SİYASET
Giriş Tarihi : 01-11-2022 11:21

Milli Bayramlar İle Nasıl Bir Sıkıntısı Var?

Milli Bayramlar İle Nasıl Bir Sıkıntısı Var?

CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Diyanet İşleri Başkanı'nın Cumhuriyet ve Atatürk rahatsızlığına sert tepki gösterdi. İlgili konuda yazılı soru önergesi veren Bayraktutan; "Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Din işlerini yürütmek ve din istismarcılarının dini kullanarak halk üzerinde baskı kurmalarını engellemek için Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurmuş Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini hiçbir ortamda anmayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Cumhuriyet, Milli Bayramlar ve 10 Kasım gibi ortak değerlerimiz ile ne gibi bir sıkıntısı vardır?" diye sordu.

Bayraktutan soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

“23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos ve 29 Ekim’de kutladığımız Milli Bayramlara ve10 Kasım’a denk gelen Cuma hutbelerinde Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk‘üve Cumhuriyeti anmamasıyla tepki çeken ve gündemden düşmeyen Diyanet İşleriBaşkanı Ali Erbaş’ın görev süresi boyunca Atamızın Huzurunda Anıtkabir’deki hiçbirtörene katılım göstermemesi dikkat çekmektedir.Son 45 günde altı yurtdışı ziyaretiyle dikkat çeken, Bosna Hersek’te Aliyaİzzetbegoviç’in gömütünü ziyaret eden, Dünya Müslüman Alimler Birliği KurucuBaşkanı Yusuf el-Karadavi’nin Katar’daki cenazesine katılan Ali Erbaş’ınbaşkanlığında Diyanet’in 2021’de hiçbir ulusal gün ve bayramda programdüzenlemesi de Diyanet’in faaliyet raporunda ortaya çıkmıştır. Bu durumun Diyanetpersoneli arasında da “Atatürk’e duayı çok mu görüyor?” tepkisine neden olduğuhaberleri Ulusal Basında geniş yer bulmuştur.

Bu bağlamda;

1- Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Din işlerini yürütmek ve din istismarcılarınındini kullanarak halk üzerinde baskı kurmalarını engellemek için Diyanet İşleriBaşkanlığı’nı kurmuş Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini hiçbirortamda anmayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Cumhuriyet, Milli Bayramlarve 10 Kasım gibi ortak değerlerimiz ile ne gibi bir sıkıntısı vardır?

2- Başkanı olduğu kurumun kurucusunu anmaktan, ziyaret etmekten, ilgili törenlerekatılmaktan kaçınan bir şahsın; O kurumun Başkanlığı görevini sürdürmesi nekadar etiktir?

3- Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusunu yok saymak anlamına gelen adımlar atanDiyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?Açılmamış ise ne zaman açmayı düşünüyorsunuz?

4- Herhangi bir soruşturma açmayı düşünmüyorsanız; Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın attığı adımları; Atatürk, Cumhuriyet ve Milli Bayramlarımız karşıtıyürüttüğü politikaları onayladığınız anlamına mı gelmektedir? DetaylarıKamuoyuyla Paylaşır mısınız?

5- Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusunu, Milli değerlerimizi yok sayan Diyanet İşleriBaşkanı Ali Erbaş’ın görevine ne zaman son verilecektir? Bir takvim açıklarmısınız?”

Sariye TOPALOĞLU

Gündem ArtvinGündem Artvin