YEREL
Giriş Tarihi : 20-10-2022 10:47

“Muhtar demokrasinin temel taşıdır”

“Muhtar demokrasinin temel taşıdır”

Artvin’de  "19 Ekim Muhtarlar Günü" dolayısıyla tören düzenlendi.

Valilik önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Taşlıca köyü muhtarı, Muhtarlar Derneği Başkan Yardımcısı Ümit Akalın yaptığı konuşmada, muhtarların da anlamlı bir gününün olmasının kendilerini sevindirdiğini söyledi.

Muhtarların, demokrasinin temsilcisi olduğunu vurgulayan Akalın, "Muhtarlar olarak vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının ve beklentilerinin karşılanmasında, sorunlarının çözüme kavuşturulmasında elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. Mahallelerimize hizmet noktasında eksikliklerin giderilmesi için gerekli yetkililere eksiklikleri iletip sorunların giderilmesini takip ediyoruz." dedi

“19 Ekim 2015 tarihli 11 sayılı genelgesiyle, Muhtarlar Günü olarak kutlanmasına karar verilen bu günün "Muhtarlar Günü " ilan edilmesinde başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hükümetimize, Gazi Meclisimize ve emeği geçen herkese şükranlarımızı sunarak hepinizi saygı ve sevgiyle selamlayarak konuşmama başlamak istiyorum.” diyen Akalın, muhtarlığın tarihçesinden bahsederek, “1829 yılında 2.Mahmut tarafından yayınlanan bir fermanla İstanbul Üsküdar, Eyüp ve Galata kadılıklarında daha sonra Anadolu'da Kastamonu Taşköprü'de kurulan Muhtarlık müessesesi, Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan ender kurumlarından biridir. Muhtarlarımız bir yandan Köy ve Mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı rol oynarken diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmekte daha anlaşılır bir ifade ile anlatmak istersek Devletimizle vatandaşlarımız arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Muhtarlığın 193 yıllık Merkezi/ Yerel İdareyi temsil eden bir urum olmasının yanı sıra toplumsal barışın sağlandığı en önemli müesseselerden biri olduğu unutulmamalıdır. Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyeti Mühründen alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir. Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi Muhtar, demokrasinin temel taşıdır.” şeklinde konuştu.

Devlet ve millet adına büyük sorumluluklar taşıdıklarını aktaran Akalın, “Milletimizin tercihine, teveccühüne, itimadına mazhar olarak halkımızın tercihi ve seçimiyle iş başına gelmiş kişiler olarak hepimiz çok iyi biliyoruz ki son derece önemli bir makamda hem devletimiz adına hem de milletimiz adına büyük sorumluluklar taşıyoruz. Bir bakıyoruz devletin halkla en sıcak temas noktası, güler yüzü ve şefkat eliyiz. Bir bakıyorsunuz halkın yönetime katılımın en önemli aracısıyız. Çalışmaları kolaylaştırarak kamu hizmet sunumlarında hız etkinlik ve performansın artırılmasında tam bir lokomotif görevi görmekteyiz. Yönetim anlayışımızda, vatandaşlarımızın devletimize ihtiyaç duyduklarında çalacakları ilk kapının muhtarlığımız olduğu bilinci çok önemli bir yer tutmaktadır” ifadelerini kullandı.

En ücra yerlere kamu hizmeti götürdüklerini ve vatandaşın her zaman yanında olduklarını kaydeden Akalın,  “Günümüzde bizlere tanınan yeni imkanlar, özlük haklarımızda yapılan iyileştirmelerle cazip hale gelerek kendini yenileyen kurumların başında yer alan muhtarlık müessesi olarak en ücra yerleşim yerine bile çağdaş kamu yönetimi anlayışını taşıyarak hem sevinçte hem hüzünde halkımızın her zaman yanında ve hizmetindeyiz. Bu anlamda Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Bakanlığımızda Muhtarlık Daire Başkanlığı kurulması ile Muhtarlarımızın merkezi idare ile ilişkileri güçlendirilmiş ve vatandaş taleplerinin etkin şekilde ilgili kurumlara iletilmesini sağlamak amacıyla Bakanlığımızca "Muhtar Bilgi Sistemi" hayata geçirilmiştir. Bunların yanı sıra bu vesile ile asıl dikkat çekmek istediğim önemli hususlardan birisi iki yıldır yaşadığımız pandemi dönemi ve üst üste gelen doğal afetler karşısında yaptığımız çalışmalarda gördük ki organizasyon ve liderlik vasfımızın da büyük önem taşıyor. Özellikle olağan üstü durumlarda hem devletimizin eli kolu olmak hem milletimizin panik ortamına girmeden güvenini kazanarak hep birlikte sorunların üstesinden gelebilmek için görev tanımlarımız içinde olmasa bile olduğumuz bölgenin o andaki akil kişisi olarak bütün zorlukları işbirliği ile milletle birlikte ekip ruhuyla yönetebilmeyi sağlamak. Bizler her konu da millet iradesiyle devletin şefkat elinin kesiştiği noktayız. Üzerimize her an başka sorumluluklarla gelebilir düşüncesiyle geleceğimize doğru miraslar bırakacak şekilde hareket etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemizde görev yapan mahalle ve köy muhtarlarımız olmak üzere tüm muhtarlarımızın" Muhtarlar Gününü" kutluyorum. Bu anlamlı günün halkımıza görevlerini büyük bir özveriyle yerine getiren tüm muhtarlarımıza hayırlı olmasını diliyor, ebediyete göç etmiş olanlara Yüce Allah'tan rahmet, hayatta kalan diğer görev yapmış muhtarlarımıza da sağlık, mutluluk ve başarılar temenni ediyorum. Bu anlamlı günde Ankara Kızılay da Muhtar Evi Açılışı yapılmaktadır. Bazı arkadaşlarımız açılış için Ankara'ya gittiler. Muhtarlar Evinin Muhtarlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız ve İçişleri Bakanımıza Muhtarlarımıza verdikleri önem ve değerden dolayı teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımıza ilettiğimiz her konuyu dikkate alarak değerlendiren ve çözümleri için her konu da tam destek olan İçişleri Bakanımıza, Valimize ve tüm emeği geçenlere şahsım ve muhtarlarımız adına teşekkür ediyor minnet ve şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.

Hatice Diler

Gündem ArtvinGündem Artvin