YEREL
Giriş Tarihi : 05-01-2022 12:40   Güncelleme : 05-01-2022 12:40

Müftülük Yılın İlk Resmi Nikâhını Kıydı

Müftülük Yılın İlk Resmi Nikâhını Kıydı

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Müftülükler 2018 yılından beri resmi nikâh kıyabiliyor. Bu çerçevede bugüne kadar Artvin Müftülüğü 51 resmi nikâh kıydı. 51 nikâhın 18’i 2021 yılında kıyılırken yeni yılda da ilk nikâh kıyıldı.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan İl Müftüsü Hasan Güneş, “Diyanet İşleri Başkanlığı adı altında hizmet yapan il ve ilçe müftüleri 2017 tarihinde çıkarmış olduğu bir yasa ile birlikte nüfus ve vatandaşlık işleri kanununda yapılan değişiklikle birlikte il ve ilçe müftülerine de nikâh kıyma yetkisi verildi. O tarihten itibaren bizlerde görev yaptığımız yerlerde resmi nikâh kıymaya başladık ve devam ediyoruz. 2018 yılından bugüne kadar ilimizde 51 nikâh kıyıldı. Bu nikâhların 18 tanesi 2021 yılında 1 tanesi de 2022 yılında kıyıldı” dedi.

Müftü Hasan Güneş dini nikâhı da beraberinde kıydıklarını aktararak,  “Nikâh kıyarken hem resmi kuralları hem de dini ritüelleri de yerine getirmiş oluyoruz. Vatandaşımız bize müracaat ettiğinde hem evlenme cüzdanlarını hem de dini ritüelleryerine getirildiği için dini nikâh için hoca aramayagerek kalmıyor. Dolayısıyla burada nikah kıyarken nikahla ilgili evlenen çiftlerimize oraya katılan yakınlarına dini manada nikahın ve ailenin önemini anlatmaya gayret ediyoruz. En sonunda da dua ile nikah töreninin bitirmiş oluyoruz” şeklinde konuştu.

Evliliğin İslam dinindeki önemine vurgu yapan Güneş, “Evlenmeye dinimiz çok büyük önem vermiştir hatta peygamber efendimiz aleyhisselam’ın sözlerine baktığımızda acele edilmesi gereken işlerden birisinin de evlenme çağına gelen gençlerin evlendirilmesi hususunun yer aldığını görüyoruz. Nikah dışındaki birlikteliklerin dini yönden bir değeri söz konusu değildir. Mutlaka ailemüessesinin teşkil edilmesi için mutlaka nikah kıyılması gerekiyor. Dinimizde ona çok büyük önem veriyor. Nikâhla birlikte aile kurulduğu zaman o ailede mutluluk huzur meydana gelebiliyor. Toplumun huzuru nikâha bağlı nikah müessesini hiçbir zaman yıpratmadan ona gerekli ehemmiyeti göstermek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

HATİCE DİLER