YEREL
Giriş Tarihi : 01-07-2021 10:56   Güncelleme : 01-07-2021 11:00

Mor Altın Likapa

5 dönümlük araziye likapa bahçesi yaptıklarını söyleyen üretici Uğur Karabacak likapanın bölgenin yükselen değeri olduğunu ve çayın yeşil altına benzetildiği gibi likapanın da Mor Altına benzetildiğini vurguladı.

Mor Altın Likapa

Tarım İl Müdürlüğünün üreticilerle buluştuğu ilk hasadını yaptığı likapa bahçesinde Cankurtaran mevkiinde koyuncular köyünde tören düzenlendi.

Likapa üreticisi olan Uğur Karabacak 2016 yılında likapa bahçesini yaptıklarını 5 yıldır likapa ürettiklerini söylerken Likapanın Mor Altına benzetildiğini ifade etti. İlk hasadını yaptıklarını ifade eden Karabacak, satışların iyi olduğu ve hala daha toplamaya devam ettiklerini ifade etti. Taleplerin olduğunu talepleri karşılamak içinde havaların ısınmasını beklediklerini söyledi. Havaların ısınmasıyla satışlarında artacağını söyleyen Karabacak, havaların ısınmasını tüm üreticilerin beklediğini açıkladı. Çayın Artvin bölgesinde yeşil altın olduğunu ifade eden Karabacak, likapanın da mor altın olma yolunda ilerlediğini ifade etti. Çayda olduğu gibi likapa da alım yerleri yapmak istediklerini belirten Karabacak, likapa üreticileri olarak kooperatif kurmak istediklerini de söyledi. 2016 yılında yaptıkları likapa bahçesini genç çiftçi projesiyle yaptıklarını belirtti.

Koyuncular Köyü muhtarı Yücel Çakmak, muhtarlık olarak üretici olan herkese destek vermek için uğraştıklarını söyleyen Çakmak, her türlü desteği sağlamak için uğraştıklarını geri kalanında üreticinin elinde olduğunu söyledi. Likapa üreticilerinin arkasında olduklarını bahçelerine ne kadar iyi bakarsalar o kadar iyi hasat alacaklarını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tanıtılan likapa, literatüre yaban mersini olarak girmiş olan maviyemiş, dünya çapında asıl ürünlerden biri haline geldi. Gerek taze tüketim gerekse işlenmiş meyve sanayisi açısından sahip olduğu güçlü Pazar, bir yandan üreticilerin yüksek gelir elde etmesini sağlarken diğer yandan üretim alanlarının da hızla artmasını sağlamaktadır. Birçok bölgede doğal ortamlardan toplanarak satışa sunulan yabani maviyemişlerin miktarı da gün geçtikçe arttığı da açıklandı.

Maviyemiş ülkemizde L ikapa, yaban mersini, ligerba, ayı üzümü, morsivit, çalı çiçeği, Trabzon Çayı gibi isimlerle, yurt dışında ise blueberry olarak tanındığı ifade edildi. Türkiye’de Doğu Karadeniz Bölgesindeki doğal asitli topraklarında kendiliğinden yetişen ve maviyemiş ile aynı cins içinde bulunan bazı yabani orman meyveleri ( çay üzümü, çoban üzümü) dikkate alınarak 2000 yılında Polonya’dan getirilen yüksek boylu maviyemiş çeşidine ait bitkiler ile yüzeyli ikizlere ilçesinde ilk ticari maviyemiş bahçesi kuruldu. Günümüzde Karadeniz bölgesindeki tüm illerde, Marmara bölgesindeki bazı illerde doğrudan düşük asitli topraklara dikilerek yetiştiriciği yapılan maviyemişler Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerindeki bazı illerde topraksız kültürde (saksı da) yetiştirilmeye başlanmıştır. Dünyada 680 bin ton üretimi olan maviyemişin ülkemizdeki üretim miktarı 3 bin ton civarında olup ülke olarak hedefimiz 100 bin ton maviyemiş üreterek ilk 10 ülke arasına girmektir. İlimizde 2020 üretim alanı 44 dekar olup üretim miktarımız ise 22 tondur. Dekara verim 500 kilo civarındadır. İlimizde maviyemiş üretimi Hopa, Kemalpaşa ve Arhavi ilçelerinde yapılmaktadır. Hopa ilçesinde ise ekim alanı 5 dekar olup üretim miktarı 5 tondur. Dekar verim ile 1000 kilo ile il ortalamasının 2 katıdır.

