YEREL
Giriş Tarihi : 08-06-2022 12:16   Güncelleme : 08-06-2022 12:16

Miniklerden Sanat Sergisi

Miniklerden Sanat Sergisi

Minik Ellerden Çıkan Sanat Eserleri Okulda Sergilendi

Karadeniz Bakır İlkokulu 2-B sınıfı öğrencileri yıl boyunca çizdikleri resimleri düzenledikleri sergi ile marifetlerini arkadaşlarına gösterdiler.

Karadeniz Bakır İlkokulu 2-B öğrencileri sınıf öğretmeni Zehra Öztürk ile birlikte yıl boyunca derste tanıdıkları ünlü ressamların resimlerini minik elleriyle tuvallere döktüler. Yıl sonu sergisinde ortaya çıkan eserleri arkadaşları ile buluşturan öğrenciler sanat ile tanışmanın heyecanını yaşadılar.

Sergiyi açan Karadeniz Bakır İlkokulu 2-B sınıf öğretmeni Zehra Öztürk, ders kapsamına ünlü ressamları ve onların en tanınmış eserlerini öğrenmeyi amaçladıklarını aktardı.

Sergi ile ilgili bilgi veren Zehra Öztürk, “Çocuklar ikinci sınıfta olmalarına rağmen dünyaca ünlü ressamları tanıdılar onların yaptığı resimleri gördüler bunları öğrendiler. O resimleri resmettiler ortak çalışmalarımız oldu ayrı çalışmalarımız oldu. FridaKahlo, Van Gogh, Picasso, Salvador Dali, Kandinsky diye ressamlarımız var. Van Gogh’un ‘yıldızlı gece’ diye eseri var ay çiçekleri tablolarını, Kandinsky’nin ağaçlarını, müziğin resmini çizdiler. Picasso’nun kübizm tarzını kullandığımız eserler de var. FridaKahlo çocuk felci geçirmiş bir ressam ve sürekli yatarak duvara bakıyormuş sadece. Kendi portrelerini çizen bir ressam ve sürekli kafasındaki çiçeklerle doğadaki unsurları kullanarak resimleri çizermiş. Bizde burada FridaKahlo günümüzde yaşıyor olsaydı böyle bir hastalık geçiriyor olsaydı nasıl resimler çizerdi diye bir sosyal mesaj vermek istedik. Günümüzde ağaç kalmadı hep bina çocuklarınoyun oynayabileceği bir alan yok. Bunu da FridaKahlo’nun o alışık olduğumuz çiçekli kafası yerine binaları ekleyerek resmettik. Akrilik çalışmalarımız var tablolar yaptık. Her gün öğrencilerimiz ile aktif çalışmalarımız oldu. Sergide benim yaptığım yağlı boya çalışmalarımı da ekledik. Çocuklarımızla birlikte hem ressamları tanıdık hem resimlerini yaptık hem de resme ilgi duymalarını sağlamayı hedefledik. Amacımıza ulaştığımıza inanıyorum. Sergimizi ziyaret eden herkes çok beğendi” dedi.

HATİCE DİLER