YEREL
Giriş Tarihi : 29-06-2021 10:58   Güncelleme : 29-06-2021 10:58

“Mücadeleye yıllarca devam ettik”

Artvinli TV’de yayınlanan “Meslek Örgütleriyle Söyleşi” adlı programa Artvin Çoruh Spor Kulübü Başkanı Murat Yılmaz konuk oldu.

“Mücadeleye yıllarca devam ettik”

Artvin Çoruh Spor Kulübü’nün Artvin’in en eski spor kulübü olduğunu söyleyen Yılmaz, “Daha önce kapalı spor salonunun yanında bir şehir stadı vardı. Artvin Spor, 7 Mart Spor, Artvin Çoruhspor paranın bu kadar ön plana çıkmadığı dönemlerde amatör bir şekilde oynuyordu. Artvinli gençler bu mücadeleye yıllarca devam etmiş fakat seksenli yıllardan sonra biraz daha olayın boyutları değişmiş ve kulüpler teker teker kapanmış. Bizler tekrar arkadaşlarımızla beraber 2012 yılında Artvin Çoruh Spor Kulübünü kurduk. Kulübü kurduğumuzda 1961 yılında Artvin Çoruh Spor Kulübü adında bir kulübün olduğunu bilmiyorduk. Sonradan sosyal medya aracılığıyla öğrendik” ifadelerine yer verdi.

“2020 yılında bölgesel amatör lige çıkacağız dedik çıktık”

2012-2015 yılları arasında tekvando gibi bireysel sporlara önem verdiklerini belirten Yılmaz, alt yapı çalışmaları yaptıklarını ve 2015 yılında da yönetim kuruluyla beraber futbol branşında belli bir hedef koyarak ilerlemeye başladıklarını ve takımı bu şekilde kurduklarını ifade etti. Yılmaz, “2020 yılında bölgesel amatör lige çıkacağız sloganıyla yola çıktık ve 2020 yılında bunu başardık. Artvin Çoruh Spor Kulübü olarak 2020 yılında bölgesel amatör lige yükseldik. Bu sezon bölgesel amatör ligi pandemi nedeniyle oynanmadı. Israrla oynamak isteyen takımlar lige katılım yapabilirler ve 3-4 hafta gibi kısa bir dönem içerisinde oynayabilirler. Türkiye genelinde 250 küsür takım var. 2020-2021 sezonu Bölgesel amatör ligine 108 tane takım katıldı. Geriye kalan takımlar ise katılmadı, bizlerde katılmayan takımlar arasındayız. Covid testi yapılmadan müsabakalara izin verilmiyor. Maçlar seyircisiz oynanıyor. Haftada iki maç iki müsabaka haftada on beş bin lirayı bulduğu için bu sezon katılmayalım istedik. Artvin Çoruh Spor Kulübü olarak ağustos ayı itibariyle kamp yapacağız Eylül ayında ise liglere katılacağız. 2020-2021 sezonunda Bölgesel Amatör Ligi iki takım olacaktır. Hopaspor Kulübü üçüncü ligde yani profesyonel ligde olacak ve ikinci lige çıkmak için mücadele edecektir. Artvin Çoruh Spor Kulübü ise üçüncü lige yani profesyonel lige çıkmak için mücadele vereceğiz” dedi.

“Takım çıkartılamıyor”

İlçe sayısının az olmasından ve ekonomik nedenlerden ötürü futbol veya hentbol branşında spor kulübü takımları çıkartılamadığını söyleyen Yılmaz, “Bir sporcu iyi bir düzeyde sporcu olabilmesi için bir sezonda yirmi müsabaka yapması gerekiyor. 5-6 tane ilçeden takım çıktığı için topu topu 10 maç yapılabiliyor. 10 müsabaka ile maalesef sporcu yetişmiyor. Bunun için deneyim gerekiyor. Bizler İskebe de ki şehir stadını kullanıyoruz. Bu konuda Gençlik Spor Müdürümüze teşekkür etmek istiyorum. Birçok ilçede tesis, saha problemi varken Artvin’in bu şekilde bir sıkıntısı yok. Sadece şöyle bir sıkıntısı var şehir stadı kötü bir noktada, rüzgâr alıyor ve soğuk olabiliyor. Yeni bir stada ihtiyaç var fakat bunlar siyasilerin, büyüklerimizin planlayacağı bir konudur. Bunun haricinde alt yapı çalışmalarımız devam ediyor. Birkaç gün içerisinde alt yapı takımlarımızda başlayacak. Şu an da A takımda lige hazır halde lisansı çıkmış on altı tane sporcumuz var. On sporcu daha kadromuza dahil edilerek bu sayı yirmi altıya kadar çıkacak. Alt yapımızda da 60-70 civarında sürekli sporcu geliyor” diye konuştu.