüştü…Yeri geldi o halk, bir somun ekmeğe muhtaç düştü. Zira; savaşan Mehmetçiklere gönderilecek yiyecek stoğu neredeyse tükenme noktasına gelmişti. Cephelerde en önemli gıda maddesi olan ekmeği bile bulmak çok güçtü…

Atatürk, savaştan yorgun çıkan halkının bir an önce kalkınmasını isteyen bir liderdi.

Halkının insanca yaşamasını, kimseye muhtaç olmamasını istiyordu. Ona göre yoksulluk kader olmamalıydı…

Bir akşam sofrasında İstanbul valisi Muhittin Üstündağ ve Başbakan İsmet İnönü vardı. Muhittin Bey sohbetin arasında İsmet İnönü’ye, “Paşam, haberiniz olsun. Ekmek fiyatını arttırdık. 5 kuruştan 7 kuruşa çıkardık” dedi.

Sofradakiler de sessiz kalınca Atatürk’ün birden kaşları çatıldı ve sesini yükseltti:

- Siz ne yaptınız Vali Bey. Bu fakir milletin zaten yemek için sadece ekmeği var. Ona da mı göz diktiniz? Onu da mı elinden almaya kalktınız? Bula bula fakirin ekmeğini mi buldunuz arttıracak?

Muhittin Beyin yüzü kıpkırmızı oldu.

Atatürk bir kez daha sesini yükselterek;Bizim millet başka milletlere benzemez Vali Bey! Bizim millet ekmekle beslenir. Ekmeği kara somuna katık eder. Fakir köylünün yiyeceği bir baş soğanla, bir somun ekmektir. Ekmekten ne istediniz? Ekmek fiyatını arttıracağınıza elinizden geliyorsa yüz paraya indirin.”