2016 yılında kırsal alanda ikamet eden 18-40 yaş aralığında tarımsal faaliyet gösteren veya göstermek isteyen genç çiftçilere 30.000 hibe desteği verildiği açıklandı. Artvin’de uygulanan 2016-2018 yıllarında uygulanan Genç Çiftçi Projesi kapsamında 2016 yılında Artvin’e tahsis edilen bütçe 4.890.000 TL olup, 163 genç çiftçinin projeden faydalandığı belirtildi. Proje kapsamında, 84 adet Büyükbaş Hayvancılık Projesi, 41 adet Küçükbaş Hayvancılık Projesi, 22 adet Arıcılık Projesi, 16 adet bitkisel Üretime Yönelik Projeler ve Diğer Projeler destekleme kapsamına alındığı açıklandı.

2017 yılında kırsal alanda ikamet eden 18-40 yaş aralığında tarımsal faaliyet gösteren veya göstermek isteyen genç çiftçilere 30.000 hibe desteği verildiği açıklandı. Proje kapsamında 2017 yılında Artvin’e tahsis edilen bütçe 5.070.000 TL olup, 169 genç çiftçinin projeden faydalandığı açıklandı. Proje kapsamında, 88 adet Büyükbaş Hayvancılık Projesi, 36 adet Küçükbaş Hayvancılık Projesi,21 adet Arıcılık Projesi, 24 adet Bitkisel Üretime Yönelik Projeler ve Diğer Projeler destekleme kapsamına alındığı belirtildi.

2018 yılında kırsal alanda ikamet eden18-40 yaş aralığı tarımsal faaliyet gösteren veya göstermek isteyen genç çiftçilerimize 30.000 TL hibe desteği verildiği açıklandı. Proje kapsamında 2018 yılında Artvin’e tahsis edilen toplam bütçe 5.160.000 TL olup, 172 genç çiftçinin projeden faydalandığı belirtildi. Proje kapsamında, 87 adet Büyükbaş Hayvancılık Projesi, 50 adet Küçükbaş Hayvancılık Projesi, 26 adet Arıcılık Projesi, 9 adet Bitkisel Üretime Yönelik Projeler ve Diğer Projeler destekleme kapsamına alındığı açıklandı.

Genç Çiftçi Projesi kapsamında 3 yılda uygulanan projeler, 259 adet Büyükbaş Hayvancılık Projesi, 127 adet Küçükbaş Hayvancılık Projesi, 69 Arıcılık Projesi, 49 adet Bitkisel Üretime Yönelik Projeler ve Diğer Projeler uygulandığı ve Artvin’de 2016-2018 yılları arasında uygulanan Genç Çiftçi Projesinden 504 vatandaşın yararlandığını ve toplam 15.120.000 TL hibe desteği sağlandığı açıklandı.

Hopa ilçesinde 2016-2018 yılları arasında 12 adet Büyükbaş Hayvancılık Projesi, 29 adet Küçükbaş Hayvancılık Projesi, 2 adet Arıcılık Projesi, 2 adet Tavukçuluk Projesi, 1 adet Mantar Yetiştiriciliği Projesi, 1 adet Maviyemiş Projesi uygulandığı belirtildi. 2016 yılında 1 adet Maviyemiş( likapa) Projesi Koyuncular Köyünde Uğur Karabacak tarafından uygulandı.

Hopa ilçesinde 3 yıl içinde toplam 47 çiftçiye 1.410.000 TL hibe desteğinin sağlandığı açıklandı.