YEREL
Giriş Tarihi : 25-04-2022 11:22   Güncelleme : 25-04-2022 11:22

MİLLİ ÜRETİM TEKNOLOJİK ESER MAKETLERİ SERGİSİ DÜZENLENDİ

MİLLİ ÜRETİM TEKNOLOJİK ESER MAKETLERİ SERGİSİ DÜZENLENDİ

Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Türkiye’de üretilen yerli ve milli teknolojik eserleri sergisi düzenlendi.

Artvin Gençlik Merkezi fuaye alanında düzenlenen sergide Türkiye’de üretilen yerli ve milli teknolojik 42 eserin maketleri yer aldı. Sergi Pazartesi gününe kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

Sergide Savunma Sanayisinde yer alan ürünlerin yanı sıra, Türk Polis Teşkilatında kullanılan Bomba İmha Robotu, Jandarma teşkilatında arama ve gözetleme faaliyetlerinde kullanın termal dürbün, dedektör, teleskop gibi birçok ürün tanıtıldı.

Sergiyi ziyaret eden çocuklar Türkiye Cumhuriyeti ile gurur duydukları ifade etti.

Milli Eğitim İl Müdürü Fahri Acar, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 102’nci yılında milli egemenlik temasıyla, yerli malı temasıyla ülkemizde tamamen yerli mühendislerimiz ve bilim insanlarımız tarafından kurgulanan ve üretilen teknolojik eserleri çocuklarımızla buluşturup onlara tarihsel misyonumuz içinde bunları başardığımız ve daha iyilerini de başarabileceğimizin ümidini vermek, onlara ilham kaynağı olması amacıyla böyle bir çalışma yaptık. Bugün, yarın ve pazartesi günü ilimizde ki çocuklara bu sergiyi gezdireceğiz. Büyüklerin neleri başarabildiğini kendilerinin de bunları başarabilme güvenini vermek amacıyla böyle bir etkinlik yaptık.Ülkemizin çeşitli firmaları tarafından üretilen teknolojik eserlerin maketlerini bugün burada onlarla buluşturduk.Daha çok savunma sanayinine yönelik eserler yani maketine ulaşabildiğimiz tüm eserleri buraya taşımaya çalıştık. Maketi olmasa da çok önemli gördüğümüz buluşların görselleriyle, fotoğraflarıyla burada onlara tanıtımını yapıyoruz. 42 eser burada sergileniyor.”

Tamamen yerli ve milli kaynaklar ile üretilen teknolojik eserlerin maketlerin sergilendiği alanın açılışını yapan Vali Doruk, burada incelemelerde bulunarak, stantlarda görevli öğrencilerden teknolojik ürünler hakkında bilgi aldı.

Tamamen yerli ve milli teknolojiyle üretilen Bayraktar TB2, Anka Aksungur, Akıncı Taarruzi İHA, Göktuğ Hava Füze Sistemleri, BMC Kirpi, Vuran ve Amazon zırhlı araçları ve diğer teknolojik ürünlerin maketlerinin sergilendiği etkinlikte konuşma yapan Doruk, şunları söyledi: “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle sizlerle birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Gazi Meclisimizin kurulduğu ve aynı zamanda tüm dünya çocuklarına armağan edilen bu müstesna günü gönülden kutluyorum. Milli varlığımızın en gurur verici sembollerinden biri olan TBMM, 102 yıldır olduğu gibi milli iradenin, istiklal ve istikbalimizin tecelligahı olmaya devam edecektir. Geleceğin büyük ve güçlü Türkiye’si, kıymet verdiğimiz gençlerimizin ellerinde yükselecektir. 23 Nisan 1920 ruhundan aldığı ilham sayesinde geleceğe büyük bir öz güvenle yürüyen gençlerimiz, müreffeh yarınlarımızın teminatıdır.

Kıymetli konuklar, gücü olmayan, gücünü iyi kullanmayan milletler ayakta kalamazlar. Milli gücü yüksek olmayan milletler, uluslararası rekabette geri kalmak durumundadır. Milli gücü oluşturan birinci unsur insandır; insanını yaşatan devlet yaşar, insanını yücelten devlet yücelir. Bunun yanında teknolojik güç te çok önemli bir unsurdur.

Başarının, rekabetin ve karın sırrı kendi teknolojimizi üretmekten geçer. Bu noktada ülkemiz son 20 yıldır önemli mesafeler katetmektedir. Bilim ve teknolojiye ayrılan hatırı sayılır bütçelerle yerli ve milli üretimimiz çeşitlenerek hız kazanmıştır. Özellikle savunma sanayinde geldiğimiz nokta bunun en açık ispatıdır. Bilindiği üzere, savunma sanayinde bağımsız olmayan milletlerin geleceğe güvenle bakabilmeleri mümkün değildir. Bugün, kendi kendine yeten, ülkemizi kimseye muhtaç etmeyecek tam bağımsız bir savunma sanayi için tüm imkanlar seferber edildi. Bu sayede Türkiye, bölgesinde oyun kuran ve oynanan kirli oyunları bozan bir ülke konumuna ulaştı. Ülkemizin bu başarısı, dünyanın dört bir yanındaki mazlum ve mağdur halklar içinde çok önemli bir umut kaynağı haline geldi. Bugün terörle mücadeleden mavi vatana, milli çıkarlarımızın gerektirdiği tüm hamleleri yapabilmemizi teknolojide elde ettiğimiz ilerlemelere borçluyuz. Bizleri ülke olarak güçlendiren bu teknolojik hamlelerin TEKNOFEST kuşağı gençlerimizin çalışmalarıyla birlikte daha da artarak devam edeceğine yürekten inanıyorum. Konuşmamın başında da ifade ettiğim gibi geleceğin büyük ve güçlü Türkiye'sinin mimarı sizler olacaksınız. Çağımızın önemli unsuru teknoloji alanında kendinizi yetiştirerek, bu cennet vatana ve aziz millete faydalı bireyler olma yolunda ilerlemenizi temenni ediyorum. Bu vesileyle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramını bir kez daha gönülden tebrik ediyorum. TBMM’nin ilk başkanı ve Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu mukaddes vatanı bizlere emanet eden tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum.”

Açılışa Valimiz Yılmaz Doruk’un yanı sıra AK Parti Artvin Milletvekili Av. E. Erkan Balta, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Özgül, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Emre Büyükyurt, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Kılınç, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri, vatandaşlar ve öğrencilere katıldı.

 

HATİCE DİLER