YEREL
Giriş Tarihi : 13-07-2021 10:55   Güncelleme : 13-07-2021 10:55

Mor Altın

Altın gibi giderek değer kazanan yaban mersini Hopa’da yerini aldı.

Mor Altın

Aile şirketi olarak üretim yapan Uğur Karabacak, 2016’da genç çiftçi projesi ile faaliyetlerine devam eden Karabacak, Hopa’da ilgili makamların desteklerine yönelik teşekkürlerini belirtti. Giderek büyüyen ve değer kazanan yaban mersini çay gibi fabrika üretimi sonucu satışlarının yapılmasını bekliyor.

Karabacak, “ 2016 yılında genç çiftçi projesi ile 5 dönümlük kendi arazimizde mavi yemiş ektik. Devlet desteği ile 30 bin liralık hibeyle yaptık. 1600 tane fidanımız var 5 yıldır üretim yapıyoruz tabii ilk 2 yılında üretim almadık son 3 yılda üretim aldık. Önümüzdeki yıl üretim kapasitemizin giderek artacağını söyleyebilirim. Devlet büyüklerimizin yardımları sağ olsun böyle bir projeyi destekleyip Artvin ve Hopa’mız için en iyisini yapmak için kendileri de çalışıyorlar. 1 hafta önce valimiz, kaymakamımız, başsavcımız, ilçe tarım müdürümüz, İl müdürümüz geldi ve bahçe hasat açılışı yapıldı. Hopa iş hanı önündeki meydanda satışımızı yapmak üzere gerekli izinleri kaymakamımız verdi. Şu anda satışlarımızda devam etmekte yaklaşık kilo fiyatı 40 lira kilogram fiyatı ise 80 liradır yaban mersininin kendi yenilebilir şeklinde de satışını yapıyoruz aynı zamanda sıvı yani kahvaltılık şekilde de satışımızı yapıyoruz, aynı zamanda internet üzerinden de satışlarımızı sağlamaktayız. Vatandaşlarımızın da gerek tarımda gerek farklı alanlarda üretim yapmasını tavsiye ediyorum hem Hopa’mız için çok iyi olacaktır hem de Artvin adına yararlı olacak çok büyük bir etki olduğunu düşünüyorum. Zaten bu işlere başladıkları zaman biraz sabredince insanlar sonrasında gelir kapısını hayat boyu sağlayabilirler ” diye konuştu.

Yaban mersini sevdası

Karabacak, Artvin’de yaban mersini yapan insanların olduğuna dikkat çeken açıklamalarda bulundu “ Artvin içerisinde yaban mersini bahçesi olan ve toplayan insanlarımız var. Artvin’de de bu ürünü pazarlayıp yapan arkadaşlarımız var fakat bizimde henüz kooperatif oluşumumuz olmadı onlar için girişimlerde bulunacağız biraz daha üretim sağladığımız alanlar çoğalsın Hopa, Kemalpaşa ve Artvin genelinde birkaç üretici daha olursa kooperatif yapmayı düşünüyoruz. Zaten biz aile şirketi olarak çalışıyoruz kendi ailemdeki insanlar yardımcı oluyor. 2 yıl içerisinde daha profesyonel şekilde fabrika niteliğinde çalışanlarımız olacaktır ” dedi.

Üretim ve maliyet

Karabacak, üretim ve maliyet arasında ne gibi fark olduğu ile ilgili açıklamada bulundu “ çalışan giderimiz yok ama ufak tefek başka giderlerimiz oluyor. Yakıt giderimiz, kutu, köpük vb. maliyetlerimiz oluyor ama giderden çok gelir iyi olduğu için gideri kurtarıyor ” dedi.

Mor altın

Karabacak, yaban mersini hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı “ çay bildiğimiz gibi bizim için altındır, yaban mersini de bizim için bundan sonra mor altın diyebilirim. Çünkü çayın bakımından biraz daha az ve toplanış olarak daha rahat ama fiyat açısından fazla bir satışa sahip daha iyi bir ürün hem sağlık açısından çok etkili hem de maddi gelir açısından buradaki çay üreticilerine alternatif gelir kaynağı oluyor. İlerleyen süreçte aynı çay alım yeri gibi mavi yemiş alım yeri yapmayı düşünüyorum ve bunun için üretim tesisi yapabilmek için çalışıyoruz. Pandmemi döneminde üretimimiz etkilenmedi çünkü köyde yaşıyoruz, bahçelerimizde köyde sonrasında topladığımız ürünlerin satışını da internet üzerinden yaptık malum yasaklar olduğundan dolayı şu anki gibi satış yapamıyorduk ” dedi.

1 Temmuz

Karabacak, 1 Temmuzdaki normalleşmeye yönelik şu açıklamalarda bulundu “ bu konuda bir tarım üreticisi olarak herkese aşı olmasını tavsiye ederim. Bende aşı oldum 2.doz aşımı bekliyorum, sonuçta biz üretim yapıyoruz ve bir şey olmasın kimseye hastalık bulaşmasın diye daha temiz ve de dikkatli olunması gerekiyor. Aynı zamanda en son yaşanan çay hadisesinden sonra yapılan eylemler, çatışmaların düzelebileceğini umut ediyorum yani bende çay toplayıcısıyım inşallah bu durumlar bir daha yaşanmaz. Düzelmesini umut ediyoruz ” dedi.